Ubezpieczenia OC

Zwrot składki OC – kiedy ubezpieczyciel zwróci pieniądze?

Choć umowa ubezpieczeniowa przeważnie zawierana jest na cały rok, w niektórych sytuacjach można ją wypowiedzieć. Wówczas można oczywiście liczyć na zwrot składki OC. Kiedy ubezpieczyciel zwraca pieniądze za niewykorzystany okres ochrony?

Zwrot składki OC przy sprzedaży samochodu

Najczęstszą przyczyną rozwiązywania umowy ubezpieczeniowej i ubiegania się o zwrot składki OC jest sprzedaż samochodu. Nie jest to jednak proste zadanie. To bowiem kupujący decyduje, czy chce zachować obecną ochronę, czy też z niej zrezygnuje. Tylko w tej drugiej sytuacji poprzedni właściciel odzyska wpłacone na polisę pieniądze. 

Nowy właściciel samochodu – co powinien zrobić z OC?

Sprzedając samochód trzeba liczyć się z tym, że sprzedawane jest także ubezpieczenie, jeśli jeszcze nie wygasło. Największy problem mają te osoby, które dopiero kupiły ochronę i zapłaciły za cały rok z góry – one stracą najwięcej. Ale nie zawsze tak jest.

  • Rekalkulacja składki

Przede wszystkim o sprzedaży samochodu należy poinformować ubezpieczyciela. Wiedząc, że autem porusza się obecnie inna osoba, ma on prawo jeszcze raz obliczyć proponowaną składkę ubezpieczeniową – nowy właściciel wiąże się bowiem w innym ryzykiem ubezpieczeniowym. Jeśli jest on niedoświadczonym kierowcą i nie wypracował jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę, cena OC z pewnością wzrośnie. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  • Wypowiedzenie umowy

Jeśli nowy właściciel nie jest zadowolony z ponownie przeliczonej ceny ubezpieczenia, może zrezygnować z umowy i znaleźć inną, lepszą dla siebie ofertę. W takiej sytuacji osoba, która kupiła polisę, otrzyma zwrot wpłaconych pieniędzy za niewykorzystany okres ochrony. 

  • Pozostawienie umowy

Nowy właściciel może jednak zatrzymać podpisaną przez poprzedniego posiadacza auta umowę. Wówczas wykorzysta on pozostały czas trwania ochrony. Może się bowiem okazać, że nawet po rekalkulacji wysokości składki cena polisy wciąż będzie atrakcyjna. Wówczas sprzedający nie otrzyma zwrotu za niewykorzystany okres ochrony. Aby zabezpieczyć się przed taką sytuacją, sprzedawcy często profilaktycznie doliczają koszt pozostałego ubezpieczenia do ceny samochodu, lub dogadują się z kupującym, aby ten na pewno wypowiedział umowę. Takie poczynania nie są jednak akceptowalne. Kupujący nie powinien ponosić odpowiedzialności za decyzje sprzedającego.

Przeczytaj także: Sprzedałeś auto – co dalej z OC?

Kiedy jeszcze nastąpi zwrot składki OC?

Zwrot składki OC - kiedy ubezpieczyciel zwróci pieniądze?

Sprzedaż samochodu to jednak nie jedyna sytuacja, w której towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci pieniądze z polisy OC. Innym powodem zwrotu może być na przykład zezłomowanie samochodu. W takiej sytuacji konieczne jest jednak wyrejestrowanie pojazdu. Tę procedurę należy przeprowadzić w Wydziale Komunikacji. Dokument potwierdzający wyrejestrowanie – a dodatkowo dokument ze Stacji Demontażu Pojazdów (SDP), należy przedstawić ubezpieczycielowi. Dopiero wówczas można liczyć na zwrot składki z OC – ale tylko tej części, która opłacona została po demontażu samochodu.

Skradziony samochód a zwrot składki z OC

Sytuacją, w której można się ubiegać o zwrot pieniędzy, jest także kradzież samochodu. Jest to wszak wystarczająca dla właściciela, ubezpieczenie nieistniejącego samochodu byłoby nadużyciem. Dlatego w sytuacji, gdy pojazd zostanie skradziony, także można domagać się zwrotu nadpłaconej składki. Ale aby to było możliwe, konieczne jest udokumentowanie zdarzenia. W tym celu ubezpieczycielowi należy przedstawić notatkę policyjną sporządzoną po kradzieży samochodu.

Zwrot składki OC w przypadku zawarcia umowy na odległość

Ostatnią sytuacją, która umożliwia odzyskanie wpłaconych pieniędzy, jest zawarcie polisy OC na odległość – czyli na przykład za pomocą internetu. Jest to coraz łatwiejsze – wystarczy skorzystać z porównywarki OC i wybrać najlepszą polisę, a po kilku chwilach mieć już potwierdzenie zawarcia umowy. Można z niej jednak zrezygnować, jeśli nie została podpisana w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego – jest na to aż trzydzieści dni.

Przeczytaj także: Wypowiedzenie umowy OC

Ubezpieczenie OC

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC