Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Uszkodzenie samochodu w warsztacie – kto zapłaci za usterkę? 

Każdy użytkownik samochodu raz na jakiś czas korzysta z usług serwisu samochodowego. Nie zawsze wynika to z potrzeby naprawy usterki – nawet, jeśli nic złego się nie wydarzyło, części eksploatacyjne wymagają okresowej wymiany, należy uzupełniać poziom płynów, a przed długą podróżą sprawdzić, czy wyjazd nie jest obarczony ryzykiem. Co jednak zrobić, gdy mechanik uszkodzi auto? 

Uszkodzenia auta przez mechanika – odszkodowanie 

W każdym mieście działa wiele warsztatów samochodowych, w tym także samoobsługowych, o których pisaliśmy w artykule: Warsztat samoobsługowy. Oferują różny poziom usług, wiele z nich to malutkie, często przydomowe punkty, w których nie można oczekiwać nowoczesnych standardów, często nie ma nawet gdzie usiąść, aby poczekać na naprawę. Coraz więcej jednak powstaje firm, które mając świadomość dużej konkurencji, stworzyły miejsca dostosowane do współczesnych standardów i potrzeb klientów, w których można liczyć na profesjonalną obsługę. I choć może się zdarzyć, że koszt naprawy u pana Zenka jest niższy, warto zastanowić się, co stanie się w sytuacji, gdy coś pójdzie nie tak, na przykład samochód zostanie uszkodzony, a Ty nie masz żadnych dokumentów potwierdzających korzystanie z usług osiedlowego warsztatu. 

Odpowiedzialność warsztatu 

Jeśli korzystasz z usług profesjonalnego punktu naprawy, pierwszą rzeczą, jaką zrobią jego pracownicy, będzie przyjęcie samochodu. Opisane zostaną istniejące już rysy na lakierze, oceniony stan techniczny. Zostanie też zawarta umowa dotycząca zakresu naprawy, jaka ma być przeprowadzona. Często także dostaniesz wstępny kosztorys, a obsługa będzie informowała Cię na bieżąco o postępach prac. Użyte do naprawy części będą pochodziły z autoryzowanych źródeł, a jeśli zdecydujesz się na tańsze rozwiązania, zostaniesz poinformowany o fakcie użycia zamienników lub używanych elementów. W przeciwieństwie do pomocy osiedlowego mechanika, masz zatem wiele dowodów na stan samochodu, który zostawiasz i udokumentowany przebieg naprawy. Ponadto nie zawsze wiąże się to z większymi kosztami, popularność profesjonalnych firm rośnie, zatem duża ilość wykonywanych usług może korzystnie wpłynąć na rachunek, który będziesz musiał zapłacić. Ale najważniejsza kwestia jest taka, że warsztat, który podpisuje z Tobą umowę na wykonanie usługi, weźmie pełną odpowiedzialność za uszkodzenia, które powstaną podczas naprawy. 

Odszkodowanie za uszkodzenie auta 

Profesjonalne serwisy samochodowe zwykle posiadają ubezpieczenie, które pokryje koszty związane na przykład z uszkodzeniem auta podczas jazdy próbnej lub zarysowaniem lakieru. Wybierając warsztat dobrze jest sprawdzić, czy posiada taką polisę. Jeśli nie – dochodzenie swoich praw będzie znacznie trudniejsze. Być może właściciel firmy pokryje koszty dodatkowej naprawy w trosce o dobry wizerunek firmy – zdarza się jednak, że ustalenie winnego nie jest tak oczywiste. Wówczas niezbędną naprawę będziesz musiał odbyć na własny koszt lub skorzystać z posiadanej polisy AC, należy jednak powołać biegłego, który oszacuje wielkość szkody i z taką opinią udać się do sądu. Takie sprawy mogą się jednak ciągnąć bardzo długo, dlatego wybór serwisu samochodowego powinien być przemyślany, czasem nie warto zaoszczędzić kilku złotych, które później będą powodem sprawy długo nieznajdującej rozstrzygnięcia. 

 ubezpieczenie OC

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC