Ogólne

Wyłudzenie odszkodowania – metody na nieuczciwych klientów

Wyłudzenie odszkodowania to bardzo częsty proceder – tylko w 2017 roku wykryto próby wyłudzenia od firm odszkodowawczych ponad 131 milionów złotych w ramach polis komunikacyjnych. I choć metody wykrywania oszustw są coraz większe, kreatywność nieuczciwych klientów ubezpieczalni także z roku na rok rośnie. 

Wyłudzenie odszkodowania  

Wyłudzanie odszkodowań to najczęściej pomysł kierowców, którzy nie są w stanie z własnej kieszeni pokryć kosztów napraw samochodu. Część osób upatruje w tym procederze dodatkowego dochodu – rekordzista zgłosił w ciągu jednego roku aż 36 kolizji! Niestety nie wszystkie drobne kwoty wypłacane w ranach świadczenia są wystarczająco dokładnie rewidowane przez zakłady ubezpieczeń, dlatego zdarza się, że oszustwa przez długi czas nie zostają wykryte. Jak działają przestępcy? Specjalistka od przestępstw ubezpieczeniowych, Małgorzata Klemczak, wskazuje dwa typy oszustów: 

  • Oszuści okazjonalni – to tacy, którzy regularnie korzystają z możliwości wyłudzenia pieniędzy. Mają opracowane sposoby działania, na przykład celowo narażają się na stłuczki, aby uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy. 
  • Oszuści sytuacyjni – to osoby, które w przypadkowy sposób uszkodziły samochód, ale nie mają możliwości sfinansowania remontu. Dlatego dogadują się z innym kierowcą, aby ten zeznał, że do szkody doszło podczas kolizji. Pomysłodawca pokrywa koszt utraconych przez wspólnika zniżek, co i tak bywa mniejszą kwotą, niż remont samochodu. Takie osoby przeważnie dopuszczają się oszustwa tylko raz. 

Statystyki pokazują, że nawet 40% roszczeń nie jest uzasadnionych. Dotyczy to każdego rodzaju polis, najczęściej jednak pieniądze wyłudzane są z ubezpieczeń komunikacyjnych. 

Wyłudzenie odszkodowania z OC 

Obowiązkowa polisa OC gwarantuje, że powstała szkoda zostanie pokryta przez firmę ubezpieczającą sprawcę. Straci on posiadane zniżki (więcej na temat tego mechanizmu przeczytasz w artykule: Strata zniżek po kolizji – jak bardzo zmieni się cena polisy?), ale często zwrot tego wydatku jest korzystniejszy, niż remont samochodu na własny koszt. Dlatego wyłudzenia z polisy OC są popularnym procederem wśród oszustów. 

  • Nieistniejący wypadek 

Najczęściej zgłaszana jest kolizja, do której nigdy nie doszło. Jeśli samochód nieposiadający polisy Autocasco ulegnie poważnemu uszkodzeniu, na przykład w wyniku uderzenia w drzewo, koszt naprawy musi ponieść jego właściciel. Są to często niemałe kwoty, dlatego dogaduje się on z przyjacielem lub znajomym, aby wspólnie zgłosili wypadek. Koszt zniszczeń pokryje wówczas ubezpieczyciel, a jedynym wydatkiem będzie konieczność zwrócenia wspólnikowi utraconych zniżek za bezszkodową jazdę. O ile jest to pojedynczy epizod, a należne świadczenie jest niewielkie, zdarza się, że przestępcom proceder ujdzie na sucho. Jednak duże wypłaty lub częste zdarzenia zwracają uwagę pracowników ubezpieczalni, którzy dokładnie rewidują powstałe uszkodzenia, a próby wyłudzenia szybko wychodzą na jaw. 

  • Celowa stłuczka 

Podobnym pomysłem jest celowe doprowadzenie do kolizji z przypadkowym kierowcą i próba uwzględnienia w oświadczeniu o zdarzeniu także tych uszkodzeń, do których doszło już wcześniej.  

  • Szkoda większa w zgłoszeniu niż w rzeczywistości 

Częstą praktyką jest także zawyżanie wartości poświadczanej szkody. Dotyczy to zarówno wyłudzeń z polis OC jak i Autocasco. Właściciele uszkodzonych aut, w oświadczeniu podają także te elementy, które od dawna wymagały naprawy. Rzeczoznawcy jednak nie dają się łatwo oszukać i takie roszczenia są odrzucane. 

Wyłudzenie odszkodowania z AC 

Także wypłaty z polis Autocasco są celem w działaniach przestępców. Choć trudniej zorganizować takie oszustwo, często można uzyskać większe kwoty. 

  • Kradzież samochodu 

Najpopularniejszą metodą nieuczciwych kierowców jest udawana kradzież auta. Ubezpieczony samochód można bowiem ukryć lub rozebrać na części i sprzedać – pozbywając się głównego dowodu. Jednak nowoczesne metody poszukiwania samochodów pozwalają jednak większość takich przestępstw wykryć. 

Co grozi za próbę wyłudzenia? 

Prawie połowa podjętych prób popełnienia przestępstw ubezpieczeniowych jest dziś wykrywana. Systemy IT oraz nowoczesne procedury i powoływanie rzeczoznawców coraz skuteczniej uniemożliwia nieuczciwą działalność. Pomocne mają być też kary za takie przestępstwa, które są metodą odstraszającą przestępców. Co prawda pozbawienie wolności dotyczy przeważnie zorganizowanych grup przestępczych, jednak nawet pojedynczy epizod może skutkować wyrokiem w zawieszeniu, co uniemożliwi pracę w firmie wymagającej zaświadczenia o niekaralności. 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC