Ogólne

Powrót obostrzeń – jakie zasady znów będą obowiązywały? Czy musimy przygotować się na zaostrzenie przepisów?

5/5 - (1 vote)

Choć przez chwilę wydawało się, że epidemia ustępuje, ilość zakażeń znowu wzrosła. Być może jest to wynikiem zniesienia części obostrzeń i odblokowania gospodarki. Faktem jednak jest, że rząd pracuje nad nowymi wytycznymi, a powrót obostrzeń jest już tylko kwestią czasu. Jakich zmian można się spodziewać?

Jak będzie wyglądał powrót obostrzeń?

Największa zmiana będzie dotyczyła sposobu egzekwowania zaleceń. Kiedy ogłoszono epidemię cała Polska została objęta zaleceniami sanitarno-epidemiologicznymi, bez względu na to, gdzie występowało najwięcej zachorowań. Druga fala epidemii zakłada jednak rejonizację. Dotyczyć ma na nie tylko otwarcia szkół – zmiany mają być widoczne w różnych obostrzeniach.

Przeczytaj także: Powrót do szkoły – nie wszystkie dzieci rozpoczną nowy rok szkolny tak samo

Rejonizacja oznacza, że w tych powiatach, w których w ostatnich dwóch tygodniach zarejestrowano więcej przypadków zakażenia, będą wprowadzone większe obostrzenia, niż w całym kraju. Obecnie wytypowano 19 takich miejsc. Wśród tych, wyróżniających się na terenie Polski, na pewno można wymienić powiaty ze:

  • Śląska,
  • Małopolski,
  • Wielkopolski,
  • Podkarpacia.

Minister zdrowia, Rafał Szumowski poinformował, że te miejsca będą oznaczone kolorem czerwonym i będą w nich obowiązywać większe obostrzenia, niż na terenie reszty kraju. 

Noszenie maseczki – zmiana w przepisach

W tych powiatach, które uznane zostaną za niebezpieczne, przywrócony zostanie obowiązek zakrywania nosa i ust w każdym miejscu. Od soboty przepis wejdzie w życie, a od 1 września, aby skorzystać ze zwolnienia z obowiązku noszenia maseczki z powodów zdrowotnych, będzie potrzebne zaświadczenie od lekarza. Do tej pory posiadanie dokumentu potwierdzającego chorobę nie było konieczne.

Inne obostrzenia w strefach „czerwonych”

Oprócz powrotu obowiązku noszenia maseczek, wprowadzone zostaną także inne obostrzenia. Nie wróci całkowity lockdown, tego gospodarka by nie przetrwała, ale część zasad musi zostać ponownie wprowadzona, ponieważ ilość zachorowań wzrasta. Na jakie ograniczenia trzeba się przygotować?

  • Przywrócone zostaną ograniczenia dotyczące wesel – nie będzie można organizować tego typu imprez, chyba że gości będzie mniej niż 50;
  • zamknięte zostaną siłownie (dostępne natomiast pozostaną baseny);
  • przywrócone zostaną ograniczenia dotyczące przejazdów komunikacją zbiorową – będzie można zająć tylko połowę dostępnych miejsc;
  • ograniczenia będą dotyczyły wszystkim imprez, także rodzinnych, i takich miejsc, jak na przykład wesołe miasteczka.

. Proszę pozostawić puste, jeśli jest on czysto dekoracyjny.

Strefa „żółta”

Oprócz wyodrębnienia miejsc o najwyższym przyroście zachorowań, które oznaczone zostaną jako „czerwone”, część powiatów będzie należała do grupy oznaczonej kolorem żółtym. Tutaj obostrzenia także będą większe niż w całym kraju, ale nie aż tak restrykcyjne, jak w strefie „czerwonej”. Jakie zasady będą wprowadzone w takich miejscach? Przede wszystkim dotyczyć będą organizacji wesel, ale w imprezie będzie mogło uczestniczyć 2 razy więcej osób – można zaprosić aż 100 gości. Lista innych obostrzeń nie została jeszcze szczegółowo ustalona, wiadomo natomiast, że będą one nieco mniejsze w porównaniu do powiatów oznaczonych kolorem czerwonym.

Powrót obostrzeń dotyczących podróżowania

Nie wiadomo jeszcze jak rozwinie się sytuacja – nowe zachorowania są na bieżąco monitorowane i na tej podstawie wydawane są rozporządzenia. Na razie nie ma planów ponownego zamykania granic ani wprowadzania obowiązkowej kwarantanny dla każdej osoby powracającej zza granicy, ale rozpatrywana jest możliwość wykonywania takim osobom testu. Trzeba pamiętać, że także w innych krajach ilość zachorowań w ostatnich dniach zaczęła gwałtownie wzrastać, dlatego sytuacja może ulec zmianie, zasady wjeżdżania na teren kraju będą rozważane na bieżąco w oparciu o wskaźnik zachorowań. 

Przeczytaj także: Epidemia na świecie – jak wygląda sytuacja w innych krajach?

Ubezpieczenie na życie 
The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!