Ubezpieczenia mieszkania

Zalane mieszkanie – co zrobić?

Zalane mieszkanie to wbrew pozorom częsty problem – właściciele mieszkań w domach wielorodzinnych borykają się z nim od zawsze. Straty mogą być ogromne, a przyczyna błaha. Co zrobić, gdy przez mieszkanie płynie woda?

Jak zareagować na zalane mieszkanie?

Domy wielorodzinne, w których jedno mieszkanie znajduje się  pod drugim, mogą być przyczyną poważnych kłopotów. Nie muszą one wynikać z niczyjej winy, czasem do zalania mieszkania dochodzi mimo ostrożności. 

  • Schowaj cenne przedmioty

Przede wszystkim jeśli zauważysz, że kapie woda z sufitu lub przemaka ściana – zabezpiecz najcenniejsze przedmioty, które nie mogą mieć kontaktu z wodą. Schowaj komputer czy instrumenty muzyczne w bezpieczne miejsce. 

  • Znajdź źródło przecieku

Zamiast wpadać w panikę, postaraj się znaleźć źródło przecieku. Jeśli woda kapie z sufitu, możliwe, że zalewa też mieszkanie sąsiadów u góry. Najszybciej jak to możliwe, skontaktuj się z nimi. Jeśli nie ma ich w domu – postaraj się zadzwonić. Możliwe, że nie mają pojęcia o awarii.

  • Jeśli to nie sąsiedzi…

Możliwa jest także sytuacja, w której sąsiedzi nic nie wiedzą o awarii i nic nie mają z nią wspólnego. Oznaczać to może pęknięcie rury, znajdującej się w ścianie. Aby woda przestała lecieć – trzeba zakręcić główny zawór. Najczęściej znajduje się on w piwnicy.

  • Ogranicz zniszczenia

Kiedy zlokalizujesz, skąd cieknie woda i zatrzymasz ten proces zakręcając odpowiednie zawory, ogranicz zniszczenia. Zbierz wodę tam, gdzie jej obecność może spowodować największe szkody – jeśli zamoczone są kafle – nic im się nie stanie. Dużo bardziej niebezpieczna jest wilgoć dla paneli, zagraża też drewnianym połogom. Ale o ile je uda się naprawić gdy wyschną, panele mogą być uszkodzone nieodwracalnie. Połóż ręczniki na progach, aby woda nie przedostawała się do innych pomieszczeń.

  • Nie naprawiaj zniszczeń!

Zadbaj o dokumentację zdarzenia, jeśli to możliwe – zrób zdjęcia. Zadzwoń też do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Będzie bowiem potrzebny protokół zalania, który zarządca nieruchomości lub inny przedstawicie powinien podpisać.

Jak uzyskać odszkodowanie za zalane mieszkanie?

Choć w takiej sytuacji pierwszy, odruchem jest sprzątanie i naprawa zniszczeń, zanim to nastąpi trzeba udokumentować szkodę. Po je zgłoszeniu do towarzystwa ubezpieczeniowego trzeba zwykle czekać kilka dni, aż zjawi się rzeczoznawca. Nie można czekać, jeśli podłogi są zalane – poza tym spowodowałoby to większe ich uszkodzenie. Dlatego należy sporządzić dokładną dokumentację zdjęciową – a jeśli to możliwe – nagrać także filmiki. Lepiej, żeby były zbyt długie, niż za krótkie. Powinno się na nich znaleźć wszystko – uszkodzenia sprzętów, oderwana tapeta czy zacieki na pomalowanej ścianie. Wszystko także powinno być dokładnie opisane w protokole zalania podpisanym przez zarządcę. 

O czym pamiętać, starając się o odszkodowanie?

Ubiegając się o odszkodowanie z polisy mieszkaniowej trzeba przede wszystkim pamiętać, aby wstrzymać się z rozpoczęciem napraw i remontu do czasu przyjścia rzeczoznawcy. Będzie on bowiem odpowiedzialny za ocenę powstałych szkód i ustaleniu wysokości należnego świadczenia. To zaś zależy od wielu czynników, między innymi:

  • procent zniszczenia powierzchni,
  • możliwość naprawy zamiast zakupu nowych elementów,
  • wartość zniszczonego mienia.

Dokumentacja fotograficzna i video pozwoli na usunięcie wody i doprowadzenie mieszkania do takiego stanu, który umożliwi mieszkanie w nim do czasu przybycia rzeczoznawcy, ale z remontem trzeba się wstrzymać.

Kto zapłaci odszkodowanie za zalane mieszkanie?

Koszty naprawienia szkody muszą być pokryte. Przepisy jasno mówią, że zobowiązany jest do tego sprawca, nie zaś właściciel mieszkania.

Artykuł 415 Kodeksy cywilnego jasno to określa:

Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

Ustalenie sprawcy, podobnie jak dochodzenie swoich praw – bywa jednak niełatwe. 

  • Jeśli sprawcą zalania mieszkania na niższej kondygnacji był właściciel innego lokalu i posiadał OC w życiu prywatnym – odszkodowanie zapłaci jego ubezpieczyciel;
  • gdy przyczyna awarii to pęknięta rura w ścianie (tzw. pion) – do zapłacenia za szkody zobowiązany jest zarządca nieruchomości lub spółdzielnia mieszkaniowa;
  • jeśli za szkodę odpowiedzialny jest sąsiad, który nie posiada ubezpieczenia – odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy poszkodowanego, ale ubezpieczyciel będzie dochodził zwrotu kosztów od sprawcy zdarzenia.

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC