Ubezpieczenia OC

Zgubiony dowód rejestracyjny 

Aby poruszać się po publicznych drogach należy mieć przy sobie komplet niezbędnych dokumentów. Jednym z nich jest dowód rejestracyjny pojazdu. Co zrobić, jeśli jednak zginie? Jeżdżąc bez tego dokumentu narażasz się na mandat wysokości 50zł – zatem musisz go jak najszybciej odzyskać. Jak to zrobić? 

Zgubienie dowodu rejestracyjnego 

Jadąc samochodem musisz mieć przy sobie: 

  • dowód osobisty, 

Co zrobić gdy zabraknie któregoś z tych dokumentów? Jeśli podczas kontroli drogowej policjant poprosi Cię o okazanie dowodu rejestracyjnego, którego nie masz przy sobie – może wystawić mandat wysokości 50 złotych. A choć dokumenty, podobnie jak portfel czy telefon, należą do bardzo pilnowanych przedmiotów – czasem nie udaje się ich upilnować. Roztargnienie i pośpiech mogą być przyczyną zgubienia każdej rzeczy. Co zrobić, kiedy zorientujesz się, że zgubiłeś dowód rejestracyjny? Nie ma sytuacji bez wyjścia, nie należy wpadać w panikę. Procedura wcale nie jest bardzo skomplikowana. 

Gdzie zgłosić zgubienie dowodu? 

Jeśli podczas kontroli zauważysz brak dowodu rejestracyjnego, jest szansa, że po prostu został w domu. Należy wówczas zapłacić mandat i  postarać się go odnaleźć. W sytuacji, kiedy okaże się to niemożliwe – należy uznać, że dokument się zgubił. Procedura odzyskiwania go jest taka sama, gdy na przykład się zniszczy – może zostać na przykład w kieszeni pranej odzieży. Co należy wówczas zrobić? Przede wszystkim musisz się udać do Wydziału Komunikacji właściwego dla miejsca zameldowania właściciela pojazdu. Ten wymóg może okazać się sporym utrudnieniem – jeśli na przykład po studiach nie wróciłeś do rodzinnego miasta, które znajduje się na drugim końcu Polski i nie przemeldowałeś się – czeka Cię wyprawa w rodzinne strony. Kiedy już tam dotrzesz musisz złożyć oświadczenie o utracie dokumentu. Zostaniesz także poproszony o podpisanie dokumentu, z którego wynika, że bierzesz odpowiedzialność za składanie fałszywych zeznań. Razem z oświadczeniem należy złożyć: 

  • wypełniony formularz, 
  • kartę pojazdu (jeśli taka istnieje) , 
  • pozostałości zniszczonego dokumentu – jeśli nie zaginą, ale uległ zniszczeniu, 
  • wyciąg z rejestru badań technicznych stacji kontroli pojazdów, 
  • tablice rejestracyjne – w celu uzupełnienia ich o nowe znaki legalizacyjne. 

Ponadto należy okazać: 

  • dowód osobisty (o tym, co zrobić jeśli zgubisz ten dokument, przeczytasz w artykule: Zgubienie dowodu osobistego), 
  • dokument potwierdzający ważne ubezpieczenie OC. 

Po złożeniu wszystkich dokumentów należy jeszcze wnieść opłatę wysokości 54,50zł. Na nowy dowód rejestracyjny trzeba poczekać około 30 dni. Jeśli w tym czasie zamierzasz użytkować pojazd, musisz wystąpić o pozwolenie czasowe – ale jest to dodatkowy koszt wysokości 73,50zł.  

Najtańsze OC

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC