Ogólne

Zniesienie współwłasności samochodu – co trzeba o nim wiedzieć?

Zarejestrowanie samochodu nie tylko na siebie, ale także na drugą osobę, która będzie współwłaścicielem, może bardzo korzystnie wpłynąć na wysokość ubezpieczenia OC. Z tej możliwości korzystają przede wszystkim młodzi, niedoświadczeni kierowcy. Tymczasem sytuacja może się zmienić – czy zniesienie współwłasności samochodu jest trudne? Co trzeba wiedzieć o procedurze?

Czemu właściciele aut decydują się na współwłaściciela?

Przede wszystkim trzeba znaleźć odpowiedź na pytanie, po co w ogóle właściciele samochodów decydują się na współdzielenie własności. Otóż jest to najprostszy sposób na uzyskanie zniżek za bezszkodową jazdę, które znacząco mogą obniżyć cenę OC. Młodzi, niedoświadczeni kierowcy otrzymują od towarzystw ubezpieczeniowych niezbyt korzystne oferty – polisy są zwykle drogie. Tymczasem zarejestrowanie samochodu na dwie osoby, z których jedna posiada duże zniżki – pozwala uzyskać lepszą cenę i młody kierowca może cieszyć się tanim OC. Takie rozwiązanie ma jednak także wady. Jeśli niedoświadczony kierowca spowoduje kolizję drogową – także współwłaściciel straci uzyskane zniżki. Jest więc to duże ryzyko i czasem zdarza się, że współwłaściciel nie chce już partycypować we własności. Ale powodów, dla których zniesienie współwłasności samochodu jest konieczne, może być więcej.

Przeczytaj także: Zniżki OC dla młodych kierowców

Zniesienie współwłasności samochodu – czemu może być konieczne?

Czy zniesienie współwłasności samochodu jest w ogóle potrzebne? Choć niewiele osób się nad tym zastanawia rejestrując samochód, okazuje się, że w niektórych przypadkach taka procedura musi zostać przeprowadzona. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których:

  • jeden ze współwłaścicieli ma długi,
  • pomiędzy właścicielami powstał konflikt,
  • jeden ze współwłaścicieli spowodował kolizję, z powodu której drugi stracił zniżki i nie chce dłużej ryzykować,
  • jeśli jeden ze współwłaścicieli umrze, a własność przekazana zostanie w spadku osobie, z którą nie jest możliwe ani korzystne wspólne korzystanie z auta.

W większości przypadków procedura jest prosta – ale tylko wtedy, gdy współwłaściciel dobrowolnie zrzeka się udziału we własności. Znacznie trudniejsza sytuacja powstaje wtedy, gdy pojawia się konflikt, wówczas sprawę musi rozstrzygnąć sąd.

Jak przeprowadzić zniesienie współwłasności samochodu bez udziału sądu?

Jeśli współwłaściciele są zgodni w kwestii rozwiązania współwłasności, procedura nie jest  skomplikowana. Wystarczy spisać odpowiednią umowę. Muszą się w niej znaleźć:

  • dane współwłaścicieli,
  • procentowa wysokość ich udziałów,
  • kwotowa wartość znoszonych udziałów.

Ponadto niezbędne jest wypełnienie wniosku o zniesienie współwłasności. Musi on być razem z umową przedstawiony w Wydziale Komunikacji. Ale to nie wszystkie potrzebne dokumenty. Aby przeprowadzić zniesienie współwłasności samochodu trzeba przedstawić także:

  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • karta pojazdu (jeśli została wydana),
  • polisa OC.

Na dostarczenie dokumentów do Wydziału Komunikacji zainteresowany ma 30 dni. Współwłaściciel, który ma być wykreślony z dowodu rejestracyjnego, może pozbyć się udziałów na dwa sposoby:

  • sprzedać swoją część drogiemu właścicielowi,
  • oddać udziały w akcie darowizny.

W obu przypadkach trzeba jednak pamiętać o konieczności rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Jeśli nastąpiła sprzedaż, niezbędne jest zapłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych. Jeśli zaś mamy do czynienia z darowizną, wszystko zależy od tego, czy został przekroczony prób kwoty wolnej od podatku – a więc jaki stopień pokrewieństwa istnieje pomiędzy właścicielami.

Przeczytaj także: Umowa darowizny samochodu – jak powinna wyglądać?

Czy w przypadku zniesienia współwłasności samochodu trzeba wymieniać dowód rejestracyjny?

Zmiana własności samochodu wiąże się z koniecznością naniesienia zmian w dowodzie rejestracyjnym. Pojawia się zatem pytanie, cz ten dokument trzeba wymienić po przeprowadzeniu procedury. Wszystko zależy od tego, który współwłaściciel stracił prawo do samochodu. Jeśli w dowodzie rejestracyjnym widniał jako pierwszy – potrzebna będzie wymiana dokumentu. Jeśli jednak zajmuje drugą pozycję, urzędnik po prostu wykreśli jego dane, a wymiana dowodu nie będzie konieczna. 

Jak przeprowadzić zniesienie współwłasności samochodu, jeśli potrzebna jest ingerencja sądu?

W niektórych sytuacjach współwłaściciel, który ma być wykreślony z dowodu rejestracyjnego, nie wyraża na to zgody. Można wówczas założyć sprawę w sądzie, trzeba jednak pamiętać, że wymaga to poniesienia kosztów sądowych. Warto także mieć na względzie, że sprawa będzie trwała kilka miesięcy, a w tym czasie konieczne jest opłacanie składki za ubezpieczenie OC, dokonywanie niezbędnych przeglądów oraz tankowanie auta, jeśli jest używane. 

Przeczytaj także: Nieważny przegląd techniczny – kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia za wypadek?

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC