Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Wypadek – co Ci się należy? Jakie odszkodowanie z OC powinieneś dostać? 

zdarzy się wypadek samochodowy jego skutki mogą mieć duży zasięg. Nie chodzi przecież tylko o uszkodzony samochód. Kolizja może być powodem utraty zdrowia, stresu i uniemożliwienia prowadzenia pracy zarobkowej. Jakie zatem odszkodowanie z OC można uzyskać? Warto o tym wiedzieć, gdyż w chwili wypadku zarówno poszkodowany jak i sprawca mogą być w szoku – a o świadczenia trzeba umieć się ubiegać.

Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku – na jaką kwotę możesz liczyć? Czy świadczenie można uzyskać tylko za zniszczony wóz?

Gdy na drodze publicznej zdarzy się wypadek, straty mogą przybrać różne formy. Jako osoba poszkodowana otrzymasz odszkodowanie z OC sprawcy, które powinno pokryć wszystkie szkody. Zwykle największym wydatkiem wydaje się być konieczność naprawy auta, a nie zawsze tak jest. Warto dowiedzieć się, jakie odszkodowanie z OC można uzyskać i za co się ono należy. Szkoda może być bowiem znacznie większa, niż wydaje się na pierwszy rzut oka.

  • Odszkodowanie z OC za zniszczony samochód

Pierwszą rzeczą, która kojarzy się z odszkodowaniem z OC jest świadczenie, które pokryje koszty naprawy zniszczonego w wypadku samochodu. Jeśli stłuczka była niewielka, nie będzie to duży koszt – gorzej, gdy wypadek był poważny. Zdarza się przecież, że auto zostało bardzo mocno uszkodzone. Odszkodowanie z OC ma zagwarantować środki na naprawę bez względu na jej wielkość. Na wypłatę świadczenia nie trzeba czekać długo – ubezpieczyciel sprawcy ma obowiązek zakończyć procedurę naprawy szkody w ciągu trzydziestu dni.

  • Auto zastępcze finansowane przez polisę OC sprawcy

Wiele kontrowersji wzbudza konieczność udostępnienia przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku auta zastępczego dla poszkodowanego, jeśli jego wóz jest unieruchomiony na czas naprawy. Sąd Najwyższy w wyroku z 17 listopada 2011 roku (sygn. III CZP 5/11) uznał jednak, że poszkodowany ma prawo korzystać z zastępczego pojazdu, nawet wtedy, gdy nie ma przeciwwskazań do poruszania się komunikacją zbiorową.

wypadek - co ci się należy?

Więcej na temat samochodu zastępczego przeczytasz w artykule: Samochód zastępczy z OC sprawcy.

  • Pokrycie kosztów holowania

Jeśli samochód po zdarzeniu nie może sam dojechać do warsztatu samochodowego, konieczne jest wezwanie specjalistycznej firmy, która odholuje go w miejsce naprawy. Nawet jeśli z jakiegoś powodu sam pokryłeś koszt pomocy, masz prawo ubiegać się o zwrot poniesionego na ten cel wydatku.

  • Obniżenie wartości auta

Niestety – poza kosztami naprawy trzeba liczyć się z tym, że samochód powypadkowy warty jest dużo mniej. Jeśli będziesz chciał go sprzedać, nie uzyskasz tak wysokiej kwoty jak wtedy, gdy auto nie nosi śladów poważnego uszkodzenia. Warto wiedzieć, że odszkodowanie z OCsprawcy powinno zrekompensować Ci także taką stratę. Nie zawsze jednak uzyskanie takiego świadczenia jest możliwe. Przepisy przewidują wypłatę tego typu odszkodowania z OC tylko wtedy, gdy zniszczony samochód nie jest starszy niż sześć lat. W innych przypadkach uzyskanie świadczenia jest sprawą indywidualną i tylko w niektórych, uzasadnionych przypadkach, udaje się je uzyskać.

  • Powrót do zdrowia

Oprócz zniszczonego samochodu poszkodowany w wypadku niejednokrotnie zmaga się z uszkodzeniami ciała, które są jego wynikiem. Koszty powrotu do zdrowia są czasem bardzo wysokie – jeśli wypadek był poważny może się skończyć nawet trwałym kalectwem. Wszystkie koszty związane z powrotem do zdrowia powinny być zwrócone – nawet wtedy, gdy konieczne jest na przykład przeprowadzenie operacji za granicą.

wypadek - co ci się należy?

Odszkodowanie z OC sprawcy powinno także zagwarantować wypłatę renty, jeśli po wypadku nie możesz wrócić do pracy. Nie ma znaczenia, czy jest to sytuacja przejściowa czy też stała.

  • Inne koszty i zwrot utraconych korzyści

Odszkodowanie z OC ma za zadanie pokryć wszystkie koszty, które poszkodowany poniesie w związku z wypadkiem. Jeśli zatem przewoziłeś w samochodzie wartościowe przedmioty, takie jak na przykład fotelik dla dziecka czy torbę z drogim laptopem, i nie nadają się one do dalszego użytku – masz prawo ubiegać się o zwrot ich wartości. Ale odszkodowanie z OC powinno stanowić także rekompensatę za te korzyści, których nie uzyskałeś przez kolizję.

Przykład:

Wypadek zdarzył się wówczas, gdy jechałeś na spotkanie z ważnym klientem. W planach było podpisanie umowy, która przyniosłaby Ci duży zysk. W związku ze zdarzeniem nie dotarłeś na spotkanie, a klient wybrał innego usługodawcę. W takiej sytuacji należy Ci się zwrot pieniędzy, które mogłeś uzyskać, gdyby podpisanie umowy doszło do skutku. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy jako np. taksówkarz z powodu koniecznego leczenia nie możesz uzyskać dochodów. Wówczas odszkodowanie z OC sprawcy powinno zagwarantować Ci rekompensatę utraconych przez ten czas dochodów.

Odszkodowanie z OC – jak się o nie ubiegać?

Warto także wiedzieć, jak ubiegać się o uznanie wszystkich roszczeń i co można zrobić, gdy z jakiegoś tytułu ubezpieczyciel nie chce wypłacić świadczenia. Potrzebne informacje znajdziesz w artykule: Jak zachować się po wypadku samochodowym?

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC