Ubezpieczenia na życie

Wypadek w drodze do pracy – odszkodowanie 

Jeśli ulegniesz wypadkowi wykonując obowiązki służbowe w miejscu wykonywania pracy, należy Ci się odszkodowanie i inne świadczenia, takie jak na przykład świadczenie rehabilitacyjne, jeśli jest Ci potrzebne aby wrócić do zdrowia. Ale pracownik chroniony jest także podczas pokonywania drogi do pracy. 

Wypadek w drodze do pracy – odszkodowanie 

Droga do pracy zaczyna się już od momentu zamknięcia za sobą drzwi od domu lub mieszkania. W tej drugiej sytuacji ochrona obowiązuje już na klatce schodowej. Również podczas powrotu do domu pracownik podlega ubezpieczeniu – droga z pracy do domu analogicznie rozpoczyna się już od momentu przekroczenia progu firmy. Jakie warunki muszą być spełnione, aby wypadek uprawniał do wypłaty świadczenia? 

  • Wypadek 

Za wypadek w drodze do pracy uznawane jest tylko takie zdarzenie, które ma charakter nagły, a jego przyczyna była zewnętrzna.  

  • Droga do pracy 

O wypłatę świadczenia możesz się ubiegać jedynie wówczas, kiedy udowodnisz, że droga, którą pokonywałeś bezpośrednio łączyła miejsce wykonywania obowiązków z miejscem zamieszkania. Tę drogę musisz pokonywać w najkrótszy możliwy sposób – jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dłuższa droga jest dogodniejsza, na przykład pozwala ominąć korki uliczne. Droga ta nie może zostać bez wyraźnej przyczyny przerwana – nie można na przykład zboczyć z trasy aby skorzystać z usług fryzjera – wówczas wypadek nie zostanie uznany jako mający miejsce w drodze do lub z pracy.  

  • Droga do pracy z miejsca innego zatrudnienia 

Za wypadek w drodze do pracy uznane zostanie także zdarzenie, które miało miejsce podczas przemieszczania się z lub do pracy, z miejsca innego zatrudnienia, miejsca odbywania nauki, a także w przypadku przerwania trasy z powodu potrzeby spożycia posiłku.  

  • Obowiązki poszkodowanego 

Jeśli istnieje taka możliwość i nie jesteś na przykład nieprzytomny lub w drodze do szpitala – powinieneś możliwie jak najszybciej poinformować pracodawcę o zdarzeniu. Ponadto złożysz oświadczenie, w którym opiszesz przebieg wypadku.  

  • Karta wypadku 

Na podstawie Twojego oświadczenia, protokołu policji i dowodów zgromadzonych przez inne służby (pogotowie, straż pożarna itp.), a także zeznań świadków – Twój pracodawca będzie mógł dokładnie ustalić okoliczności wypadku. Ma on wówczas 14 dni na sporządzenie karty wypadku. 

Świadczenia należne z tytułu wypadku w drodze do pracy 

Jeśli zdarzenie zostanie uznane za wypadek w drodze do lub z pracy, w zależności od Twojego stanu zdrowia, możesz ubiegać się o świadczenia, takie jak: 

  • wynagrodzenie, 
  • zasiłek chorobowy, 
  • świadczenie rehabilitacyjne, 
  • renta z tytułu niezdolności do pracy. 

Nie otrzymasz jednak świadczenia z tytułu ubezpieczenia wypadkowego – czyli jednorazowego odszkodowania. Taka forma rekompensaty należy się jedynie osobom, które uległy wypadkowi podczas pełnienia obowiązków. Możesz natomiast starać się o odszkodowanie zawarte w Twojej indywidualnej polisie na życie – jeśli wykupiłeś odpowiednio szeroki zakres ochrony, który upoważnia Cię do otrzymania świadczenia z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem.

Wypadek w drodze do pracy – odszkodowanie z ubezpieczenia na życie

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC