Ogólne, Ubezpieczenia mieszkania

Pożary w Wigilię

5/5 - (4 votes)

W tym roku Wigilia była pracowitym dniem dla strażaków, a dla wielu osób świętowanie zakończyło się tragicznie. Czy pożary w Wigilię muszą co roku zakłócać Boże Narodzenie?

Podsumowanie – pożary w Wigilię 2019

Choć w tym roku odnotowano więcej interwencji strażaków, samych pożarów było nieco mniej. W 2018 roku doszło do 459 takich zdarzeń, ale efekty są podobne. W tym roku w Wigilię Bożego Narodzenia w wyniku pożaru zginęły trzy osoby. Dwanaście kolejnych zostało rannych. Łącznie wybuchło 207 pożarów. 

Najgorszy pożar w Warszawie

Najtrudniejsza sytuacja miała miejsce w Warszawie. O 12:53 spłonął budynek jednorodzinny. W wyniku zdarzenia zmarły dwie osoby. Do gaszenia zaangażowano aż pięć jednostek straży pożarnej, co oznacza, że na miejsce przybyło aż dwudziestu strażaków. Nie udało się jednak uratować poszkodowanych osób. 

Pożary w Wigilię – tradycja świąteczna

Niestety co roku w Wigilię wybuchają pożary. Każda Wigilia to także ofiary śmiertelne. Co prawda znacznie więcej osób ginie w tym czasie w wypadkach drogowych – w tym roku w Wigilię i pierwszy dzień Świąt doszło do aż 131 wypadków, w których zginęło 11 osób. Ale także pożary to za każdym razem ogromna tragedia. Nawet jeśli nikt nie zostanie poszkodowany, rodziny często tracą cały majątek. Dlaczego do tragicznych zdarzeń dochodzi akurat w Święta Bożego Narodzenia?

Jak zabezpieczyć się przed pożarem w Wigilię?

Większość pożarów, które wybuchają w Wigilię, ma związek z awariami urządzeń elektrycznych. Okazuje się więc, że choć czas prawdziwych świeczek na choinkach dawno minął, wszelkie iluminacje i dekoracje podłączane do prądu, stanowią ryzyko nieszczęścia. Dlatego aby ustrzec się przed pożarem koniecznie należy przed opuszczeniem domu zgasić wszystkie światełka na choinkach. Choć oświetlony dom wygląda ładnie, a powrót do ciepłego mieszkania, w którym została zapalona choinka jest dużo przyjemniejszy, trzeba pamiętać o tym, że wszelkie urządzenia elektryczne to jednak niebezpieczeństwo.

Przeczytaj także: Wyjeżdżasz na święta? Zabezpiecz dom!

Na co jeszcze należy uważać w Wigilię?

Tragiczne statystyki pokazują, że nie tylko ogień stanowił zagrożenie w Święta. Choć inne wypadki miały podobne podłoże. Przede wszystkim niebezpieczny okazał się czad. Choć Święta w tym roku były dość ciepłe, nie obeszło się bez ogrzewania mieszkań i domów. Włączone także były kuchenki, z których część jest przecież gazowa. Podczas tegorocznych Świąt doszło do dwudziestu przypadków zatrucia czadem, a trzydzieści razy strażacy interweniowali z powodu ulatniania się tlenku węgla. Na szczęście nikt nie zginął od tej toksycznej substancji, ale takie ryzyko zawsze także istnieje. 

Przeczytaj także: Czad – ogromne niebezpieczeństwo w sezonie grzewczym

Z raportów straży pożarnej wynika także, że nie tylko pożary i czad były powodami interwencji. Strażacy wzywani byli także do efektów działań deszczowej pogody. Usunięto wiele przewróconych drzew, ale poważnym problemem okazała się także woda. Duża część wezwań dotyczyła konieczności wypompowania jej z piwnicy budynku.  

Wypadki w Wigilię

Święta Bożego Narodzenia to piękny, ale i niebezpieczny czas. Wiele osób zapamięta go na długo. Ci, który w tym czasie wyjeżdżali i Święta spędzali na przykład na nartach – narażeni byli na ryzyko uszkodzenia ciała w wypadku. W tym czasie ich pozostawione bez nadzoru domy także nie były bezpieczne. Co robić, aby uniknąć zagrożeń pojawiających się w Święta? Strażacy apelują przede wszystkim o rozsądek i niezostawianie włączonych urządzeń bez nadzoru. Wiadomo, że to czas spędzany z bliskimi, zatem spotyka się wiele osób w jednym miejscu. Jeśli coś złego się stanie, wszyscy będą narażeni na niebezpieczeństwo. Dlatego po raz kolejny okazuje się, jak bardzo potrzebne są dobre ubezpieczenia. W przypadku wyjazdu – niezbędne jest ubezpieczenie turystyczne, które pozwoli sfinansować koszty leczenia, jeśli będzie potrzebne. 

Przeczytaj także: Sylwester za granicą? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Powinny o tym pamiętać szczególnie osoby wyjeżdżające na sylwestra. Ale niezbędne okazuje się także dobre ubezpieczenie na życie oraz polisa mieszkaniowa. Utrata majątku w wyniku pożaru w Wigilię może okazać się bardzo dotkliwa. Tymczasem koszt ochrony nie jest wcale duży.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie mieszkania – opinie: czy warto kupować polisę?

Kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC