Ogólne

Złe nawyki kierowców – jak nie zniszczyć samochodu?

Wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu samochodu na pewno zwiększa bezpieczeństwo na drodze, ale może także utrwalać złe nawyki. Nieświadomość skutków niektórych zachowań może natomiast negatywnie wpłynąć na samochód. Z czego nie zdają sobie sprawy kierowcy? Jakie złe nawyki kierowców warto zwalczać?

Do czego prowadzą złe nawyki kierowców?

Złe nawyki kierowców mogą powodować uszkodzenie samochodu, szybsze zużywanie elementów eksploatacyjnych – a także zmniejszać bezpieczeństwo na drodze. Tymczasem pierwszym krokiem do wyrobienia sobie prawidłowych odruchów jest świadomość tego, które z nich nie są poprawne. Jakie złe nawyki spotykane są u kierowców najczęściej?

Przeczytaj także: Jak dbać o samochód? Dobre nawyki kierowców

Najczęściej spotykane złe nawyki kierowców

Większość osób, która korzysta na co dzień z samochodu, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak niektóre zachowania mogą wpływać na stan auta lub na bezpieczeństwo na drodze. Tymczasem wiele z nich ma niestety sporo kierowców. 

  • Trzymanie ręki na drążku zmiany biegów

Popularnym nawykiem, który ma wielu kierowców, jest trzymanie prawej ręki na drążku zmiany biegów. Robią to automatycznie – dzięki temu w razie potrzeby szybciej zmienią bieg na pożądany. Tymczasem taki nawyk przede wszystkim powoduje gorsze panowanie nad samochodem – kierownicę powinny obsługiwać obie dłonie. Ale oprócz zmniejszenia bezpieczeństwa na drodze, trzymanie ręki na drążku zmiany biegów może doprowadzić do problemów z samochodem. Na skrzynię stale wywierane jest bowiem ciśnienie. Nawet jeśli nie jest duże, może doprowadzić do przesunięcia się synchronizatorów i przekładni. To z kolei bywa przyczyną wielu problemów ze skrzynią biegów.

  • Jazda na zimnym silniku

Odczekanie kilku chwil, aż silnik przed jazdą się nagrzeje, nie zajmuje wiele czasu. Tymczasem w niektórych samochodach jest wręcz niezbędne, aby olej dostał się do zakamarków silnika i pozwolił na prawidłową jego pracę. Rozgrzanie silnika przed jazdą w zimie powinno jednak być bardzo świadome – łatwo bowiem doprowadzić do uszkodzenia innych elementów samochodu uważając, że skoro silnik jest gorący – można od razu osiągać maksymalne możliwości samochodu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Nagrzewanie silnika przed jazdą w zimie – jakie może mieć konsekwencje?

Złe nawyki kierowców - jak nie zniszczyć samochodu?

  • Ciągłe trzymanie stopy nad pedałem hamulca

Podczas jazdy z górki kierowcy bardzo często odruchowo umieszczają prawą stopę nad hamulcem, często delikatnie go przyciskając, aby móc w razie potrzeby zwolnić. Tymczasem właściwym zachowaniem w takiej sytuacji jest redukcja biegu i hamowanie silnikiem. Dzięki temu żywotność klocków hamulcowych i tarcz jest znacznie dłuższa, gdyż nie dochodzi do przegrzania układu. 

Przeczytaj także: Samochodem w góry – o czym trzeba pamiętać?

  • Zbyt późne tankowanie samochodu

Większość kierowców odwiedza stację benzynową dopiero wtedy, gdy świeci się kontrolka rezerwy. Choć nie oznacza ona, że bak jest pusty i wciąż można przejechać jeszcze kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilometrów, poziom paliwa z pewnością jest niski. Tymczasem w zbiorniku paliwa, zwłaszcza w rzadko używanym samochodzie, mogą gromadzić się zanieczyszczenia na dnie. Aby nie dopuścić do ich dostania się do pompy paliwa i filtrów, należy dbać o to, aby zawartość baku się nie kondensowała, a więc tankować, kiedy poziom benzyny zmniejsza się mniej więcej do połowy objętości baku.

  • Niepokojące dźwięki

Kiedy pojawia się niepokojący dźwięk w samochodzie, jak najszybciej należy znaleźć jego źródło. Być może problem jest prozaiczny i nie stanowi zagrożenia, ale inne niż zwykle odgłosy pracy silnika mogą być pierwszą oznaką zużycia bądź uszkodzenia jakiejś części. Ignorowanie symptomów może się niestety zakończyć poważnym uszkodzeniem w najmniej odpowiednim momencie. Warto więc jak najszybciej zdiagnozować problem, a raz na jakiś czas przeprowadzać kontrolę stanu samochodu w zaufanym warsztacie samochodowym. Jeśli jednak konieczne jest wezwanie pomocy drogowej, w najlepszej sytuacji są osoby, które wykupiły Autocasco. Wówczas holowanie finansowane będzie przez ubezpieczyciela, a niespodziewany wydatek nie będzie przyczyną konieczności zmiany planów na dany miesiąc.

Przeczytaj także: Jak wybrać najlepsze AC?

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC