Ubezpieczenia mieszkania

Umowy najmu mieszkania – prawa najemcy 

Wynajęcie mieszkania nie zawsze oznacza, że najemca zostanie w nim na długi czas. Należy liczyć się z faktem, że każda ze stron ma prawo wypowiedzieć umowę właściwie w dowolnym momencie. Jednak nie zawsze wypowiedzenie jest zgodne z przepisami, trzeba także liczyć się z prawami, jakie daje najemcy Ustawa o Ochronie Lokatorów. 

Wynajęcie mieszkania 

Wynajęcie mieszkania jest powszechnym zjawiskiem zwłaszcza wśród młodych osób. Nie zawsze mogą sobie one pozwolić na zakup lokalu, ale nie jest to jedyny powód, dla którego wybierają możliwość najmu. Wynajęty lokal to bowiem dużo swobody – w każdej chwili można z niego zrezygnować i zamieszkać gdzie indziej, w innym mieście czy nawet kraju. Z tego powodu nawet osoby, które bez problemu mogłyby kupić mieszkanie, rezygnują z takiej opcji. O tym, jak zachować bezpieczeństwo transakcji, pisaliśmy w artykule: Wynajem mieszkania – jak się zabezpieczyć?  O czym jednak musi wiedzieć właściciel? Przepisy gwarantują najemcy szereg praw, chroniących jego interesy – przed ustaleniem ostatecznego kształtu umowy, warto je poznać. 

Prawa najemcy  

W przypadku, w którym jako właściciel mieszkania chcesz odzyskać możliwość korzystania z nieruchomości, musisz wypowiedzieć umowę najmu obecnym lokatorom. Niestety, nawet zawarcie zapisu dotyczącego obowiązku zachowania terminu, po którym można umowę wypowiedzieć – nie gwarantuje, że lokator faktycznie będzie musiał opuścić lokal. O tym, jakie zapisy chronią najemcę w przypadku chęci wypowiedzenia umowy przez właściciela, przeczytasz  artykule: Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania – jak odzyskać nieruchomość? Ale nie tylko w przypadku wypowiedzenia umowy najemca ma prawo do roszczeń. Także podczas użytkowania lokalu jego właściciel ma pewne obowiązki, o których musi pamiętać, a których dopełnienia najemca ma prawo oczekiwać. Przede wszystkim chodzi o utrzymanie lokalu w stanie umożliwiającym jego użytkowanie zgodne z przeznaczeniem. Jeśli więc jest to lokal mieszkalny, jego standard powinien pozostać niezmieniony podczas całego okresu trwania umowy. Oznacza to, że jeśli element wyposażenia, jak na przykład zmywarka czy lodówka – przestanie działać, a nie jest to wynikiem szkody wyrządzonej przez najemcę, ma on prawo oczekiwać naprawy na koszt właściciela. W tym celu musi go powiadomić o potrzebie przeprowadzenia takiej konserwacji lub wymiany urządzenia. Może także wyznaczyć termin, do którego właściciel zobowiązany jest naprawić lub wymienić sprzęt. Jeśli roszczenia najemcy są bezskuteczne – może on dokonać naprawy we własnym zakresie obciążając kosztami wynajmującego.  

Porozumienie stron 

W każdej jednak sytuacji najkorzystniejszym rozwiązaniem jest osiągnięcie porozumienia, zadowalającego obie strony. W ten sposób można rozwiązać umowę najmu, a także osiągnąć konsensus we wszystkich innych spornych sprawach. Jeśli sprawa dotyczy wypowiedzenia umowy – obie strony powinny złożyć oświadczenie woli, które powinno mieć taką samą formę jak zawarta umowa, a więc najczęściej pisemną. 

ubezpieczeine mieszkania

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC