Ogólne

Wzrost kar za cofanie licznika w samochodzie – co grozi za to przewinienie według nowych przepisów?

Szacuje się, że aż 80 procent sprowadzonych zza granicy samochodów ma cofnięty licznik. Nieprawidłowe wskazanie ma na celu oszukanie klienta, a tym jest najczęściej handlarz. Niestety także wśród osób sprzedający przywiezione z zachodu samochody można znaleźć oszustów. Czy zatem w ogóle warto kupować sprowadzany samochód?  Czy wzrost kar za cofanie licznika w samochodzie wejdzie w życie i ukróci ten proceder?  

Wzrost kar za cofanie licznika w samochodzie – co mówią nowe przepisy? Czy kary będą bardzo dotkliwe?

Cofanie licznika to najczęstsze oszustwo, którego dopuszczają się sprzedawcy samochodów za granicę. Złe statystyki dotyczą aut sprzedawanych z zachodu do krajów wschodnich. Nowelizacja ustaw Prawo o ruchu drogowym oraz Kodeks karny, oprócz licznych zmian, przewiduje także zaostrzenie kar dla osób dopuszczających się takiego przestępstwa. Co najważniejsze, sankcje nakładane będą zarówno na osobę, która zleca przestępstwo, jak i na mechanika, który wykonuje zamówioną usługę.  

Co grozi za cofanie licznika?

Według zmian w przepisach, za cofanie licznika będą groziły nie tylko kary finansowe, ale także z nich nie zrezygnowano. Za przestępstwo przewidziano następujące sankcje: 

  • grzywna do trzech tysięcy złotych; 
  • nagana; 
  • od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. 

Czy projekt dopuszcza zmianę wskazań licznika lub jego wymianę w jakichkolwiek sytuacjach?

Nowe przepisy dopuszczają w niektórych sytuacjach wymianę licznika na nowy lub zmianę jego wskazań. Jest to konieczne w przypadku awarii lub zniszczenia urządzenia. Według ustawowych zmian, w takiej sytuacji jednak powstanie obowiązek zgłoszenia tego faktu na stacji kontroli pojazdów. Wówczas zostanie on odnotowany i wciąż sprzedaż samochodu z zaniżonym przebiegiem nie będzie możliwa. Należy bezwzględnie pamiętać o nowym obowiązku – jego niedotrzymanie karane będzie bowiem grzywną do 3 tysięcy złotych.  

Kto będzie dysponował danymi o stanie licznika?

Wszystkie informacje, które będą wprowadzone do systemu podczas każdej kontroli pojazdu, a także te, które zgłosi właściciel pojazdu, będą do dyspozycji wielu służb. Należą do nich między innymi: 

  • policja, 
  • straż graniczna, 
  • Inspekcja Transportu Drogowego, 
  • Żandarmeria Wojskowa, 
  • służby celne. 

Funkcjonariusze tych instytucji będą mieli nie tylko prawo, ale i obowiązek, każdorazowego odnotowania stanu licznika, nawet podczas rutynowych działań. 

Ile kosztuje cofanie licznika i czemu procedura ta jest tak powszechna?

Cofanie licznika nie jest drogą usługą. Za około 200-300 złotych niemal każdy mechanik jest w stanie wykonać taką operację. Czemu jednak w ogóle ten proceder jest popularny? Otóż w zamian za tę prostą i niedrogą czynność można zyskać nawet kilka tysięcy więcej przy sprzedaży samochodu. Niektóre rzeczy nie są do wyłapania nawet przez wprawne oko handlarza czy pasjonata motoryzacji. Zepsute części wymagające wymiany mogą być zauważone, ale większy przebieg oznacza konieczność przeprowadzenia w określonym czasie prac konserwacyjnych. Niektóre elementy auta wymagają wymiany lub przynajmniej kontroli zawsze po przejechaniu określonej ilości kilometrów. 

Czy cofnięcie licznika powoduje zagrożenie?

Warto zatem mieć na uwadze, że cofanie licznika to nie tylko oszustwo. Samochód sprzedawany w innym stanie niż wskazują na to przyrządy jest po prostu nieuczciwe, ale powoduje także realne zagrożenie. Warto pamiętać, że nieprzeprowadzenie kontroli lub naprawy zużytych elementów na czas to ryzyko wypadku drogowego. I choć część jego skutków pokryje obowiązkowe ubezpieczenie OC, niektóre rzeczy nigdy nie wrócą do normy. Jeśli w wypadku ucierpi człowiek i zostanie trwale okaleczony – żadne odszkodowanie nie wróci mu zdrowia i komfortu życia. Jeszcze gorzej sytuacja będzie wyglądać wtedy, gdy z powodu niesprawnego wozu dojdzie do wypadku śmiertelnego. Kto wówczas poniesie winę? Zwykle będzie to sprawca kolizji, ale jeśli kupił samochód, któremu cofnięto licznik – poniesie on karę niesłusznie. 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC