Ubezpieczenia na życie

Upadek na lodzie. Co mi da ubezpieczenie na życie?

Za oknami zima i wiele osób chętnie korzysta z ofert rozlicznych lodowisk. Łyżwy to jednak urazowy sport, bez względu na to, czy jeździsz tylko amatorsko, dla przyjemności, czy jest to Twoja życiowa pasja zapewniająca jednocześnie źródło dochodów. Jak zatem zabezpieczyć się przed skutkami niebezpiecznych upadków na lodzie? 

Upadek na lodzie – konsekwencje 

Wizyta na lodowisku zawsze ma dobroczynny wpływ na zdrowie – aktywność fizyczna na świeżym powietrzu jest przecież nie do przecenienia. Jednak każdy sport niesie ryzyko urazów – w przypadku korzystania z lodowiska jest ono dość duże.  

  • Złe przygotowanie 

Najczęstszym powodem kontuzji na lodzie w przypadku amatorskiego, sporadycznego jeżdżenia na łyżwach jest nieodpowiednie przygotowanie do jazdy. Trzeba pamiętać, że w przypadku na przykład zawodowej gry w hokeja, każdy zawodnik ma na głowie kask i wiele ochraniaczy, które chronią go przed skutkami upadku. Inaczej sprawa wygląda w przypadku łyżwiarstwa figurowego i amatorów, którzy na lodowisku są tylko gośćmi. Ich nie chroni żaden specjalny strój, co powoduje większe ryzyko urazu w przypadku poślizgnięcia. Dodatkowym problemem dzieci i początkujących łyżwiarzy jest właściwa ocena, czy łyżwy zostały właściwie zasznurowane lub zapięte. Jeśli nie – kostka nie jest odpowiednio chroniona, co może prowadzić do jej uszkodzenia, nie tylko podczas upadku.  

  • Stłuczenie 

Najmniej groźne i jednocześnie najczęściej występujące są stłuczenia, będące konsekwencją upadku na twardy lód. Jest to uraz tkanek miękkich – mięśni, skóry i tkanek podskórnych. Zwykle objawia się siniakiem i przeważnie nie wymaga żadnej ingerencji lekarskiej. 

  • Skręcenie  

Znaczenie poważniejsze jest skręcenie stawu. Uszkodzenie więzadeł i torebki stawowej często wymaga konsultacji ze specjalistą i niesie ryzyko powikłań. Czasem wymagana jest także rehabilitacja. 

  • Złamanie 

Na lodowisku, zważywszy na jego twardą powierzchnię, często dochodzi także do złamań. W zależności od miejsca pęknięcia kości i skali jej uszkodzenia, może być potrzebne złożenie i unieruchomienie za pomocą gipsu, czasem na długi czas. Niestety zdarzają się także przypadki, gdy złamana kość źle się zrośnie i potrzebny jest zabieg chirurgiczny, co wydłuża leczenie. Zwykle do pełnego powrotu do zdrowia niezbędna jest także rehabilitacja. 

Upadek na lodzie a ubezpieczenie na życie 

W przypadku wypadków na lodowisku bardzo rzadko dochodzi do śmierci poszkodowanego i zwykle bezpośrednią jej przyczyną nie jest sam upadek. Dlatego podstawowe ubezpieczenie na życie, które gwarantuje jedynie wypłatę świadczenia osobom uposażonym w razie śmierci ubezpieczonego zwykle nie jest przydatne. Jednak większość ofert ubezpieczeniowych, oprócz zabezpieczenia dla najbliższych, oferuje także ochronę na wypadek utraty zdrowia, niemożliwości wykonywania pracy zawodowej z powodu kalectwa czy też finansowanie leczenia ustalonych w umowie chorób. Taka polisa, o szerszym zakresie ochrony, może być niezbędna, jeśli na lodzie wydarzy się wypadek, który zmieni na zawsze życie łyżwiarza. Więcej o tym, jaką ochronę wybrać, przeczytasz w artykule: Jak wybrać ubezpieczenie na życie?  

Upadek na lodzie – jakie ubezpieczenie wybrać? 

Ubezpieczenie na życie i zdrowie to nie jedyna forma ochrony osoby, która decyduje się na uprawianie sportu, zwłaszcza o zwiększonym ryzyku. Jeśli myślisz i łyżwiarstwie poważnie i planujesz trenować na pełen etat, najlepszym rozwiązaniem, oprócz polisy na życie, jest zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia sportowego. Więcej o ofertach przeczytasz w artykule: Sporty ekstremalne? A może klasyczny fitness? Zawsze warto mieć ubezpieczenie sportowe. 

 Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC