Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia OC

Zaniżone odszkodowanie z OC – na co trzeba uważać?

Szkody, których pokrycie gwarantuje polisa OC, zdarzają się często. Nawet niewielkie otarcie sprawia, że – choć na szczęście nikomu nic się nie stało – samochód trzeba naprawić. Wszystko byłoby dobrze, gdyby odszkodowanie pokrywało wszystkie koszty i teoretycznie tak właśnie powinno być. W praktyce jednak bywa różnie. Zaniżone odszkodowanie z OC to powszechny problem – podpowiadamy, jak nie dać się oszukać!

Kiedy zaniżone odszkodowanie z OC stanowi problem?

Niestety bardzo często zdarza się, że zaniżone odszkodowanie z OC nie wystarcza na koszty koniecznych po kolizji napraw. Uszkodzonego samochodu nijak nie da się przywrócić do pierwotnego stanu za świadczenie wypłacone przez ubezpieczyciela. Kiedy stawka nie wystarczy na najlepsze części – ale można kupić zamienniki – problem jest niewielki, nie powoduje konieczności rezygnacji z podróżowania. Ale jeśli zaniżone odszkodowanie z OC jest znacząco zbyt niskie – problem staje się poważny. Na jakie błędy przy szacowaniu należnego odszkodowania należy uważać?

  • Ustalenie wartości pojazdu

Pierwszym problemem z jakim można się spotkać jest niewłaściwe oszacowanie wartości pojazdu. Przy tej czynności brane są pod uwagę między innymi:

  • wartość samochodu według katalogu Info-Expert,
  • wyposażenie dodatkowe,
  • przebieg auta,
  • częstotliwość zmieniania właścicieli.

Poprawność informacji może wpłynąć na ustalenie, ile warty jest samochód, a to najważniejszy parametr przy ustaleniu wysokości należnego odszkodowania. Warto więc sprawdzić, czy wszystkie dane są poprawne. Jeśli pojawiają się co do tego wątpliwości, można skorzystać z oceny niezależnego rzeczoznawcy.

  • Roboczogodziny

Przy ocenie, jaka kwota będzie wystarczająca do wykonania naprawy, trzeba wziąć pod uwagę – oprócz cen części – także robociznę. Dlatego w wycenie szkody podana jest szacunkowa ilość roboczogodzin potrzebnych do wykonania naprawy. Trzeba jednak pamiętać, że poszkodowany ma prawo wyboru warsztatu, który wykona naprawę, a koszty w danym serwisie mogą być wyższe niż w innych sieciowych lub nieautoryzowanych warsztatach. Jeśli więc na dokumencie znajduje się informacja o uśrednionej stawce godzinowej – jest to podstawa do roszczenia o ponowne ustalenie wysokości należnego świadczenia.

Przeczytaj także: Jak przygotować odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

  • Samochód zastępczy

Uzyskanie zwrotu kosztów za samochód zastępczy może być przyczyną wielu sporów, zwłaszcza, jeśli poszkodowany nie prowadzi działalności gospodarczej. Wtedy jeszcze trudniej jest udowodnić, że taki samochód jest niezbędny. Jednak odmowa pokrycia tego kosztu przez ubezpieczyciela jest niezgodna z przepisami i również taka sytuacja powinna być powodem odwołania od decyzji ubezpieczyciela.

Przeczytaj także: Samochód zastępczy z OC sprawcy

  • Starsze uszkodzenia

Może się także zdarzyć sytuacja, w której niektóre uszkodzenia wskazane przez poszkodowanego nie będą uznane. Ubezpieczyciel może bowiem orzec, że jego zdaniem jest to wcześniejszy problem, istniejący już przed kolizją. Niestety wielu poszkodowanych próbuje w ten sposób wyłudzić odszkodowanie, dlatego ubezpieczyciele bywają czujni w tej kwestii – często za bardzo.

Przeczytaj także: Wyłudzenie odszkodowania – metody na nieuczciwych klientów

 Zaniżone odszkodowanie z OC

Zaniżone odszkodowanie z OC – co jeszcze można za nie uznać?

Samochód, nawet naprawiony w najlepszym serwisie, po kolizji przestaje być bezwypadkowy. Traci zatem na wartości handlowej, mimo że jego użytkowanie niczym się nie różni od tego sprzed wypadku. Sprzedając takie auto nie można jednak napisać w ogłoszeniu, że jest to wóz bezwypadkowy. Część klientów straci zainteresowanie ofertą, czasem będą oni wymagać obniżenia ceny. Ale mało kto wie, że utrata wartości handlowej samochodu po kolizji powinna być zwrócona przez ubezpieczyciela. Należy się zatem domagać, aby tak się stało.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!