Zadzwoń teraz:
Ogólne

Wypadek drogowy a odszkodowanie – jak udowodnić, że nie jesteś sprawcą?

Wystarczy jeden moment nieuwagi, aby doszło do wypadku. Wypadek drogowy a odszkodowanie – jak udowodnić, że nie jesteś sprawcą? Wypadek drogowy może zdarzyć się każdemu, bez względu na posiadane doświadczenie za kółkiem. Odszkodowanie za wypadek może przysługiwać nie tylko poszkodowanemu, ale również sprawcy wypadku w momencie orzeczenia współwiny. Bardzo często obie strony uważają się za poszkodowanych i nie chcą przyznać się do winy. Jak udowodnić, że nie jesteś sprawcą?

Odpowiedzialność za wypadek drogowy

Kwestia odpowiedzialności za wypadek drogowy czasem nie jest oczywista. Sprawcę każdego wypadku traktuje się indywidualnie. Wina zależy od bardzo wielu czynników. Zgodnie z przepisami, wypłatę z OC innego kierowcy możemy otrzymać dopiero w momencie, kiedy udowodnimy jego winę. W praktyce uzyskanie orzeczenia o winie wcale nie jest proste i może wiązać się z postępowaniem sądowym.

Jak udowodnić, że nie jesteś sprawcą?

Najprostszym sposobem uzyskania odszkodowania za wypadek drogowy jest napisanie przez sprawcę oświadczenia, w którym przyznaje się do winy za wypadek. Takie oświadczenie będzie podkładką dla ubezpieczającego do wypłaty ubezpieczenia za spowodowane szkody. Jeśli sprawca wypadku drogowego nie chce przyznać się do winy, koniecznym może być wezwanie policji, która ustali winę na podstawie dowodów zebranych na miejscu zdarzenia. Wezwanie policji jest również konieczne, gdy osoba, z którą mieliśmy stłuczkę, jest pijana lub pod wpływem narkotyków.

Orzeczenie o winie za wypadek drogowy zostaje wydane przez policjanta. Jest ciężkie do podważenia, ale nie niemożliwe. Jeśli nie zgadzamy się z opinią biegłego, nasz ubezpieczyciel może sam zbadać okoliczności sprawy i wykazać, że policjant popełnił błąd. Musi mieć na to jednak niezbite i konkretne dowody. W momencie udowodnienia części winy z drugiej strony, ubezpieczyciel powinien złożyć wniosek o zmniejszenie kwoty wypłaty odszkodowania w zależności od udowodnionego % współwiny.

Współwina wypadku drogowego a wypłata odszkodowania

Zdarza się również, że obie strony zawiniły i liczą na odszkodowanie za wypadek drogowy. W przypadku uznania współwiny zajścia wypadku, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie adekwatne do % odpowiedzialności, którą ponosi kierowca ubiegający się o wypłatę odszkodowania. W tym przypadku nie obejdzie się bez procedury policyjnej i szczegółowego zbadania przebiegu kolizji.

Brak OC a wypadek drogowy

Brak ubezpieczenia jednego z kierowców oznacza dużo większe konsekwencje, bez względu na to, czy kierowca bez OC jest poszkodowanym lub sprawcą wypadku. Jeśli sprawca wypadku nie miał ważnego OC to wypłata odszkodowania jest po stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który będzie w następnej kolejności ubiegał się o zwrot poniesionych kosztów od sprawcy wypadku.

Brak sprawcy wypadku drogowego

Jak udowodnić winę w momencie ucieczki sprawcy z miejsca wypadku drogowego? Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jej zebranie dowodów. Mogą to być odłamki samochodu, zdjęcia uszkodzeń, zeznania świadków oraz kamery z pobliskiego monitoringu. Jeśli uda nam się znaleźć kamery, które zarejestrowały zdarzenie, to identyfikacja sprawcy nie będzie trudna. Jeśli uciekniesz z miejsca wypadku to będziesz zobowiązany do zwrócenia kosztów odszkodowania za wypadek drogowy poszkodowanemu przez ubezpieczyciela. Otrzymasz również wysoki mandat za ucieczkę z miejsca wypadku.

Sytuacja ma się inaczej w momencie, kiedy dojdzie do zarysowania auta, a my nie znajdziemy w pobliżu żadnych kamer. Sytuacja wygląda podobnie, gdy nie ma świadków mogących ustalić sprawcę. Niestety w tym wypadku istnieje możliwość braku otrzymania wypłaty za poniesione straty w wypadku drogowym.

The following two tabs change content below.

Adriana

Ostatnie wpisy Adriana (zobacz wszystkie)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC