Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Wypadek pożyczonym samochodem – kto zapłaci za szkody?

Pożyczanie samochodu jest bardzo częstą praktyką, tymczasem ten dobry uczynek może okazać się kosztowny. Kto zapłaci za naprawę auta, jeśli wydarzy się wypadek pożyczonym samochodem?

O czym pamiętać pożyczając od kogoś samochód?

Przede wszystkim warto wiedzieć, jak pożyczyć samochód mądrze, tak, żeby nie narazić się na nieprzyjemności. Aby uniknąć mandatu trzeba sprawdzić, czy auto posiada wszystkie niezbędne dokumenty i czy jazda nim będzie bezpieczna. Najważniejsze jest, czy przeszło na czas badanie techniczne oraz właściciel opłacił w terminie ubezpieczenie OC. Skoro jednak nie ma obowiązku posiadania papierowej wersji polisy w samochodzie – jak się tego dowiedzieć? Wszystkie informacje można z łatwością znaleźć korzystając ze strony internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Przeczyta także: Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu?

Kogo chroni polisa OC?

Aktualna polisa OC oznacza, że pojazd jest ubezpieczony. Czy to oznacza, że bezpieczny jest każdy, kto kieruje samochodem? Okazuje się, że tak – ubezpieczenie nie jest bowiem przypisane do właściciela, ale do auta. Każdy, kto siedzi za kierownicą, może się czuć bezpiecznie. W razie spowodowania szkody – odszkodowanie zostanie wypłacone, nawet jeśli kierowcą nie był właściciel auta. Wynika to z przepisów Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Informacje na ten temat można znaleźć w dwóch miejscach:

Z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia
Art. 34 ust. 1

Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu
Art. 35

Kto pokrywa koszty w razie powstania szkody?

Trzeba pamiętać, że pożyczając komuś samochód, właściciel sporo ryzykuje. Tylko bowiem od dobrej woli kierowcy zależy, czy pokryje on powstałą szkodę. Dodatkowo naprawa samochodu nie jest zwykle jedynym problemem. Jeśli ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie z polisy OC, kolejna składka z pewnością będzie wyższa. Tym samym sprawca naraża właściciela samochodu na koszty. Nie ma jednak żadnego przepisu, który mówiłby, że różnicę w cenie powinien pokryć sprawca kolizji. Oczywiście w wielu przypadkach udaje się odzyskać pieniądze w drodze prywatnych ustaleń – ale nie jest to regułą. Jedyną możliwością odzyskania należności jest wkroczenie na drogę sądową, w praktyce jednak takie rozwiązanie nie jest często stosowane. 

Jakie jeszcze straty finansowe może spowodować pożyczenie komuś samochodu?

Decyzja o pożyczeniu komuś samochodu zawsze jest potencjalnym źródłem kosztów. Jeśli to nie właściciel spowoduje wypadek, w którym samochód zostanie uszkodzony – nie ma gwarancji, że sprawca pokryje koszty naprawy. Te zaś mogą być wysokie. Jeśli samochód posiada ubezpieczenie Autocasco problem jest nieco mniejszy – można bowiem liczyć na odszkodowanie. Ale nawet w takiej sytuacji właściciel samochodu narażony jest na wydatki – nie tylko polisa OC po spowodowaniu szkody będzie droższa. Wzrośnie także cena AC. W tym przypadku także nie ma reguły, która mówiłaby o tym, że sprawca powinien oddać różnicę właścicielowi. Pieniędzy może się nie udać odzyskać.

Przeczytaj także: Dlaczego Polacy nie kupują Autocasco?

Czy warto pożyczać samochód?

Pożyczenie komuś samochodu może się wydawać dobrym uczynkiem – tymczasem w wielu przypadkach może przynieść więcej szkody niż pożytku. Być może nic złego się nie wydarzy, a za pożyczenie auta przyjaciel lub członek rodziny faktycznie będzie wdzięczny. Może jednak być zupełnie inaczej. W razie kolizji można mieć problem z odzyskaniem pieniędzy, stracić zniżki w towarzystwie ubezpieczeniowym i popaść w konflikt z osobą, która pożyczyła auto. Należy się więc za każdym razem zastanowić, czy faktycznie warto.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC