Ogólne, Ubezpieczenia OC

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinna zawierać? Pobierz wzór!

Każdy kierowca prędzej czy później podejmuje decyzję o wymianie samochodu. I o ile samą decyzję podjąć łatwo – inne obowiązki związane z zadaniem okazują się nieco trudniejsze. Zwłaszcza, jeśli stare auto trzeba sprzedać. Znalezienie kupca okazuje się najłatwiejszą częścią operacji. Nieco trudniej jest dopełnić wszystkich formalności. Jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży samochodu? Pobierz wzór dokumentu!

Jak napisać umowę kupna-sprzedaży samochodu?

Sprzedaż samochodu to powszechne zjawisko. Niektórzy mają dużą wprawę, gdyż wymieniają auta często – inni sięgają po to rozwiązanie w ostateczności. Każdy jednak wie, że podstawą transakcji jest dobrze napisana umowa kupna-sprzedaży samochodu. Wydawać by się mogło, że nie jest to trudne zadanie. Powszechny dostęp do internetu powoduje, że bardzo łatwo znaleźć wzory tego dokumentu i nie trzeba go tworzyć samodzielnie. Jednak aby umowa kupna-sprzedaży samochodu zawierała wszystkie niezbędne elementy, trzeba wiedzieć, jakie informacje są konieczne. Wiele bowiem wzorów dostępnych on-line zawiera błędy lub braki. Skąd wiadomo, że wzór jest właściwy?

Czym charakteryzuje się umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Choć Kodeks cywilny nie narzuca formy zawarcia umowy (to znaczy, że nie musi być ona pisemna), dla bezpieczeństwa transakcji lepiej jest zachować papierową formę. Dobrze napisana umowa kupna-sprzedaży samochodu to dokument, którego nie będzie można podważyć. Musi więc przede wszystkim zawierać poprawnie wpisane i aktualne informacje. Samochód może sprzedać zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorstwo. Dla tych dwóch sprzedawców obowiązują inne zasady umieszczania w umowie danych sprzedającego. Zawsze jednak powinny umożliwić identyfikację kontrahenta. W tym celu podawane są takie numery jak PESEL czy numer dowodu osobistego. Są one bowiem unikalne. 

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Ale dane sprzedającego i kupującego to nie jedyne informacje, jakie powinny znaleźć się w umowie. Nie można zapomnieć o umieszczeniu także następujących informacji:

  • data zawarcia umowy,
  • miejsce jej podpisania,
  • opis samochodu (należy podać markę, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer nadwozia i silnika oraz kolor pojazdu),
  • cenę, za jaką auto zostaje sprzedane,
  • datę przekazania przedmiotu sprzedaży,
  • podpisy stron.

Oświadczenie kupującego w umowie kupna-sprzedaży samochodu

Aby transakcja przebiegła pomyślnie i kupujący nie próbował podważyć zapisów umowy, w dokumencie powinno znajdować się także oświadczenie o znajomości stanu technicznego pojazdu w dniu jego zakupu. Może się zdarzyć, że nowy właściciel auta niedługo po jego nabyciu znajdzie usterkę, która nie była mu znana w dniu zakupu. Na tej podstawie ma on prawo dochodzić swoich praw i pociągnąć do odpowiedzialności sprzedawcę. Zabezpieczeniem na taką ewentualność może być jednak zawarcie w umowie klauzuli, która dotyczy takiej sytuacji i zwalnia sprzedającego z odpowiedzialności. 

Jakie jeszcze dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy kupna-sprzedaży samochodu?

Aby sprzedać samochód należy kupującemu przekazać, oprócz prawidłowo sporządzonej umowy kupna-sprzedaży, także:

  • dowód rejestracyjny,
  • potwierdzenie zawarcia umowy na obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • kartę pojazdu.

Więcej dokumentów muszą przedstawić osoby, które sprzedawany samochód nabyły za granicą. Trzeba wówczas pamiętać także o dowodach wniesienia opłat celnych i akcyzy. 

wzór umowy kupna sprzedaży samochodu-01

Jak sprzedać samochód, który jest własnością spółki?

Sprzedaż samochodu, który należy do spółki może być nieco trudniejsza. Jednak podstawowe zasady transakcji są takie same – najważniejsza różnica dotyczy innych danych sprzedającego, które trzeba podać. W takiej sytuacji na umowie powinny się znaleźć:

  • nazwa i siedziba osoby prawnej,
  • NIP,
  • REGON,
  • numer, jaki przyznano spółce w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS),
  • informacje o kapitale zakładowym spółki,
  • wykaz osób uprawnionych do reprezentacji spółki.

Przeczytaj także: Kupiłeś auto – i co dalej z OC?

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC