Ogólne

Prawo jazdy osoby niepełnosprawnej – o czym warto wiedzieć?

5/5 - (5 votes)

Na dużych i obleganych parkingach wydzielone są strefy przy samym wejściu – zarezerwowane tylko dla osób niepełnosprawnych. Czy jednak taka osoba w ogóle może prowadzić samochód? Jakie szczególne warunki spełnia prawo jazdy osoby niepełnosprawnej?

Kim jest osoba niepełnosprawna według przepisów?

Niepełnosprawność jest pojęciem bardzo ogólnym, kryjącym w sobie całe mnóstwo różnych problemów zdrowotnych. Według definicji natomiast osoba niepełnosprawna to taka, która nie może w pełnym zakresie wykonywać wszystkich codziennych czynności. Według definicji WHO z 1980 roku niepełnosprawność to:

ograniczenie lub brak zdolności do wykonywania czynności w sposób lub w zakresie uważanym za normalny dla człowieka, wynikające z uszkodzenia i upośledzenia funkcji organizmu.

Jak zatem w takiej sytuacji zdobyć prawo jazdy? Czy jest to w ogóle możliwe? Duża ilość oznaczonych niebieskim kolorem miejsc parkingowych każde myśleć, że owszem, taka osoba nie powinna mieć problemów ze zdobyciem uprawnień. Czy jednak zawsze tak jest?

Prawo jazdy osoby niepełnosprawnej – kto może się o nie starać?

Jako że niepełnosprawność jest problemem bardzo złożonym, a termin ten zawiera w sobie wiele przypadłości – nie każdy niepełnosprawny może starać się o prawo jazdy. Czasem upośledzenie funkcji motorycznych organizmu jest zbyt duże i nawet postęp technologiczny nie nadąża za tymi problemami. Taka osoba nie będzie mogła ubiegać się o prawo jazdy. W wielu przypadkach jest to jednak możliwe. Z przepisów wynika, że niepełnosprawny, który ubiega się o wydanie dokumentu, musi mieć przynajmniej dwie sprawne kończyny, z których jedna to ręka. Tylko w takiej sytuacji jest szansa, że uzyska on zaświadczenie od lekarza stwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu. Jak zdobyć uprawnienia będąc osobą niepełnosprawną? Większość zasad nie odbiega od tych, które dotyczą zdrowych osób. Wymagane jest także posiadanie ubezpieczenia OC.

Jak uzyskać prawo jazdy osoby niepełnosprawnej?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest założenie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Ten elektroniczny dokument, zawierający wszystkie informacje dotyczące prawa jazdy można uzyskać w Wydziale Komunikacji. Aby założyć profil należy przygotować komplet dokumentów, w skład których wchodzą:

  • kolorowe zdjęcie o wymiarach 35×45 mm,
  • dokument potwierdzający tożsamość (najlepiej dowód osobisty),
  • orzeczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu.

Kurs, który odbywa kandydat, nie różni się znacznie od tego, który przeprowadzany jest dla osób zdrowych – z wyjątkiem części praktycznej, która musi być prowadzona z wykorzystaniem samochodu przystosowanego do niepełnosprawności kursanta. Jednak nie każda szkoła taki posiada – pojawia się więc pierwszy problem ze zdobyciem prawa jazdy.

Gdzie możne odbyć kurs na prawo jazdy osoba niepełnosprawna?

Nie każda szkoła jest przystosowana do szkolenia osób niepełnosprawnych z tej prostej przyczyny, że potrzebny jest do tego celu odpowiedni samochód, wyposażony w urządzenia adaptacyjne. Znalezienie odpowiedniej placówki może być problemem zwłaszcza w niewielkich miejscowościach – w dużych miastach wybór szkół jest większy, dlatego znalezienie odpowiedniej powinno być łatwiejsze. Jednak to nie wszystkie problemy – kłopotliwe może być także zdanie samego egzaminu. Nie każdy bowiem WORD (Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Kierowców) posiada odpowiedni samochód. Dlatego w wielu przypadkach konieczne jest zorganizowanie pojazdu na własną rękę – ale w zamian wiąże się to ze zwolnieniem z opłat z egzaminu praktycznego. 

Prawo jazdy osoby niepełnosprawnej - o czym warto wiedzieć?

Kiedy osoba niepełnosprawna nie może ubiegać się o wydanie prawa jazdy?

Nie każda niepełnosprawna osoba może otrzymać uprawnienia do kierowania pojazdem, nawet jeśli spełnia podstawowe wymagania – czyli posiada dwie sprawne kończyny, z których przynajmniej jedna to ręka. Przeciwwskazaniem są przede wszystkim:

  • choroby wpływające na pracę mózgu,
  • utrata słuchu.

Warto także pamiętać, że jeśli niepełnosprawność wynika z postępującej choroby, lekarz wystawi zaświadczenie o braku przeciwwskazań tylko na określony czas. Po jego upływie należy ponowić badania.

Prawo jazdy osoby niepełnosprawnej – przepisy, które ulegają zmianie

Bycie niepełnosprawnym kierowcą to nie tylko możliwość parkowania na specjalnie wyznaczonych miejscach. Przywileje dotyczą także innych przepisów – nie wszystkie znaki drogowe bowiem muszą być przestrzegane przez osoby poruszające się odpowiednio oznakowanym samochodem. Warto wspomnieć choćby o niektórych z nich:

  • zakaz ruchu w obu kierunkach (B-1),
  • zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych (B-3),
  • zakaz zatrzymywania się (B-36),
  • strefa ograniczonego postoju (B-39).

Jeśli niepełnosprawny kierowca zdecyduje się na niezastosowanie się do tych znaków – musi jednak zachować szczególną ostrożność.

Przeczytaj także: Czy osoba niepełnosprawna może kupić ubezpieczenie na życie?

 

ubezpieczenie OC

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC