Ogólne

Zakup samochodu na firmę – o czym warto wiedzieć?

Wiele przedsiębiorstw wykorzystuje samochód do codziennych zadań – warto więc wiedzieć, jak przebiega zakup samochodu na firmę i kiedy się to opłaca. 

Zakup samochodu na firmę – kiedy jest taka potrzeba?

Zakup samochodu na firmę daje wiele korzyści – przede wszystkim można potraktować go jako koszt prowadzenia działalności i odpisać od podatku, niższy będzie zatem także VAT. Poza tym warto pamiętać, że wykorzystywanie samochodu do celów zarobkowych pozwala księgować jako koszt także wydatki związane z eksploatacją pojazdu, takie jak bieżące naprawy czy ubezpieczenie OC. Co ciekawe, w ten sposób rozliczyć można nie tylko obowiązkowe wydatki – ale także dobrowolne, jak Autocasco. 

Przeczytaj także: Jak rozliczyć koszty ubezpieczenia w firmie?

Zakup samochodu na firmę za gotówkę

Jeśli firma może sobie pozwolić na tak duży wydatek – najprostszą metodą jest zakup samochodu za gotówkę. Trzeba jednak nieco więcej wiedzieć o tym, jak odliczyć kupiony pojazd od podatku. Można bowiem taki zakup uznać za koszt uzyskania przychodu, jednak nie można odliczyć pełnej kwoty w całości. Rozliczenia należy dokonywać stopniowo, przez cały okres amortyzacji auta, który trwa 5 lat. Inaczej jest w przypadku zakupu samochodu używanego, który ma przynajmniej sześć miesięcy – wówczas ten okres można skrócić do 2,5 roku. 

Kredyt samochodowy

W razie braku gotówki można zaciągnąć kredyt samochodowy. Choć jest to tańsze rozwiązanie niż kredyt gotówkowy, wiele firm woli jednak korzystać z innej metody finansowania. W przypadku kredytu samochodowego trzeba się bowiem liczyć z kosztami dodatkowych zabezpieczeń banku, jakim jest na przykład Autocasco z cesją na bank. Plusem tego rozwiązania jest jednak możliwość rozłożenia płatności na wiele rat – co skutkuje mniejszymi kwotami, które trzeba jednorazowo wpłacać.

Przeczytaj także: Kredyt samochodowy – czy warto się na niego zdecydować?

Inną formą kredytu na zakup samochodu jest kredyt balonowy. Jeśli przedsiębiorstwo zakłada większe zyski w przyszłości – jest to dobre rozwiązanie. Przypomina nieco leasing, gdyż kupujący nie jest właścicielem używanego samochodu w czasie spłaty, a jedynie jego użytkownikiem. Dopiero ostatnia rata skutkuje uzyskaniem pełni praw do samochodu. Jeśli jednak firma nie uważa tego za właściwe rozwiązanie lub nie ma środków na zapłacenie ostatniej, wysokiej raty – może zrezygnować z posiadania samochodu i oddać go dealerowi. Jest to ciekawe rozwiązanie dla tych firm, którym zależy na posiadaniu cały czas nowego modelu samochodu – można bowiem bez konsekwencji zrezygnować z ostatniej płatności, a w zamian podpisać nową umowę i użytkować inny samochód.

Przeczytaj także: Kredyt balonowy na zakup samochodu – co to za rozwiązanie?

Zakup samochodu na firmę – leasing

Jeśli przedsiębiorstwo nie dysponuje potrzebną kwotą, samochód firmowy można kupić korzystając z leasingu. Jest to nieco inna forma niż kredyt. Do wyboru są dwie formy leasingu:

  • operacyjny,
  • finansowy.

Częściej wybierana jest pierwsza forma – pozwala bowiem na rozłożenie na raty podatku VAT. W drugim przypadku trzeba go zapłacić w całości, już na początku trwania umowy – wymaga to więc dysponowania sporą kwotą pieniędzy. Trzeba także pamiętać, że leasing wymaga wpłaty własnej, co jeszcze powiększa początkowe koszty w przypadku leasingu finansowego.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie samochodu w leasingu: gdzie warto je kupić i jak rozliczyć?

Zakup samochodu na firmę - o czym warto wiedzieć?

Zakup samochodu na firmę – czy warto?

Jeśli samochód ma być używany w firmie jest to dobre rozwiązanie. Auto można także używać do celów prywatnych, choć wówczas nie wszystkie wydatki będą kosztami dla firmy. Alternatywą jest użyczanie prywatnego auta do celów zawodowych, ale wówczas nie ma możliwości obniżenia podatków.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC