Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Kto zapłaci za naprawę, gdy samochód ulegnie uszkodzeniu z powodu stanu drogi? 

Po zimie, kiedy znikają mrozy – spod śniegu wyłaniają się dziury w asfalcie. Naprawa ich często trwa do późnej jesieni – a niektóre uszkodzenia na stałe wpisują się w krajobraz. Ale nie tylko mrozy powodują pęknięcia asfaltu – podobnie jak wszystkie inne materiały – zużywa się on i z czasem powstają niebezpieczne dla samochodów koleiny i braki w nawierzchni. Co zrobić, kiedy niezauważona dziura jest powodem uszkodzenia samochodu? 

Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu przez zły stan drogi 

Ustawa o drogach publicznych z 21 marca 1985 roku mówi o tym, że za stan dróg odpowiedzialność ponosi zarządca. Każda droga komuś podlega. W zależności od jej rodzaju – może być to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Urząd Wojewódzki, Urząd Powiatu czy nawet Wójt, jeśli droga jest gminna. To właśnie od tych instytucji należy wymagać, aby nawierzchnia utrzymywana była w stanie umożliwiającym bezpieczny przejazd. Bardzo często zdarza się jednak, że urzędy zbyt późno reagują na zniszczenia, często dochodzi także do sytuacji, w których powstała dziura jeszcze nie została zauważona – a już spowodowała uszkodzenie czyjegoś pojazdu. Czasem zatem niebezpieczeństwo na drodze jest wynikiem opieszałości urzędu – a często niemożliwości podjęcia określonych działań na czas. W wielu miejscach, z powodu przeciągającej się naprawy, umieszcza się znaki Uszkodzona nawierzchnia (znak A-30). Mimo, że znak ten jest często spotykany na polskich drogach – nie należy go lekceważyć. Znacząco zmienia on bowiem sytuację ubiegającego się o odszkodowanie z tytułu uszkodzenia samochodu. Jeśli bowiem w miejscu, w którym doszło do zdarzenia ustawione było takie ostrzeżenie – kierowca powinien jechać na tyle wolno, aby bezpiecznie przejechać uszkodzonym fragmentem drogi. Zatem jest to jeden z dwóch najczęstszych powodów odmowy wypłaty odszkodowania. Drugim jest nadmierna prędkość kierowcy.  

Jak otrzymać odszkodowanie za uszkodzenie auta? 

Na zgłoszenie roszczeń do zarządcy dróg masz aż 3 lata od dnia powstania szkody. Same formalności nie stanowią problemu – warto jednak nastawić się na długą batalię – bywa, że takie sprawy bardzo długo nie znajdują rozstrzygnięcia. Mimo wszystko warto podjąć próbę otrzymania należnej rekompensaty. Aby było to możliwe, należy: 

  • jeszcze na miejscu wypadku spisać oświadczenia świadków, 
  • przygotować możliwie dokładną dokumentację fotograficzną, 
  • przygotować wniosek o odszkodowanie, do którego warto dołączyć protokół policyjny lub własny, oświadczenia świadków i kserokopie ich dowodów osobistych. 

Pamiętaj, że im więcej posiadasz dowodów na uszkodzenie samochodu wskutek uszkodzeń w nawierzchni drogi – tym większe będziesz miał szanse na otrzymanie odszkodowania. Warto także wiedzieć, że zadośćuczynienie finansowe powinno pokryć nie tylko koszty  związane z uszkodzeniem samego auta (np. uszkodzenia zawieszenia), ale także powinno  zrekompensować straty, na które narażony został kierowca poprzez uniemożliwienia pracy w czasie, kiedy jego samochód został unieruchomiony. Takie sytuacje są jednak niezależne od kierowcy i zdarzają się niestety często. Dlatego jeśli prowadzisz działalność gospodarczą lub pracujesz na odpowiedzialnym stanowisku w firmie, w której Twoja nieobecność jest poważnym kłopotem – dobrze jest znaleźć odpowiednie ubezpieczenie Autocasco z pakietem Assistance. Na ubieganie się o odszkodowanie masz dużo czasu – a w razie wypadku warto możliwie szybko naprawić szkodę. 

natańsze OC na rynku

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC