Zadzwoń teraz:
Ogólne

Utrata prawa jazdy w 2020 roku – za co grozi?

Polscy kierowcy najczęściej tracą prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości. Ale nie tylko takie przewinienie może być tak dotkliwie ukarane. Utrata prawa jazdy w 2020 roku może być spowodowana także złamaniem innych przepisów. Jakich?

Utrata prawa jazdy w 2020 roku na trzy miesiące

Najczęściej Polacy tracą prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie tylko zbyt szybka jazda może być przyczyną odebrania uprawnień. A nawet w tej grupie są osoby, które nie zdają sobie sprawy z tego, jak szybko można jechać, aby do takiej sytuacji nie dopuścic. Za co grozi utrata prawa jazdy na trzy miesiące?

  • Przekroczenie prędkości

Utrata prawa jazdy następuje wtedy, gdy kierowca przekroczy prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym.

Utrata prawa jazdy w 2020 roku - za co grozi?

Niestety nie jest to jedyna kara za takie przewinienie – trzeba także zapłacić mandat wysokości od 400 zł do 500 zł. Kierowca otrzymuje też aż 10 punktów karnych. W takiej sytuacji nie warto oszukiwać funkcjonariusza mówiąc, że nie ma się prawa jazdy przy sobie, aby uniknąć odebrania dokumentu – to może tylko spowodować jeszcze większy problem, trzeba wówczas osobiście oddać prawo jazdy staroście. Kara liczona jest dopiero od momentu kiedy to nastąpi – nie warto więc zwlekać. Trzeba także wiedzieć, że nie jest rozwiązaniem jazda bez uprawnień w tym czasie – jeśli taki kierowca zostanie przyłapany, prawo jazdy zostanie odebrane na kolejne trzy miesiące. Daje to łącznie pół roku – i warto w tym czasie przemieszczać się autobusem, bowiem kolejny raz nie będzie już tylko wykroczeniem, ale przestępstwem, za które grozi nawet 2 lata pozbawienia wolności. Uprawnienia zostaną też całkowicie cofnięte, co oznacza, że trzeba ponownie zdać egzamin na prawo jazdy.

Przeczytaj także: Ile kosztuje prawo jazdy?

Są jednak wyjątki od przyznawania tak dotkliwych kar za przekroczenie prędkości. Należy do nich sytuacja wyższej konieczności, na przykład odwiezienie chorego do szpitala.

  • Przekroczenie ilości pasażerów w samochodzie

Kolejnym przewinieniem, które może skutkować odebraniem prawa jazdy, może być przewożenie w samochodzie większej ilości osób, niż dopuszcza dowód rejestracyjny pojazdu. Jeśli jest to tylko jedna nadprogramowa osoba, kierowca zostanie ukarany mandatem wysokości 100 zł oraz jednym punktem karnym. Ale jeśli w samochodzie znajdują się minimum trzy dodatkowe osoby – utraci on prawo jazdy na trzy miesiące.

Utrata prawa jazdy w 2020 roku na minimum rok

Istnieją także sytuacje, za które prawo jazdy zostanie odebrane na dłużej – bo przynajmniej rok. Kiedy może się tak srać?

  • Popełnienie przestępstwa

Jeśli kierowca samochodu popełni przestępstwo, prawo jazdy ostanie odebrane przynajmniej na rok, a najdłużej na dziesięć lat. 

  • Jazda pod wypływem alkoholu

Jeśli stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila, prawo jazdy zostanie odebrane na czas od 6 miesięcy do 3 lat. Czyn taki kwalifikowany jest bowiem jako wykroczenie. Dodatkowo zostanie ukarany grzywną od 50 zł do nawet 5000 zł. Jeśli zaś kierowca ma we krwi więcej niż 0,5 promila, popełnia przestępstwo, w związku z czym prawo jazdy zostanie odebrane na czas od 1 do 15 lat. 

  • Ucieczka z miejsca wypadku

Utrata prawa jazdy w 2020 roku następuje także wskutek ucieczki z miejsca wypadku. Za takie przewinienie kierowca utraci uprawnienia na trzy lata. Znacznie gorzej wygląda sytuacja, gdy okaże się, że był on pod wpływem alkoholu – wówczas prawo jazdy zostanie odebrane na zawsze. 

  • Przekroczenie limitu punktów karnych

Prawo jazdy można także stracić po przekroczeniu maksymalnej dopuszczalnej ilości otrzymanych punktów karnych. Kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok, mogą ich mieć tylko 20. Później ponownie muszą zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny.

Utrata prawa jazdy w 2020 roku - za co grozi?

Nieco więcej punktów może uzbierać kierowca z dłuższym stażem – prawo jazdy zostanie odebrane dopiero, gdy łączna ich ilość przekroczy 24. W tym jednak przypadku aby odzyskać uprawnienia nie trzeba od nowa zdawać egzaminu – starosta kieruje jednak kierowcę na badania psychologiczne oraz kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Przeczytaj także: Prawo jazdy osoby niepełnosprawnej – o czym warto wiedzieć?

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC