Ogólne, Ubezpieczenia OC

Zabezpieczenie auta przed korozją – czy warto?

Dawniej nie było dylematu – samochód po zakupie należało zakonserwować, aby nie korodował. Jak jest dziś? Czy zabezpieczenie auta przed korozją wciąż jest konieczne?

W latach 90-tych zabezpieczenie auta przed korozją było koniecznością

Jeszcze nie tak dawno zabezpieczenie auta przed korozją było pierwszym obowiązkiem  każdego posiadacza samochodu. Dla przypomnienia – korozja jest procesem niszczenia metalu w wyniku jego kontaktu ze środowiskiem. W przypadku samochodów szczególnie niebezpieczny jest dla niego tlen zawarty w powietrzu. Dlatego od dawna stosuje się rozliczne metody na ograniczenie jego dostępu do elementów samochodu. 

Nowoczesne samochody – czy trzeba konserwować?

Współczesne samochody opuszczają fabrykę z gwarancją. Dzięki niej producent zapewnia, że przez najbliższe lata samochód nie zacznie rdzewieć. Ale przez jak długi czas? Wszystko zależy od marki samochodu i zapisów w umowie. Rekordowo długi czas gwarancji daje Ford – w tym przypadku producent zapewnia, że auto zakonserwowane jest aż na dwanaście lat. Jedynym warunkiem, który musi spełnić właściciel wozu, jest coroczny przegląd powłoki lakierniczej w autoryzowanej stacji obsługi (ASO). Nieco inaczej będzie wyglądała sprawa samochodów marki Volkswagen. W tym przypadku nowy właściciel samochodu także otrzyma dwanaście lat gwarancji, jednak po dokładniejszej analizie zapisu dokumentu zorientuje się, że zapewnienie obejmuje jedynie przerdzewienie elementów od środka, które praktycznie nie występuje. Najbardziej narażona na warunki zewnętrzne powłoka lakiernicza posiada tylko trzyletnią gwarancję. Czy zatem trzeba konserwować nowoczesny samochód, aby nie zardzewiał?

Konserwacja nowoczesnych samochodów

Specjaliści w dziedzinie nie pozostawiają złudzeń – samochód trzeba poddać konserwacji na własną rękę raz na około trzy, cztery lata. Tylko wówczas można zyskać pewność, że auto nie zardzewieje. Konserwacji trzeba poddać przede wszystkim:

  • podłogę, 
  • beki,
  • wahacze,
  • progi.

Nie poddaje się jednak temu zabiegowi wydechu, ponieważ nagrzewa się on do wysokich temperatur i żadna z dostępnych powłok konserwujących się na nim nie utrzyma.

W jakiej sytuacji samochód szczególnie wymaga ponownej konserwacji?

Nawet jeśli samochód fabrycznie był dobrze zakonserwowany i nie trzeba go poddawać żadnym zabiegom, może się okazać, że właściwe zabezpieczenie przed rdzą jest jednak konieczne. Zdarza się tak przede wszystkim wtedy, gdy auto zostanie uszkodzone. Jeśli w wyniku kolizji naruszona zostanie powłoka lakiernicza, samochód w tym miejscu będzie narażony na czynniki zewnętrzne i można się spodziewać, że wkrótce zacznie rdzewieć. W takiej sytuacji przede wszystkim konieczne jest zakonserwowanie auta.

Zabezpieczenie auta przed korozją - kiedy trzeba o tym pamiętać?

Zabezpieczenie auta przed korozją – jaki to koszt?

Wszystko zależy od tego, czy konserwacja ma być wykonana samodzielnie, czy też samochodem mają zająć się specjaliści w serwisie samochodowym. Niewątpliwie właściwe zabezpieczenie auta przed rdzą nie jest sprawą prostą, wymaga kilku dni pracy i znajomości specyfików dostępnych na rynku. Oddanie samochodu do serwisu wydaje się zatem lepszym rozwiązaniem. Ile jednak może kosztować taka usługa? W zależności od miasta i panujących w nim cen, można spodziewać się kosztu od około 300 zł to nawet 1000 zł. Na konserwacji nie warto jednak oszczędzać. Dobrze przeprowadzona procedura pozwoli zapomnieć o tej konieczności na kilka następnych lat.

Czy warto kupić zakonserwowany samochód?

Konserwacja samochodu jest czasochłonnym i kosztownym obowiązkiem. Kupując używany samochód warto zatem wziąć pod uwagę także ten aspekt. Czy samochód ma zardzewiałe elementy? A może został właśnie zakonserwowany? Choć takie auto może na pozór wydawać się atrakcyjne, warto zastanowić się nad motywacją poprzedniego właściciela. Oczywiście może się zdarzyć, że niedawno przeprowadzona konserwacja nie miała związku z chęcią uzyskania dobrej ceny za auto i być przypadkowym zbiegiem zdarzeń. Jednak w większości przypadków – zwłaszcza, jeśli auto kupowane jest od handlarza – konserwacja ma ukryć prawdziwy stan pojazdu i pozwolić uzyskać wyższą cenę. Często także przeprowadzona jest nieprawidłowo, dlatego na świeżą konserwację w używanym samochodzie warto bardzo uważać przy zakupie.

Przeczytaj także: Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu?

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC