Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Wniosek o rejestrację pojazdu – jak go wypełnić?

Każdy, kto kupił samochód, musi go zarejestrować. Nie ma znaczenia, czy jest to wóz nowy czy też z drugiej ręki. Poruszanie się nabytkiem po drogach publicznych wymaga spełnienia kilku obowiązków. Jednym z nic jest wizyta w urzędzie. Wniosek o rejestrację pojazdu nie jest jednak trudny do wypełnienia. Podpowiadamy jak to zrobić, aby zaoszczędzić cenny czas. 

Wniosek o rejestrację pojazdu – skąd go wziąć, jak wypełnić i do jakiego urzędu zanieść? 

Informacja o tym, że rejestracja pojazdu jest obowiązkiem każdego właściciela, znajduje się w ustawie Prawo o ruchu drogowym. 

Wniosek o rejestrację pojazdu

Pojazd zarejestrować musi każdy właściciel auta, ale nie tylko on ma takie kompetencje. Rejestracji może do konać także osoba reprezentująca firmę – nie zawsze bowiem pojazd jest własnością prywatną, czasem należy do przedsiębiorstwa. Także wówczas, gdy samochód należy do zagranicznej firmy, ale powierzono go polskiemu przedstawicielowi, może on dokonać rejestracji. W każdym przypadku osobę zobligowaną przepisami do rejestracji może także zastąpić jej pełnomocnik.  

  • Skąd wziąć wniosek o rejestrację pojazdu? 

Wniosek o rejestrację pojazdu można pobrać na miejscu lub wydrukować i wypełnić w domu przed wizytą w urzędzie. Aktualny wzór możesz go także pobrać ze strony internetowej urzędu, w którym chcesz go złożyć. Możliwa jest także co prawda rejestracja elektroniczna, jednak z uwagi na konieczność otrzymania tablic rejestracyjnych – nie można uniknąć wizyty w urzędzie. Ta zaś nie należy do przyjemnych, gdyż zwykle – zwłaszcza w dużych miastach – wiąże się z koniecznością czekania w długiej kolejce. 

  • Jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu? 

Samo wypełnienie wniosku nie jest trudne. Prześledźmy kolejno punkty, które się w nim znajdują:

1.Dane właściciela 

a/Imię i nazwisko – opcjonalnie nazwa firmy, której własnością jest auto 

b/adres zamieszkania właściciela lub siedziba firmy 

c/PESEL – jeśli właścicielem jest osoba prywatna i REGON – jeśli firma. Obcokrajowcy, którzy nie posiadają numeru PESEL podają w tym miejscu datę urodzenia.

2.Dane samochodu 

a/model i marka rejestrowanego auta 

b/rodzaj samochodu – nie zawsze przecież rejestrowany jest samochód osobowy, zwłaszcza w przypadku firm 

c/rok produkcji auta 

d/VIN 

e/numer silnika 

f/jeśli wóz był już rejestrowany – należy podać dotychczasowy numer rejestracyjny 

g/jeśli wydano kartę pojazdu – należy podać jej numer. 

3.Rodzaj rejestracji 

Wniosek o rejestrację pojazdu musi zawierać informację o tym, czy wnioskujesz o rejestrację czasową (np. tylko w celu wywozu auta do innego państw), czy też potrzebna jest stała rejestracja. W tym drugim przypadku otrzymasz tablice rejestracyjne oraz naklejkę rejestracyjną, które będą Ci towarzyszyć tak długo, jak długo będziesz właścicielem auta. 

4.Dokumenty, które należy dołączyć do wniosku 

a/dowód zakupu auta – musisz udowodnić, że jesteś jego właścicielem lub posiadasz pełnomocnictwo do przeprowadzenia rejestracji 

b/informację o stanie technicznym pojazdu – zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego 

c/jeśli samochód jest używany – potrzebny będzie dotychczasowy dowód rejestracyjny 

d/jeśli została wydana karta pojazdu – ją także należy dołączyć do wniosku 

e/w przypadku samochodu kupionego za granicą – dowód opłacenia akcyzy 

f/dowód wniesienia opłaty rejestracyjnej – można jej dokonać na miejscu, w kasie urzędu. 

  • Gdzie złożyć wniosek o rejestrację pojazdu? 

Wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu, ze wszystkimi załącznikami, należy złożyć w wydziale komunikacji urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania właściciela. W zależności od wielkości miejscowości będzie to urząd starostwa powiatowego lub urząd miasta. 

Czy wniosek o rejestrację pojazdu to jedyny dokument, jaki trzeba wypełnić, aby legalnie poruszać się nowym autem? 

Wniosek o rejestrację pojazdu należy wypełnić i złożyć we właściwym urzędzie, ale nie jest to jedyny ani najpilniejszy obowiązek nabywcy samochodu. Na złożenie go jest bowiem 30 dni od momentu zakupu (w przypadku samochodów używanych, które są najczęściej kupowane w Polsce). Pilniejszą potrzebą jest jednak zakup polisy OC – bez niej bowiem nie można poruszać się po drogach publicznych. Ceny ubezpieczeń różnią się jednak między sobą – możesz więc skorzystać z naszej pomocy. Znajdziemy dla Ciebie najlepszą polisę za najniższą cenę! 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC