Ubezpieczenia na życie

Witaminy przy nowotworze

Zarówno osoby dotknięte nowotworem jak i ich bliscy poświęcają wiele godzin na szukanie cudownego lekarstwa na tę straszną i często śmiertelną chorobę. Powszechny dostęp do wiadomości – zarówno tych potwierdzonych naukowymi badaniami jak i takich, które nie posiadają wiarygodnych źródeł – jest powodem wielu niedomówień – a często kompletnej dezinformacji. Czy witaminy przy nowotworze to ważna sprawa?

Witaminy przy nowotworze – fakty i mity 

Wiele powszechnych opinii dotyczących witamin i mikroelementów dociera zarówno do pacjentów oddziałów onkologicznych jak i ich rodzin. Jaka jest prawda? Staramy się obalić lub wyjaśnić część mitów na temat uzupełniania diety chorej osoby witaminami i innymi suplementami. 

 MIT: Rola witaminy C i B12 w leczeniu chorób nowotworowych – należy suplementować te związki 

Przyjmowanie wszystkich witamin w postaci suplementów powinno być ostrożne, może bowiem prowadzić do hiperwitaminozy, o czym pisaliśmy w artykule Witaminy wzmacniające organizm. 

Powszechnie wiadomo, że osoby z chorobą nowotworową często mają niedobór witaminy B12. Nie oznacza to jednak, że należy podejmować samodzielną decyzję o suplementacji. Takie działanie powinno być poprzedzone badaniami oraz konsultowane z odpowiednim lekarzem prowadzącym. Te same zasady dotyczą witaminy C.

MIT: Przyjmowanie witamin i mikroelementów hamuje wypadanie włosów związane z chemioterapią 

Jest to dość powszechny mit. Wypadanie włosów podczas leczenia nie ma związku z niedoborami jakichkolwiek substancji w organizmie, a jest skutkiem ubocznym podawanych leków. Nie ma również potrzeby suplementacji po zakończeniu leczenia – włosy zwykle bez wspomagania odrastają silniejsze a regeneracja organizmu powinna odbywać się przez stosowanie zdrowej diety zamiast suplementacji. 

MIT: Syntetyczne witaminy i mikroelementy zawarte w suplementach diety mogą pomóc – ale nawet jeśli nie – to przecież nie zaszkodzą. 

Trzeba pamiętać, że nawet witaminy mogą wchodzić w reakcję z lekami podawanymi podczas choroby i zmniejszać ich wchłanianie lub przyspieszać wydalanie z organizmu, czego skutkiem może być zmniejszone ich działania – a w konsekwencji – utrudniona walka z chorobą. Żadne więc leki, nawet te niewinnie wyglądające – nie powinny być podawane choremu podczas leczenia bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. 

Takich mitów dotyczących chorób nowotworowych pojawiło się ostatnio wiele, ogromny wpływ na ten fakt ma powszechny dostęp do internetu i możliwość publikacji każdych, nawet niepotwierdzonych niczym informacji.  

Choroba nowotworowa nie zawsze przecież kończy się tragicznie, wiele osób musi tylko monitorować swój stan zdrowia, ale wychodzi z raka obronną ręką. Jedyne, co można zrobić, aby ulżyć sobie w cierpieniu, jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia na życie z rozszerzeniem o skutki chorób przewlekłych (istnieją także specjalne polisy na raka, z których można skorzystać), uniemożliwiających powrót do pracy. Odpowiednia polisa zapewni chorej osobie spokój – przynajmniej finansowy – a to bardzo dużo w przypadku ciężkiej choroby i stresu z nią związanego. 

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC