Ubezpieczenia mieszkania

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia mieszkania

W niektórych sytuacjach podpisana już umowa ubezpieczenia nieruchomości może okazać się niewłaściwym produktem. Co wówczas zrobić? W niektórych przypadkach wypowiedzenie umowy ubezpieczenia mieszkania jest możliwe i z raz podjętej decyzji można się wycofać. Kiedy istnieje taka możliwość?

Dlaczego może pojawić się potrzeba wypowiedzenia umowy ubezpieczenia nieruchomości?

Ubezpieczenie mieszkania, domu lub dowolnej innej nieruchomości jest całkowicie dobrowolne. Oznacza to, że ani zakres ochrony ani jej cena nie jest ustalona żadnymi przepisami. Konsekwencją tego faktu są duże rozbieżności pomiędzy różnymi oferowanymi przez towarzystwa ubezpieczeniowe produktami. Może się zatem okazać, że wybrany produkt nie jest wcale najlepszym na rynku. Za taką samą cenę można bowiem znaleźć polisę, która lepiej odpowiada potrzebom właściciela. Taka sytuacja to jedna z najczęstszych przyczyn poszukiwania informacji na temat możliwości wypowiedzenia umowy.

Ubezpieczenie mieszkania – jak długo obowiązuje ochrona?

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że ubezpieczenia nieruchomości nie są polisami długoterminowymi. Ochrona najczęściej trwa dwanaście miesięcy, w nielicznych tylko przypadkach dłużej, na przykład trzy lata. Często także płatność nie jest podzielona – co oznacza, że następuje raz na cały okres trwania umowy, aż do jej wygaśnięcia i ewentualnego przedłużenia.

Kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia mieszkania lub domu?

Ubezpieczenia różnią się od siebie nie tylko zakresem ochrony i wysokością składki. Kolejną cechą indywidualną każdej polisy jest sposób wypowiedzenia umowy – lub brak takiej możliwości. Wszystko bowiem zależy od tego, co zostało zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Tym, co pozostaje poza wątpliwościami, jest możliwość rezygnacji z ochrony w pierwszych trzydziestu dniach jej trwania w przypadku osób fizycznych oraz w pierwszych siedmiu dniach jej obowiązywania w przypadku firm. 

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia mieszkania

Co ciekawe, artykuł 812 Kodeksu cywilnego mówi także o tym, że ubezpieczyciel ma obowiązek poinformować ubezpieczającego o możliwości rezygnacji z ochrony, a jeśli go nie dotrzyma – termin biegnie od momentu, w którym ubezpieczający dowiedział się o możliwości odstąpienia od umowy.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia mieszkania z powodu sprzedaży nieruchomości

Nie zawsze trzydziestodniowy termin jest jedynym, w którym można zrezygnować z ochrony. Podstawą do rozwiązania umowy jest także zmiana właściciela nieruchomości. Jeśli ubezpieczający sprzeda nieruchomość, dla której kupił polisę, ma prawo odstąpić od umowy. Jeśli tego nie zrobi – prawa i obowiązki związane z ubezpieczeniem przechodzą na nowego właściciela nieruchomości, ale on także ma prawo zrezygnować z polisy. Także towarzystwo ubezpieczeniowe może w takiej sytuacji rozwiązać umowę ubezpieczeniową. Wszystko zależy od możliwości, jakie daje umowa. Są one szczegółowo opisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia mieszkania – inne możliwości

Jeśli trzydziestodniowy termin na rezygnację z ubezpieczenia minął, a nieruchomość nie została sprzedana – szanse ubezpieczającego na wypowiedzenie umowy maleją. Ale nie zawsze jest to równoznaczne z brakiem możliwości rezygnacji z ochrony. Także w tym przypadku podstawą jest dobra znajomość ogólnych warunków ubezpieczenia. Jeśli istnieje inna możliwość wypowiedzenia umowy, informacje o tym znajdą się właśnie w tym dokumencie. Niektóre umowy ubezpieczeniowe przewidują możliwość rozwiązania umowy za porozumieniem stron, z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Do takich należy między innymi ubezpieczenie nieruchomości w towarzystwie ubezpieczeniowym Proama. W tym przypadku informacje o takiej możliwości są wspomniane w ogólnych warunkach ubezpieczenia, a okres wypowiedzenia wynosi trzydzieści dni. 

Co zrobić, aby wypowiedzenie umowy ubezpieczenia mieszkania nie było konieczne?

Aby zaoszczędzić sobie trudu poszukiwania możliwości rozwiązania umowy ubezpieczeniowej, należy poświęcić czas na znalezienie najlepszej oferty i nie popełnić błędu. W tym celu trzeba przygotować się na to, że znalezienie najlepszej polisy nie jest możliwe, jeśli decydującym kryterium będzie wysokość składki, a czas na decyzję będzie mocno ograniczony. Wybór najlepszego ubezpieczenia wymaga porównania dostępnych możliwości i dokładnego zapoznania się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia oraz dostosowania ochrony do faktycznych potrzeb właściciela.

Kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC