Ogólne

Współwłaściciel samochodu – jak go dopisać?

Posiadanie własnego samochodu wiąże się niezmiennie z koniecznością zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC. To spory wydatek, ale można wpłynąć na wysokość składki. Współwłaściciel samochodu posiadający duże zniżki za bezszkodową jazdę może w tej sytuacji bardzo się przydać.

Współwłaściciel samochodu – kto powinien nim zostać?

Ten dylemat mają zwykle młode osoby, które właśnie kupiły swój pierwszy samochód i chcą go zarejestrować. O tym, jak to zrobić, można przeczytać w artykule: Rejestracja samochodu – zmiany w 2020 roku. Rejestracja samochodu jest zatem momentem, w którym trzeba podjąć decyzję, kto będzie figurował w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel auta. Okazuje się to nie bez znaczenia. Dlaczego? Na sam fakt zarejestrowania pojazdu to nie wpływa w żaden sposób. Ale już dla wysokość składki ubezpieczeniowej (obowiązek posiadania OC wynika z ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych) – może mieć ogromne znaczenie. Dlatego najrozsądniej jest wybrać współwłaściciela spośród osób, które mają duże doświadczenie w prowadzeniu samochodu i wypracowały maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę.

Przeczytaj także: Zniżki OC dla młodych kierowców

Dlaczego doświadczony kierowca może się nie zgodzić na zostanie współwłaścicielem samochodu?

Bycie współwłaścicielem samochodu, choć nie wiąże się z żadnymi istotnymi obowiązkami, nie jest czystą formalnością. Dlatego osoba posiadająca maksymalne zniżki w ubezpieczeniu OC za bezszkodową jazdę (zwykle 60%), może się nie zgodzić na figurowanie w dowodzie rejestracyjnym nowego auta jako współwłaściciel, zwłaszcza, kiedy samochód kupuje młody, niedoświadczony kierowca. Dlaczego? Otóż zagrożone są uzbierane zniżki, a zatem koszt polisy OC może w przyszłym roku dla doświadczonego kierowcy nie być już atrakcyjny. Zniżki są bowiem przyznawane za to, że kierowca nie spowodował w ostatnim czasie żadnej kolizji. Im ten czas jest dłuższy – tym ubezpieczenie kierowcy jest obarczone mniejszym ryzykiem i ubezpieczyciel jest skłonny wydać polisę za niższą cenę. Jeśli jednak wydarzy się wypadek – zniżki można stracić. Istotne jest, że nie ma znaczenia kto w momencie kolizji siedział za kierownicą – konsekwencje poniosą wszyscy właściciele pojazdu.

Przykład

Młody kierowca, który kupił swój pierwszy samochód i aby obniżyć wysokość składki –  wpisał swojego ojca jako współwłaściciela pojazdu. Ojciec posiada 60% zniżki za bezszkodową jazdę. Kiedy syn spowoduje wypadek, ojciec straci uzbierane zniżki i wysokość składki OC za jego auto w przyszłym roku wzrośnie. 

Jakie są korzyści z wpisania współwłaściciela pojazdu?

Jeśli współwłaściciel samochodu posiada zniżki za bezszkodową jazdę, wysokość składki dla młodego kierowcy także spadnie. Jednocześnie każdy rok, w którym użytkuje on samochód i nie jest sprawcą żadnej kolizji, powoduje wzrost uzbieranych zniżek przez niego samego. Zatem po kilku latach może on nie korzystać już ze zniżek innych kierowców, gdyż będzie posiadał własne. Nie będzie zatem potrzebował współwłaściciela i narażał go na utratę zniżek.

Przeczytaj także: Zniżki OC – jak obniżyć koszt ubezpieczenia?

Jak dopisać współwłaściciela samochodu?

Najłatwiej jest pamiętać o tym już w momencie zakupu auta. Wówczas można umieścić współwłaściciela już na umowie kupna-sprzedaży samochodu. Jeśli jednak tak się nie stało i pojawia się potrzeba dopisania współwłaściciela później, konieczne jest sporządzenie aktu darowizny. Trzeba w nim określić, jaka część wartości pojazdu zostaje przekazana – zwykle jest to połowa, ale nie ma takiej potrzeby. Jeśli w rozliczeniach z urzędem skarbowym korzystniejsze jest przekazanie mniejszej części, na przykład kilku procent – to wystarczy, aby uzyskać niższą składkę za ubezpieczenie OC.

Co zrobić po sporządzeniu aktu darowizny?

Darowizna wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku. Jeśli więc osoba, która przyjmuje darowiznę nie należy do najbliższej rodziny – należy uiścić odpowiednią opłatę w Urzędzie Skarbowym.

Współwłaściciel samochodu - jak go dopisać?

Jeśli zaś umowa darowizny zawarta jest z osobami blisko spokrewnionymi, podatek nie zostanie naliczony – ale trzeba wypełnić druk SDZ-2, aby poinformować Urząd Skarbowy o zaistniałej sytuacji. Jeśli zaś umowa sporządzona jest pomiędzy obcymi osobami pojawi się obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, o ile kwota darowizny przekracza kwotę wolną od podatku (dla osób niespokrewnionych wynosi ona 4902 zł). 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC