Ubezpieczenia na życie

Zdrowe śniadanie wielkanocne – czy to możliwe? 

Przed nami Wielkanoc i tradycyjne polskie świąteczne jedzenie. Czy śniadanie wielkanocne może być zdrowe? Przyjrzymy się temu, co zwykle gości na naszych stołach i spróbujemy znaleźć alternatywę – aby zachować uroczysty charakter, nie zerwać z tradycją, a jednocześnie nie zrujnować zdrowia.

Co przygotować na śniadanie wielkanocne, aby tradycyjne potrawy były zdrowe? Podajemy przykładowe menu!

Wielkanocne śniadanie wymaga zdecydowanie większej ilości przygotowań niż codzienny poranny posiłek. Zwykle przy stole spotyka się cała rodzina, a zanim do niego zasiądzie – święci pokarmy pieczołowicie poukładane w ozdobnych koszyczkach. W każdym domu panują nieco inne zwyczaje, nie można jednak nie zauważyć, że śniadanie wielkanocne nie może obyć się bez jajek. Zarówno te zdrowsze jak i bardziej tradycyjne obfitują tego dnia w jajka, przeważnie kurze – ale nie tylko. Czy ten produkt jest jednak zdrowy? Co zawierają jajka? Czy można przygotować zdrowe śniadanie wielkanocne nie pomijając tego symbolu Wielkanocy?

Czy tradycyjne śniadanie wielkanocne jest zdrowe? Co zawierają jajka i ile można ich zjeść?

Przede wszystkim warto pamiętać, że jajko jajku nierówne, nawet jeśli porównujemy tylko jaja kurze. Z pewnością każdy zauważył, że kupowane w sklepach oznaczone są pieczątkami. Co znaczą ciągi cyfr i liter na skorupce? Otóż nie jest to zagadką. Wystarczy spojrzeć na pierwszą cyfrę długiego oznaczenia – to najistotniejsza informacja, mówi bowiem o tym, w jaki sposób hodowana jest kura.

  • 0 – oznacza chów ekologiczny;
  • 1 – to jajka od kur z wolnego wybiegu;
  • 2 – w tym przypadku farma stosuje chów ściółkowy;
  • 3 – tych jajek nie polecamy, pochodzą bowiem od kur hodowanych w klatkach.

Pozostałe informacje, które zawiera kod umieszczony na jajku, to oznaczenie wielkości ustalane na podstawie wagi oraz pochodzenie jajka – miejsce hodowli oraz oznaczenie firmy.

Najbardziej wartościowe są zatem te jajka, na których można znaleźć oznaczenie 0 lub 1. Czy jednak w ogóle warto jeść jaja?

Jajka – co zawierają? Czy możliwe jest zdrowe śniadanie wielkanocne, które mimo wszystko bogate jest w jajka?

Jajka przez wiele lat były uważane za bardzo niezdrowe i odradzano ich jedzenia z powodu cholesterolu, którego obecność jest w nich niepodważalna. Dzisiejsze wyniki badań pokazują jednak, że podwyższony poziom cholesterolu wynika raczej ze spożywania nasyconych kwasów tłuszczowych, a jedzenie jajek wcale nie jest niezdrowe. Czy zdrowe śniadanie wielkanocne może więc zawierać jajka? Co można w nich znaleźć?

  • Białko wzorcowe

Przede wszystkim jajka zawierają białko, które jest łatwo przyswajalne przez organizm. Znajdują się w nim wszystkie aminokwasy, także te, których organizm nie jest w stanie wyprodukować.

  • Witaminy

Ponadto jajka są bardzo bogate w witaminy. Można w nich znaleźć wit. A, E, D, K, a także  wit. z grupy B.

  • Składniki mineralne

Ponadto jajka bogate są w fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk czy selen. Nie warto odmawiać sobie takiego zestawienia! Ponadto jajka są dobre na oczy, zawierają  bowiem luteinę, która chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem.

Zdrowe śniadanie wielkanocne – ile kalorii ma jajko?

Osoby ceniące zdrowy tryb życia na pewno w okresie świątecznym zadają sobie pytanie, ile właściwie kalorii ma jajko? Otóż takie średniej wielkości – to około 80 kalorii. Z powodzeniem można sobie pozwolić zatem na takie śniadanie. Kluczową rolę w kaloryczności jajek odgrywają jednak dodatki. Podczas świąt zwykle podaje się je z majonezem i to on jest najważniejszym powodem złej opinii jajek. Czym można go zamienić?

Zdrowe śniadanie wielkanocne – przepisy

Przede wszystkim zostawiając jajka na świątecznym stole trzeba zadbać o odpowiednie dodatki. Zdrowe śniadanie wielkanocne wyklucza bowiem użycie majonezu – jednak można z powodzeniem go zastąpić.

  • Jajka z jogurtem greckim

Zamiast majonezu, do dekoracji jajek można użyć na przykład greckiego jogurtu z rzeżuchą i pieprzem – posypane czarnuszką będą dużo smaczniejsze niż tradycyjne.

  • Pasta z awokado

Zamiast majonezu można przygotować pastę z awokado. Jest ono bogate w tłuszcze – ale tylko te zdrowe. W dodatku taki majonez łatwo przygotować – wystarczy zmiksować zielone owoce z czosnkiem, kolendrą i odrobiną cytryny.

  • Jajka faszerowane warzywami

Jajka można faszerować i dekorować także innymi warzywami – nadają się do tego rzodkiewki, papryka, ogórek czy szczypiorek – wspaniale pasują też świeże zioła. Eksperymentuj! Święta nie muszą być nudne!

Zdrowe śniadanie wielkanocne – inne potrawy

Na świątecznym stole można także znaleźć miejsce dla innych, niejajecznych potraw.

  • Awokado z łososiem

Przełamaniem tradycji może być na przykład faszerowane awokado z łososiem, twarożkiem i koperkiem. Może to danie nie kojarzy się ze świętami, ale jest wyjątkowo eleganckie i z pewnością będzie docenione przez gości.

  • Świąteczna sałatka w zdrowej wersji

Na wielkanocnym stole nie może także zabraknąć tradycyjnej sałatki warzywnej. Aby jednak była nieco bardziej zdrowa niż ta z majonezem, warto zastąpić go sosem jogurtowo – musztardowym. Wystarczy wymieszać jogurt grecki z ulubioną musztardą i doprawić do smaku, aby sałatka straciła wiele kalorii.

A z mazurkami i babką wielkanocną? Tradycyjne smaki są zawsze najlepsze a święta to czas, kiedy należy nam się odpoczynek od wszelkich diet. Dlatego w tej kwestii zalecamy jedynie umiar!

Wesołych Świąt!

ubezpieczenie na życie i zdrowie

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC