Ubezpieczenia mieszkania

Pożar w mieszkaniu – Jelcz-Laskowice

5/5 - (5 votes)

27 czerwca wybuchł pożar w miejscowości Jelcz-Laskowice. Spłonęło mieszkanie w bloku wielorodzinnym, a powodem było zwarcie w lodówce. Dlaczego doszło do takiej tragedii? Czy można zabezpieczyć się na takie okoliczności? Czy pożar w mieszkaniu musi oznaczać utratę całego majątku?

Dlaczego w Jelczu-Laskowice wybuchł pożar w mieszkaniu?

Przed południem, w okolicach 11:30, w mieszkaniu na III piętrze bloku wielorodzinnego pojawił się ogień. Aby go ugasić, przyjechały aż trzy jednostki straży pożarnej, konieczna była też ewakuacja mieszkańców budynku. Akcja przebiegła sprawnie i nikomu nic się nie stało. W najgorszej sytuacji są właściciele zniszczonego mieszkania – stracili bowiem majątek. Synowa poszkodowanego małżeństwa zorganizowała zbiórkę pieniędzy na naprawę zniszczeń – mieszkanie wymaga bowiem kapitalnego remontu. Niestety zniszczone zostały także wszystkie sprzęty, zarówno meble jak i AGD. Koszty będą ogromne, trzeba także wymienić okna i drzwi. W takiej sytuacji zbiórka funduszy jest dobrym pomysłem, ale gdyby właściciele posiadali dobrą polisę mieszkaniową, problem byłby znacznie mniejszy.

Ubezpieczenie nieruchomości – czy pomoże, gdy wybuchnie pożar w mieszkaniu?

Polisa mieszkaniowa to produkt, który chroni przed pożarem już w najbardziej podstawowej wersji. Najprostsze ubezpieczenie zagwarantuje odszkodowanie, które pomoże naprawić zniszczenia i wyremontować zniszczony lokal. W przypadku pary z Jelcza-Laskowic już taka pomoc byłaby nieoceniona. W tej chwili małżeństwo nie może pozostać w mieszkaniu, nie nadaje się ono do użytkowania. Zbiórka funduszy może potrwać długo – odszkodowanie pozwoliłoby na znacznie szybsze rozpoczęcie prac. W przypadku zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela ma on 30 dni na wypłatę odszkodowania – w tak krótkim czasie uzbieranie funduszy za pomocą zbiórki może być problematyczne. 

Pożar w mieszkaniu – jak odzyskać wyposażenie?

Trzeba pamiętać, że w razie pożaru mieszkania szkoda dotyczy nie tylko samej nieruchomości. Para z Jelcza-Laskowic jest doskonałym przykładem, jak dużo można stracić w jednej chwili. Mieszkanie bowiem wymaga nie tylko gruntownego remontu, ale także ponownego wyposażenia. W takim przypadku podstawowa polisa nie wystarczy. Jak zatem ubezpieczyć wyposażenie? Może być  ono chronione dzięki ubezpieczeniu ruchomości.

Aby przyspieszyć i ułatwić proces uzyskania odszkodowania, warto na bieżąco spisywać wszystkie elementy, które wchodzą w skład wyposażenia. Taka inwentaryzacja nie jest wymagana, ale jeśli przedmioty w mieszkaniu są cenne – warto ją mieć. Nie zaszkodzi też dokumentacja fotograficzna. Konieczne jest natomiast posiadanie dowodów zakupów – w razie pożaru ubezpieczyciel będzie korzystał z pomocy rzeczoznawcy przy wycenie straconego mienia. Posiadanie paragonów ułatwi procedurę i rozwieje wątpliwości dotyczące wartości posiadanych przedmiotów. Dowody zakupy są szczególnie ważne w przypadku tych elementów wyposażenia, które były robione na zamówienie. Na liście zatem powinny znaleźć się przede wszystkim nietypowe meble. 

Jak ubezpieczyć domowe ruchomości?

W zależności od indywidualnej decyzji ruchomości mogą być ubezpieczone w różnym zakresie. Od niego zależeć będzie cena polisy. Przede wszystkim zaś dostępne są cztery możliwości:

  • ubezpieczenie All Risk – w tej formule wszystkie sprzęty będą ubezpieczone na wypadek niemal każdego ryzyka;
  • ochrona przed zdarzeniami losowymi – w tym przypadku w umowie wymienione zostaną ryzyka, od których chroni polisa;
  • ubezpieczenie od kradzieży;
  • ochrona przed zniszczeniem w skutek przepięcia lub stłuczenia.

Ubezpieczenie mieszkania – dlaczego warto przeczytać OWU?

W przypadku ubezpieczenia mieszkania warto dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia. W tym dokumencie znajdują się bowiem wszystkie informacje dotyczące zdarzeń, za które ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia. Zwykle odszkodowanie nie uwzględni utraty dzieł sztuki, cennej biżuterii czy trofeów myśliwskich. Aby tego typu drogie przedmioty były objęte ochroną, trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które podniesie koszt polisy.

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości
The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC