Ogólne

Więcej czasu na opłacenie mandatu – zmiany w przepisach

Od 1 maja obowiązuje zmiana w przepisach – teraz kierowcy mają więcej czasu na zapłacenie mandatu. Czy dotyczy to wszystkich kar? Okazuje się, że nie. Jakie mandaty można zapłacić później? Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Więcej czasu na opłacenie mandatu – jakie grzywny podlegają zmianie przepisów?

Zmiana w przepisach wydłużająca czas na zapłacenie mandatu od 1 maja wzrasta z 7 dni do aż dwóch tygodni. Nie dotyczy to jednak wszystkich nakładanych na kierowców kar. Z wydłużonego terminu na zapłatę mogą skorzystać bowiem tylko te osoby, które otrzymały mandat zaoczny. Dlaczego wprowadzono ten przepis?
Dlaczego od 1 maja 2019 roku jest więcej czasu na zapłacenie mandatu zaocznego?
Analiza sytuacji wykazała, że wiele mandatów wystawionych w trybie zaocznym w ogóle nie była opłacana w terminie. Zmiana ma spowodować, że mandaty zostaną zapłacone zanim sprawy trafią do sądów.

Zmiany mają spowodować, że więcej pieniędzy trafi do budżetu z tytułu opłaconych w terminie kar. Do tej pory było na to tylko 7 dni – często był to niewystarczający czas.

Kiedy kierowca będzie miał więcej czasu na opłacenie mandatu?

Zmiany polegające na wydłużeniu czasu na zapłacenie mandatów dotyczą wyłącznie kar nałożonych zaocznie. To znaczy, że dłużej będzie można zwlekać z zapłatą kary za przekroczenie prędkości zarejestrowanej przez fotoradar. Nowej zasadzie będą też podlegać kierowcy ukarani za złe parkowanie.
Jakie informacje powinien zawierać mandat wystawiony zaocznie?
Mandat wystawiony zaocznie to kara dla kierowcy, któremu funkcjonariusz nie może wręczyć mandatu osobiście. Dokument musi zawierać:

  • wysokość mandatu;
  • jednoznaczne określenie przewinienia, z które nałożona została kara;
  • informacje o czasie i miejscu popełnienia wykroczenia;
  • określenie kwalifikacji prawnej;
  • informację o prawie do odmowy przyjęcia mandatu.

Dokument musi także informować o konsekwencjach, jakie wynikną z odmowy przyjęcia mandatu.

Więcej czasu na opłacenie mandatu – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że od 2018 roku mandaty można opłacać także kartą płatniczą. Policjanci wyposażeni zostali w terminale płatnicze, dzięki czemu przelew nie jest już konieczny. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększa się szansa, że kierowca ukarany mandatem zapłaci karę. Przede wszystkim znika ryzyko, że ukarany o mandacie po prostu zapomni. Pierwsza połowa ubiegłego roku to niemal 90 tysięcy takich transakcji. Podobnie jak więcej czasu na opłacenie mandatu wystawionego zaocznie – także i to działanie ma na celu zmniejszenie ilości nieopłaconych w terminie kar.

Za co najczęściej przyznawane są mandaty?

Najwięcej mandatów nakłada się na kierowców, którzy przekraczają prędkość. Kwoty, które trzeba wówczas zapłacić, wahają się od 50 do 500zł. Nie jest to jednak jedyna sankcja nakładana na rozpędzonych kierowców. Trzeba pamiętać, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym może także zostać odebrane prawo jazdy. Zniesiono natomiast kary za brak OC i dowodu rejestracyjnego, o czym przeczytasz w artykule: Brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC – czy musisz obawiać się mandatu?

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC