Ogólne

Używany samochód – co na pewno trzeba w nim wymienić?

Często występującym zjawiskiem jest kupowanie samochodu z rynku wtórnego. W ten sposób można zaoszczędzić sporo pieniędzy i kupić auto w dobrej cenie. Jego stan w wielu przypadkach jest akceptowalny i nie są konieczne kosztowne naprawy. Jednak trzeba pamiętać, że niektóre elementy trzeba poddać kontroli lub wymienić w każdym przypadku. Jakich napraw wymaga używany samochód?

Co trzeba wymienić kupując używany samochód?

Używany samochód może służyć przez wiele lat nowemu właścicielowi, o ile jest dobrze serwisowany. Jeśli tuż po kupieniu nie jest konieczna skomplikowana i droga naprawa, także trzeba sprawdzić dokładnie jego stan. Co powinno podlegać kontroli?

Po zakupie samochodu z rynku wtórnego, choć zwykle samochód był sprawdzany przez mechanika przed dokonaniem transakcji, warto oddać go do warsztatu na szczegółowy przegląd. Najczęściej używany samochód będzie wymagał wymiany elementów, takich jak:

  • Pasek rozrządu i pasek klinowy

To koszt kilkuset złotych, jednak nie warto oszczędzać na tej naprawie – w razie awarii nawet dobre ubezpieczenie Autocasco może się nie przydać, jeśli elementy te wymagały wymiany.

  • Zawieszenie

Dokładnego sprawdzenia wymaga także stan zawieszenia. Jeśli uszkodzone są na przykład wahacze czy amortyzatory – awaria może być poważna. Warto także wiedzieć, że zaniedbanie koniecznej naprawy może spowodować, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z OC, jeśli udowodni związek kolizji z niesprawnością auta. Koszt naprawy to wydatek rzędu kilkuset złotych, ale warto doliczyć tę kwotę do ceny używanego samochodu.

  • Świece zapłonowe

Kupując używany samochód trzeba liczyć się z zużyciem niektórych elementów. Należeć do nich mogą właśnie świece, a tylko w pełni sprawne dają możliwość wykorzystania 100% mocy silnika. W tym przypadku koszt jest niewielki – już za około 100 zł można zagwarantować sobie bezpieczeństwo.

Używany samochód a płyny eksploatacyjne

Kupując używany samochód warto także sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych i w razie czego uzupełnić ich ilość. Ale to nie wszystko – może się bowiem zdarzyć, że poprzedni właściciel, z powodu oszczędności, używał na przykład nieodpowiedniego oleju. W takiej sytuacji płyn trzeba wymienić na nowy.

 Należy zatem sprawdzić:

  • płyn hamulcowego,
  • płyn chłodniczego,
  • olej,
  • płyn do spryskiwaczy.

Inne elementy, które warto wymienić kupując używany samochód

Wielu posiadaczy używanych samochodów decyduje się także na wymianę filtrów:

  • kabinowego,
  • paliwa,
  • powietrza.

Nie jest to duży koszt, a wymiana może znacznie zwiększyć żywotność samochodu. Warto także sprawdzić oświetlenie auta i zadbać o posiadanie w samochodzie kompletu zapasowych żarówek. Nie wiadomo bowiem, w jakim stanie są obecne, nawet jeśli świecą. Tymczasem za brak sprawnego reflektora można dostać mandat, którego wysokość wynosi przynajmniej 200 zł.

Używany samochód - co trzeba w nim wymienić?

Przeczytaj także: Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co trzeba mieć, aby nie dostać mandatu?

Kiedy warto kupować części do samochodu ze złomowiska?

Choć złomowiska na pierwszy rzut oka wyglądają odstraszająco, warto pamiętać, że można tam znaleźć prawdziwe skarby. Czasem używany samochód jest już tak wiekowy, że nie sposób dokupić nowych części ze sklepu. W takiej sytuacji ratunkiem może być właśnie złomowisko. Zdarza się bowiem, że samochód został poważnie uszkodzony i nie opłacała się jego naprawa – wylądował więc na złomowisku, ale nie wszystkie jego elementy zostały zniszczone.

Przeczytaj także: Porzucony pojazd – co się z nim stanie?

Ubezpieczenie OC używanego samochodu

Zakup używanego samochodu także wiąże się z koniecznością zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Wszystko zależy od wybranego modelu oraz doświadczenia kierowcy na drogach, ale polisa dla starego samochodu może być droższa, niż oferowana przez to samo towarzystwo ubezpieczeniowe dla nowego modelu. Wszystko dlatego, że ryzyko awarii i spowodowania przez to kolizji znacznie wzrasta. Aby znaleźć najtańsze OC, warto więc korzystać z porównywarek internetowych oraz porad agentów, którzy mogą w krótkim czasie porównać oferty w różnych firmach.

Przeczytaj także: Najtańsze ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC