Ubezpieczenia mieszkania

Wynajmujemy mieszkanie studentom

Jeśli posiadamy mieszkanie w centrum dużego miasta warto zastanowić się nad wynajmem takiej nieruchomości studentom. Jeśli lokalizacja jest odpowiednia (blisko uczelni lub centrum miasta) a dodatkowo nasze mieszkanie ma spory metraż, będzie nam dużo łatwiej znaleźć uczących się lokatorów – a co za tym idzie – także uzyskana za wynajem cena może być wyższa. Nie ma na co czekać – wynajmujemy mieszkanie studentom!

Jeśli w mieszkaniu jest kilka niezależnych pokoi będzie to atrakcyjna propozycja dla osób, które dopiero zaczynają dorosłe życie i chętnie dla zmniejszenia kosztów wynajmują mieszkania całą grupą. Korzyść jest obopólna. Dla najemcy jest to mniejszy wydatek a dla wynajmującego mimo wszystko większy dochód. Ponadto wyposażenie mieszkania dla studentów będzie tańsze niż w sytuacji, kiedy chcemy nieruchomość wynająć rodzinie. Tutaj wystarczy, że każdy pokój będzie wyposażony w proste biurko, łóżko i krzesło a w mieszkaniu znajdą się podstawowe sprzęty AGD (lodówka, pralka, kuchenka mikrofalowa). Studenci zwykle nie wymagają bardzo wysokiego standardu wykończenia mieszkania – i dobrze jest uważać, aby nie przeinwestować. Kosztowny remont, porządne podłogi, najnowszy model pralki – wymuszą wysoki czynsz aby inwestycja się zwróciła i może się okazać, że utrudniamy sobie znalezienie najemców.

Wynajmujemy mieszkanie studentom

Niestety żadna umowa nie zabezpieczy wynajmującego przed nieodpowiedzialnymi czy nieuczciwymi najemcami. Dlatego nie uda Ci się uniknąć spotkań z potencjalnymi mieszkańcami Twojego mieszkania. Dobrze jest na takiej rozmowie – poza pokazaniem lokalu – także chwilę porozmawiać, poznać możliwie dobrze przyszłych najemców. Trzeba polegać na intuicji i choć zawsze można się pomylić w doborze odpowiednich, niekłopotliwych osób – jest to jedyna metoda na wyeliminowanie tych, którym na pewno nie chcemy powierzyć mieszkania i znajdujących się w nim sprzętów. Nie oznacza to jednak, że jeśli znajdziemy odpowiednich najemców nie musimy się przykładać do stworzenia dobrej umowy. Wręcz przeciwnie – należy ją pisać bardzo ostrożnie. Powinna zawierać niezbędne punkty – na przykład umożliwienie właścicielowi dostępu do nieruchomości w celu sprawdzenia jej stanu lub przeprowadzenia niezbędnych napraw, uregulowanie kwestii trzymania zwierząt, podnajmowania części mieszkania czy zapis o dbaniu o dobry stan lokalu.

Wynajmujemy mieszkanie studentom

W przypadku studentów pierwszego roku można pomyśleć o zawarciu takiej umowy z rodzicami, a nie bezpośrednio z lokatorami – zwiększy to szansę na terminowe wpłaty i obniży ryzyko powstania szkód. Niespodziewane okoliczności niestety częściej przydarzają się bardzo młodym, nieznającym życia osobom, które często trafiają do wielkich miast z małych miasteczek i wsi a nowa sytuacja je przerasta. Warto im więc doradzić wykupienie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, które pomoże naprawić szkody wyrządzone często nieumyślnie – jak zalanie sąsiadów czy zniszczenie mebli przez psa. Początek studiów to wyjątkowy czas – takie niedopatrzenia niekoniecznie będą wynikać z legendarnych studenckich imprez – czasem to po prostu zbyt dużo wrażeń i nieuwaga.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem

Jeśli posiadasz mieszkanie powinieneś je ubezpieczyć. Bez względu na to kto w nim mieszka – nie da się zyskać gwarancji, że nie wystąpi żaden problem. Mieszkanie może zostać zalane, może wybuchnąć pożar – i nawet największa ostrożność nie wystarczy, aby uniknąć takich zdarzeń. Tym bardziej jest to ważne, kiedy nieruchomość zostaje wynajęta – przeważnie ludziom, których dobrze nie znasz. Taka sytuacja jak np. włamanie może mieć bardzo przykre skutki finansowe i należy się przed nimi zabezpieczyć. Ponadto jeśli wynajmujemy mieszkanie kilku osobom – w tym przypadku studentom – zwiększa się ryzyko, że jakiś sprzęt się zepsuje lub będzie potrzebna pomoc hydraulika bądź elektryka. W tej sytuacji z pomocą przychodzą dodatkowe opcje w ubezpieczeniach mieszkań, które pojawiają się w prawie wszystkich dobrych ofertach. Pakiet Assistance zapewni nam szybką reakcję fachowca i nie będziemy tracić czasu na poszukiwanie pomocy.

Warto także wiedzieć, że zarówno właściciel jak i najemca ma możliwość ubezpieczenia ruchomości – a więc wszystkich sprzętów znajdujących się w mieszkaniu. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza, jeśli przedmioty, które posiadamy są dla nas cenne lub nie chcemy tracić czasu na naprawianie szkód.

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC