fbpx
Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia AC

Usuwanie wgnieceń po gradobiciu – ile kosztuje?

Nawet posiadając garaż można narazić auto na uszkodzenie spowodowane gradobiciem. Wystarczy przecież zaparkować na chwilę pod sklepem w niewłaściwym momencie, już kilka minut opadów może być powodem trwałego uszkodzenia karoserii. Ile kosztuje usuwanie wgnieceń po gradobiciu?

Parkowanie samochodu 

Miejsce postojowe ma podstawowe znaczenie – jeśli auto regularnie parkowane jest na świeżym powietrzu ryzyko uszkodzenia karoserii jest znacznie większe. Ale także właściciele garaży nie mogą mieć pewności, że ich pojazdy są absolutnie bezpieczne. Trzeba pamiętać, że wystarczy zaparkować na zewnątrz na chwilę w nieodpowiednim momencie, aby narazić się na uszkodzenia. Takie ryzyko jest jednak znacznie mniejsze. Wiedzą o tym także ubezpieczyciele – chcąc kupić ochronę przed takimi zdarzeniami towarzystwo ubezpieczeniowe wyliczając wysokość składki na pewno zapyta, gdzie parkowane jest auto.

Usuwanie wgnieceń po gradobiciu – jak naprawić zniszczenia?

Na usuwanie wgnieceń po gradobiciu są tradycyjne metody – oraz nowsze rozwiązania. Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponuje właściciel oraz jak duże są uszkodzenia. 

  • Metoda tradycyjna wymagająca lakierowania

Pierwszą opcją jest tradycyjna, znana od dawna metoda na usuwanie drobnych wgnieceń, mianowicie należy wyrównać miejscowo uszkodzoną powierzchnię, a tam gdzie jest to konieczne – nałożyć szpachlę. Tak przygotowaną karoserię trzeba polakierować. Ta metoda ma jednak wady – przede wszystkim naprawę często widać. Nie zawsze udaje się także dobrać odpowiedni kolor lakieru – zwłaszcza jeśli samochód jest stary i miejscami oryginalny kolor nieco wyblakł. Wówczas malowanie samej maski czy dachu będzie widoczne. Kolejny problem może pojawić się przy próbie sprzedania samochodu. Tradycyjne mierniki lakieru wykrywają szpachlę i trudno będzie wyjaśnić, że samochód nie jest powypadkowy, a jedynie naprawiane były skutki gradobicia.

Przeczytaj także: Używany samochód – co na pewno trzeba w nim wymienić?

  • Nowsze rozwiązanie – metoda PDR

Istnieje jeszcze inne rozwiązanie – można zastosować metodę PDR (Paintless Dent Repair) czyli wyciąganie miejscowych wgnieceń z karoserii. Jeśli lakier nie jest popękany metoda ta ma zasadniczą przewagę – nie trzeba bowiem malować samochodu. Do zalet tego rozwiązania na pewno należy także fakt, że cała operacja trwa krótko – dobry fachowiec poradzi sobie z zadaniem w kilka godzin. Ponadto samochód, jako że nie trzeba go pokrywać szpachlą, nie traci wartości rynkowej, nie pojawi się więc problem przy sprzedaży. A samej naprawy zwykle nie widać.

Przeczytaj także: Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu?

Ile kosztuje usuwanie wgnieceń po gradobiciu?

Ważną kwestią pozostaje cena naprawy. Właściciel samochodu, który został w ten sposób uszkodzony, bardzo szybko się zorientuje, że warsztaty samochodowe nie podają cen za naprawę. Dlaczego? Otóż każde usunięcie wgnieceń – czy to po gradobiciu czy powstałe w innych okolicznościach –  wymaga indywidualnej wyceny. Po gradobiciu ważna jest ilość wgnieceń wymagających naprawy oraz ich umiejscowienie. Każda naprawa w trudno dostępnym miejscu jest droższa niż standardowa, trzeba to brać pod uwagę – na szczęście w przypadku uszkodzeń spowodowanych opadami atmosferycznymi zwykle zniszczona jest maska i dach, a z taką lokalizacją uszkodzeń łatwo sobie poradzić. Decydując się na naprawę bez użycia szpachli (która pod wieloma względami jest lepszym rozwiązaniem) trzeba liczyć się z kosztem około 100-200 zł, ale już za 40 czy 50 drobnych wgnieceń zwykle nie trzeba zapłacić więcej niż 2000 zł. Wszystko jednak zależy od wielkości uszkodzeń i wybranego warsztatu. 

Czy można naprawić wgniecenia po gradobiciu za darmo?

Istnieje jeszcze rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić pieniądze i naprawić uszkodzenia bez konieczności zapłaty za usługę w warsztacie samochodowym. Wystarczy posiadać dobre ubezpieczenie Autocasco (AC), którego ochrona obejmuje tego typu szkody. Warto wiedzieć, że w niektórych wypadkach nie trzeba opłacać pełnej polisy – wystarczy AC w wersji mini. Choć nie każda okrojona wersja polisy chroni przed gradobiciem, warto przyjrzeć się na przykład ofercie Link4. Dzięki takiemu rozwiązaniu samochód będzie bezpieczny, a właściciel wcale nie zapłaci dużo – podstawowa wersja może kosztować już około 50 zł – za każdym razem jednak jest obliczana indywidualnie. Jeśli chcesz poznać koszt polisy dla Twojego samochodu – wypełnij formularz!

Przeczytaj także: Smart Casco w Link4 – co oferuje polisa?

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!