Zadzwoń teraz:
Ogólne, Ubezpieczenia turystyczne

Z lotniska do miasta – jaki bilet kupić, aby nie było daleko?

Samolot jest coraz popularniejszym środkiem transportu. Latamy zarówno w podróże służbowe, jak i na wakacje. Coraz więcej tanich lotów sprzyja tej tendencji. Jak jednak dostać się z lotniska do miasta? Okazuje się, że często to spora odległość do pokonania!

Jak daleko jest z lotniska do miasta?

Choć bilety na przeloty miewają bardzo atrakcyjne ceny, warto zwracać uwagę na to, gdzie znajduje się docelowe lotnisko. Nie należy się przy tym zbytnio sugerować nazwą – lotnisko paryskie (port lotniczy Paryż-Vatry) oddalone jest od centrum aż o 160 km! To spora odległość do pokonania – i choć przelot pozwolił zaoszczędzić mnóstwo czasu w podróży, trzeba jeszcze pokonać tę trasę. Przy czym wiąże się to nie tylko z czasem, który trzeba wygospodarować, ale też z kosztami.

Uważaj na tanie loty!

Ceny biletów lotniczych mogą się na tej samej trasie różnić o nawet kilka tysięcy złotych. Oczywiste jest, że podróż pierwszą klasą z pysznymi posiłkami na pokładzie, w wygodzie i luksusie kosztuje więcej – ale to nie jedyne różnice, na jakie mogą natknąć się klienci tanich linii. Niespodzianki często związane są z opłatami za bagaż – ale także z lotniskiem, na którym wyląduje samolot. To właśnie w przypadku takich lotów najczęstszym problemem jest dojazd do centrum z bardzo odległego portu lotniczego. 

Z jakich lotnisk jest najdalej do centrum?

Każdorazowo warto sprawdzić przed zakupem biletu, na jakie lotnisko poleci samolot i zaplanować dalszą podróż. Szczególnie trzeba uważać na:

  • Francuskie lotnisko Paryż-Vatry

Ten port lotniczy jest położony wyjątkowo daleko od miasta – mimo że w nazwie znajduje się Paryż, do centrum trzeba jechać ponad 160 km. I choć na miejscu można złapać autobus, który kosztuje niewiele, bo tylko kilka euro – nie zawiezie on pasażerów do samego Paryża, a jedynie do innych miast, w których trzeba się przesiąść w pociąg. Na taką podróż trzeba niestety zarezerwować około trzech godzin. Alternatywą jest wynajęcie samochodu – to jednak znacznie większy koszy.

Przeczytaj także: Wypożyczony samochód – co obejmuje ubezpieczenie? Na co trzeba uważać?

  • Norweskie lotnisko Oslo -Torp

Niewiele lepiej jest w przypadku podróży do Oslo. Tutejsze lotnisko Oslo -Torp oddalone jest od miasta o ponad 100 km – i również w tym przypadku nie ma możliwości dostać się do niego komunikacją zbiorową bez przesiadek. Podróż potrwa półtorej godziny – o ile uda się złapać pociąg w Oslo. Ten kursuje bowiem co godzinę. Ale nie to jest największym problemem. Na podróż trzeba bowiem przeznaczyć ponad 140 zł ( 327 koron norweskich). 

  • Hiszpańskie lotnisko Girona

Lecąc do Barcelony można wybrać lot, który kończy się w porcie lotniczym Girona. Stamtąd jednak do centrum miasta jest ponad 100 km. Transport publiczny to niestety prawie dwie godziny jazdy – w tym przypadku także warto rozważyć wypożyczenie samochodu. Pozwoli to skrócić czas przejazdu o połowę.

  • Londyńskie lotnisko Londyn-Oksford

Choć wokół Londynu nie brakuje portów lotniczych – trasy niektórych samolotów kończą się właśnie na lotnisku Londyn-Oksford. Choć w nazwie widnieje Londyn – do centrum miasta jest jeszcze 100 km. W tym przypadku krótsza będzie podróż pociągiem niż samochodem – zajmie półtorej godziny.

Jak daleko od centrów miast są polskie lotniska?

Nieco lepiej sprawa wygląda w Polsce. Wybierając za cel podróży któreś z polskich miast, nawet te lotniska, które są oddalone od centrum – nie leżą aż tak daleko. Lecąc do Katowic trasa do pokonania jest najdłuższa w całym kraju, ale wynosi tylko nieco ponad 30 km. W porównaniu z lotniskami na świecie jest to symboliczna odległość. Najbliżej z kolei mają Ci podróżni, którzy udają się do Warszawy. Z Okęcia do centrum jest tylko 9 km. Przy tak niewielkiej odległości można skorzystać z komunikacji miejskiej i wciąż nie będzie ona ani trwała bardzo długo, ani dużo kosztowała.

Ubezpieczenie lotu

W tym kontekście warto zastanowić się także nad ubezpieczeniem, które może chronić przed opóźnionym lotem. Jeśli samolot nie odleci na czas – misterne planowanie dalszej podróży może stracić sens. Kłopotem będą także zakupione wcześniej bilety. Dlatego warto wybrać odpowiednią polisę – dzięki niej nie będzie problemu z odzyskaniem pieniędzy.

Przeczytaj także: Odszkodowanie za opóźniony lot

Ubezpieczenie turystyczne

Z lotniska do miasta – jaki bilet kupić, aby nie było daleko?
5 (100%) 3 glos[y]
The following two tabs change content below.
Avatar

Małgorzata Stępień

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!