Ubezpieczenia OC, Ubezpieczenia turystyczne

Używanie rejestratora jazdy za granicą

Rejestratory jazdy cieszą się coraz większą popularnością. Nie są jednak tylko kolejnym gadżetem – stanowią realną ochronę przed wyłudzeniami odszkodowań ze strony nieuczciwych kierowców. Czy jednak zawsze są legalne? Gdzie używanie rejestratora jazdy za granicą jest zabronione?

Dlaczego warto mieć rejestrator jazdy?

Używanie rejestratora jazdy jest korzystne z wielu względów. Przede wszystkim nagranie przejechanej trasy stanowi pomoc w razie wypadku. Kiedy przebieg zdarzenia jest trudny do ustalenia i nie można jednoznacznie wskazać, kto jest sprawcą wypadku, nagranie może pomóc ustalić przyczyny kolizji. Ale rejestrator jazdy może także pomóc poszkodowanym, którzy przebiegu swojej trasy nie nagrywali. Często bowiem w przypadku nieprawidłowości na drodze wykorzystywane są rejestratory osób, które nie brały bezpośredniego udziału w zdarzeniu, a tylko przejeżdżały obok.

Ile kosztuje rejestrator jazdy?

Jeszcze kilka lat temu oferta rejestratorów była bardzo uboga. Dziś urządzenia do nagrywania przejechanej trasy stały się bardzo popularne, w związku z czym pojawiło się na rynku wielu producentów takich gadżetów. Spadły też ceny – dziś najtańszy rejestrator jazdy można kupić nawet za około 100 zł. Dostępne też są sprzęty bardziej zaawansowane, warte ponad 1000 zł, ale już najprostszy rejestrator spełni swoją funkcję. 

Rejestrator jazdy za granicą – czy jest potrzebny?

Zwyczaj filmowania przejechanej drogi przywędrował do Polski z Rosji. To tam najwcześniej zaczęto walczyć z problemem wyłudzeń odszkodowań za pomocą rejestratorów. Dzięki nim łatwo można udowodnić swoją niewinność. Wydawać by się mogło, że rejestrator jazdy jest zatem niezastąpionym urządzeniem na zagranicznych drogach – Polacy bowiem każdego roku powodują ponad 60 tysięcy szkód poza granicami kraju. 

używanie rejestratora jazdy za granicą

Choć rejestrator jazdy mógłby pomóc w wielu przypadkach, nie wszędzie jest on legalny.

Czy rejestrator jazdy jest legalny za granicą?

Niestety w wielu państwach używanie rejestratora jazdy nie jest legalne. Nie zawsze istnieje całkowity zakaz – czasem nie można tylko publikować nagrania. Aby nie dostać mandatu za używanie rejestratora jazdy trzeba zatem wiedzieć, gdzie nie wolno go używać.

  • Austria

Tutaj kary za używanie rejestratora jazdy są najdotkliwsze. Jeśli kierowca zostanie przyłapany na używaniu takiego sprzętu, naraża się na karę nawet 25 tysięcy euro. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, gdy zostanie udowodniony zamiar wyrządzenia szkody. Wówczas kierowca może nawet trafić do więzienia. 

  • Niemcy

Sytuacja w Niemczech wygląda nieco inaczej. W tym przypadku kierowcy używający rejestratorów traktowani są łagodniej – jednak tylko wtedy, gdy nagrań używają do celów prywatnych. Upublicznienie ich wiąże się natomiast z ogromną karą, która może wynieść nawet 300 tysięcy euro. 

  • Węgry

Jeszcze inaczej rozwiązano problem na Węgrzech. Tutaj nagrywanie jest dopuszczalne, ale nagrania należy usunąć najpóźniej 5 dni po zarejestrowaniu trasy. Osobom upubliczniającym filmy też nie zawsze grozi mandat – jeśli zasłonięte są wszystkie elementy pozwalające na identyfikację nagranych osób (twarze, tablice rejestracyjne) – wówczas za publikację nie są nakładane żadne sankcje.

  • Francja

We Francji obowiązuje zakaz używania nie tylko rejestratorów jazdy, ale także wszelkich innych urządzeń będących w polu widzenia kierowcy. Dopuszcza się jedynie stosowanie nawigacji GPS. Mandat za niedostosowanie się do przepisów może wynieść nawet 6 tysięcy złotych.

  • Luksemburg

Tutaj także obowiązuje zakaz używania rejestratorów jazdy na drogach publicznych. Samo posiadanie sprzętu nie stanowi jednak podstawy do ukarania kierowcy. 

używanie rejestratora jazdy za granicą

Jak chronić się przed konsekwencjami wypadków za granicą?

Przed wyjazdem samochodem za granicę koniecznie należy sprawdzić, czy przepisy odwiedzanego państwa dopuszczają używanie rejestratorów jazdy. Zwłaszcza, jeśli taki sprzęt jest już zamontowany w samochodzie. Nagranie przebiegu wypadku może w niektórych przypadkach stanowić dowód w sprawie o odszkodowanie, jednak nie zwalnia z konieczności posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Nie zawsze także polska polisa wystarczy – w niektórych przypadkach może wystąpić konieczność ubiegania się o Zieloną Kartę. O tym co to za dokument i jak go zdobyć przeczytasz w artykule: Zielona Karta. 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC