fbpx
Zadzwoń teraz:
Ogólne

Zgubiona karta pojazdu – co robić?

Karta Pojazdu nie jest dokumentem, który trzeba mieć przy sobie podczas kontroli drogowej. W niektórych jednak sytuacjach okazuje się potrzebna. Kiedy konieczne jest wyrobienie duplikatu karty? Dlaczego zgubiona karta pojazdu to problem?

Co to jest karta pojazdu? 

Wszystkie samochody oraz motocykle zarejestrowane w Polsce po 1 lipca 1999 roku muszą posiadać kartę pojazdu. Ten dokument zawiera wszystkie informacje dotyczące historii samochodu oraz jego dane identyfikacyjne. To w nim znajdują się także informacje o kolejnych właścicielach auta – ich nazwisko, adres i PESEL. Co się zaś tyczy samego samochodu, karta pojazdu zawiera takie informacje, jak:

 • marka i model,
 • VIN,
 • data produkcji,
 • ilość miejsc w samochodzie,
 • pojemność silnika,
 • dopuszczalna masa całkowita oraz ładowność pojazdu,
 • numer świadectwa homologacji,
 • przeznaczenie samochodu.

Karta pojazdu zawiera także informacje o kolejnych tablicach rejestracyjnych, jeśli były wydane. 

Dlaczego karta pojazdu jest potrzebna?

Karta pojazdu jest bardzo ważnym dokumentem, ponieważ to właśnie w niej znajdują się informacje o nietypowym wykorzystaniu samochodu, na przykład jako taksówki. W karcie pojazdu powinien być także wpisany zastaw rejestrowy, jeśli taki miał miejsce – czyli informacja o tym, czy auto nie stanowi zastawu pod pożyczkę. Takie informacje są szczególnie ważne dla osoby, która chce odkupić samochód i stać się jego nowym właścicielem. Informacje zawarte w karcie zabezpieczają transakcję – nowy właściciel świadomie kupi na przykład samochód będący częścią floty. Może to znacząco wpłynąć na jego cenę oraz stopień wyeksploatowania poszczególnych elementów, planując więc zakup używanego auta koniecznie trzeba zajrzeć do tego dokumentu.

Przeczytaj także: Używany samochód – co na pewno trzeba w nim wymienić?

Zgubiona karta pojazdu

Zważywszy na ilość informacji, zgubiona karta pojazdu może się okazać problemem. Nie jest to dokument, który trzeba wozić ze sobą w samochodzie i okazywać podczas ewentualnej kontroli, ale nie powinien zginąć. Najlepiej więc schować ją w domu razem z innymi ważnymi dokumentami. Brak karty pojazdu nie jest jednak niemożliwy do naprawienia.

Jak wyrobić duplikat karty pojazdu?

Zgubienie karty pojazdu nie jest niemożliwe do naprawienia. Aby wyrobić duplikat dokumentu należy udać się do wydziału komunikacji. Konieczne jest spisanie oświadczenia (pod groźbą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań) o utracie karty pojazdu i konieczności wydania duplikatu. Razem z oświadczeniem należy przedstawić także:

 • dowód rejestracyjny,
 • dowód osobisty,
 • potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC.

Na nowy dokument trzeba poczekać do trzydziestu dni, jest to jednak maksymalny, ustawowy czas – zwykle dokument gotowy jest wcześniej. Wyjątkiem są sprawy szczególnie skomplikowane – wówczas urząd zastrzega sobie nawet dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku.

Ile kosztuje duplikat karty pojazdu?

Wyrobienie duplikatu karty pojazdu to także koszt. Obecnie trzeba zapłacić za jego wydanie 75 zł, ale jest tak dopiero od 2006 roku. Wcześniej karta pojazdu wydawana przy pierwszej rejestracji samochodu kosztowała aż 500 zł, ale taką cenę uznano za niekonstytucyjną i zmieniono w tej sprawie przepisy. Dodatkowe 17 zł trzeba zapłacić, jeśli o duplikat wnioskuje pełnomocnik – należy wówczas sporządzić dokument stwierdzający pełnomocnictwo i wnieść dodatkową opłatę.

Przeczytaj także: Przerejestrowanie pojazdu 2020 – co warto wiedzieć?

Duplikat karty pojazdu niezarejestrowanego na nowego właściciela

Zdarzają się sytuacje, gdy karta pojazdu zaginie zanim kupiony samochód zostanie przerejestrowany na nowego właściciela. Niestety w takim przypadku rejestracja auta będzie problematyczna – konieczny będzie także kontakt z poprzednim właścicielem. W urzędzie niezbędne jest bowiem w takiej sytuacji złożenie zaświadczenia wydanego przez urząd, w którym rejestrował auto poprzedni właściciel. Choć załatwienie sprawy trwa dłużej, nie jest niemożliwe. Brak karty pojazdu rodzi jednak podejrzenie, że samochód jest kradziony i sprawę należy wyjaśnić jak najszybciej.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!