Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne – czy chroni podczas wyjazdu za granicę?

Urlop nad Bałtykiem dla wielu osób nie jest atrakcyjny – ryzyko deszczu i wysokie ceny są argumentami za tym, żeby wybrać pobyt w kraju, w którym bez względu na termin wyjazdu – pogoda będzie gwarantowana. Ale gdziekolwiek jesteś – powinno Cię obejmować ubezpieczenie zdrowotne. Jakie prawa przysługują Ci za granicą? 

Ubezpieczenie za granicą – NFZ 

Jeśli podróżujesz po krajach należących do Unii Europejskiej lub EFTY – możesz korzystać z publicznych usług medycznych bezpłatnie – pod warunkiem, że przed wyjazdem zadbasz o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczeń Zdrowotnych. Wówczas za pomoc lekarską za granicą nie będziesz musiał zapłacić – ale ochrona obejmie Cię tylko w takim samym zakresie jak mieszkańców państwa, w którym przebywasz. A trzeba pamiętać, że koszty leczenia za granicą bywają wysokie i państwowa służba zdrowia nie zawsze obejmuje te same świadczenia co polska. Może się na przykład okazać, że leczenie będzie co prawda bezpłatne – ale już koszt akcji ratunkowej nie. Dostaniesz wówczas rachunek, który będziesz musiał opłacić z własnych środków.  

W 2017 roku zmieniły się przepisy dotyczące EKUZ – czas, na który wydawany jest dokument został wydłużony do dwunastu miesięcy dla każdej osoby, która jest zatrudniona lub pobiera rentę. Nowe przepisy dotyczą także studentów, rolników i przedsiębiorców. Ale czy taka ochrona wystarczy? 

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą – polisa turystyczna 

Ubezpieczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia gwarantuje tylko minimalny zakres ochrony podczas urlopu. Jest to podstawowe zabezpieczenie, ale jeśli chcesz cieszyć się wakacjami nie obawiając zachorowania – dobrze jest wyposażyć się także w dobrowolne, indywidualne ubezpieczenie turystyczne. Nawet jeśli korzystasz z oferty biura podróży, które w ramach ceny wycieczki gwarantują Ci polisę – możesz być pewny, że organizator wybrał tylko podstawową ochronę aby obniżyć koszt. Zagwarantowanie ubezpieczenia uczestnikom wycieczek jest ustawowym obowiązkiem biur podróży – ale żaden przepis nie określa zakresu bezpieczeństwa, jakie ma dawać polisa. Stąd głównym kryterium wyboru pozostaje cena – a jeśli chcesz czuć się bezpiecznie – mimo wszystko powinieneś poszukać oferty na własną rękę. Co powinno zawierać kompleksowe ubezpieczenie turystyczne? Przede wszystkim powinno mieć wysoką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia (KL). W niektórych krajach opieka medyczna jest bardzo kosztowna i w razie nagłego zachorowania, na przykład ataku wyrostka robaczkowego, który jest dość popularnym przypadkiem – będzie potrzebna hospitalizacja a każda doba spędzona w szpitalu może skutkować wysokim rachunkiem. Drugim niezbędnym elementem, którego nie może zabraknąć – jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Nieprzewidziane zdarzenia są zagrożeniem zawsze – ale ochrona szczególnie ważna jest dla osób uprawiających sport za granicą – na przykład narciarzy. Dodatkowo można pomyśleć o ubezpieczeniu Odpowiedzialności Cywilnej – wówczas ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszty związane ze szkodą, jaką wyrządzisz osobom trzecim. Polisa, która posiada wszystkie te elementy zazwyczaj oferuje za niewielką cenę rozszerzenie o ochronę bagażu, sprzętu sportowego czy pomoc Assistance. 

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą – czy konieczne? 

Nawet jeśli zależy Ci na maksymalnym obniżeniu kosztów związanych z wyjazdem – nie rezygnuj z kompleksowej ochrony ubezpieczeniowej. Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczeń Zdrowotnych to absolutne minimum, jakie musisz sobie zapewnić – ze względu jednak na wysokie koszty usług medycznych za granicą nie powinieneś poprzestawać na takiej ochronie. 

Oceń artykuł
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!