Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia na życie

Projekt Opaska życia – nowe rozwiązanie PZU i Ministerstwa Zdrowia

Nowy projekt, przygotowany wspólnie przez Ministerstwo Zdrowia i PZU Opaska życia,  to rozwiązanie, które ma pomóc w ratowaniu życia. Czym jest zatem opaska życia? Jak działa? Czy nowoczesne technologie mogą pomóc w odzyskaniu zdrowia?

Skąd wziął się pomysł na projekt Opaska życia?

Pomysł na nowy projekt to element ogłoszonej w czerwcu strategii PZU #10latdłużej. Paweł Surówka, prezes PZU, na Kongresie 590 w Rzeszowie mówił:

Widzimy, że zdrowie jako przedmiot ubezpieczenia jest bardzo pożądany przez naszych klientów, a roczna dynamika sprzedaży sięga 30%. Możemy robić znacznie więcej, czyli nie tylko sprzedawać produkt, ale również przekonać Polaków do inwestowania w siebie, w swoje zdrowie.

Paweł Surówka

O tym, że życie przeciętnego polaka można przedłużyć o 10 lat przy odpowiedniej profilaktyce i dbaniu o zdrowie, przedstawiciele PZU mówili już wcześniej, na czerwcowym Spotkaniu Czwartkowym w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać w artykule: Zmiany w strategii ubezpieczeniowej PZU w 2020 roku. Październikowe wydarzenie w Rzeszowie (7-8.10.2019) to nic innego, jak kontynuacja analizy problemu. Zarówno PZU jak i Ministerstwo Zdrowia starają się zwiększyć świadomość Polaków na temat możliwości, jakie mają. Właściwe badania wykonywane regularnie, odpowiednia porcja ruchu każdego dnia czy zdrowe odżywianie – mogą zaowocować nawet o 10 lat dłuższym życiem. 

Opaska życia – czym jest to urządzenie?

Oprócz tego, że “Opaska życia” to projekt, jest też prawdziwym elektronicznym urządzeniem o takiej samej nazwie. Jego działanie opiera się na zbieraniu danych o podstawowych parametrach życiowych. Mierzy puls i temperaturę ciała pacjenta oraz informuje o nasyceniu krwi tlenem. 

Jak opaska życia reaguje, gdy parametry życiowe się pogorszą?

W razie odnotowania złych wartości parametrów życiowych, opaska alarmuje personel medyczny. Jest to możliwe, ponieważ urządzenie wysyła swoją lokalizację – dzięki temu ratownicy mogą przybyć we wskazane miejsce na czas. Alarm uruchamiany jest także wtedy, gdy pacjent się przewróci – opaska życia wyposażona jest bowiem także w detektor upadku. Ale to nie wszystko. W razie zagrożenia urządzenie włącza wbudowany sygnał dźwiękowy, dzięki czemu zwraca uwagę osób przebywających w pobliżu.

Przykład

Gdy samotna starsza osoba znajduje się w domu i upadnie – włączy się alarm, dzięki czemu sąsiedzi mogą zareagować, wezwać pogotowie i powiadomić rodzinę o zdarzeniu.

Komu potrzebna jest opaska życia?

Opaska życia jest rozwiązaniem, które może znacznie ułatwić funkcjonowanie rodzinom, do których należą seniorzy w podeszłym wieku lub schorowani, a także szpitalom. Dotąd znane były inne metody alarmowania o zagrożeniu – w szpitalach są to przyciski przy łóżkach, do użytku domowego służu na przykład przycisk alarmowy w telefonie komórkowym – jednak takie funkcje nie zawsze spełniają swoją rolę. Jeśli bowiem chory upadnie – niekoniecznie będzie miał możliwość dosięgnięcia do telefonu, aby wcisnąć guzik. Także w szpitalu nie zawsze otrzyma pomoc na czas. Lepszym rozwiązaniem są specjalne opaski SOS dla seniorów, które założone na rękę pozwalają powiadomić bliskich o zagrożeniu. Ich działanie również jednak wymaga wciśnięcia odpowiedniego przycisku oraz regularnego ładowania baterii.

Przykład

Jeśli osoba starsza zemdleje i straci przytomność z powodu pogorszenia się parametrów życiowych, nie będzie w stanie wcisnąć przycisku umieszczonego ani na opasce, ani przy łóżku w szpitalu, ani tego w telefonie komórkowym. Tymczasem opaska życia sama zareaguje na pogorszenie się parametrów życiowych.

Gdzie można znaleźć opaski życia?

Projekt Opaska życia - fot. www.youtube.com/watch?v=TM22JwnygzI

Projekt Opaska życia jest w tej chwili testowany. Zostanie uruchomiony na próbę w  Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach. Dopiero jeśli pozytywnie przejdzie wszystkie badania i okaże się skuteczny – zostanie wprowadzony także w innych placówkach.

Współpracujemy z PZU i oczekujemy na efekty pilotażu. Jest to bardzo innowacyjny i potrzebny produkt, ale by był oficjalnie zaakceptowany, a może w przyszłości dofinansowany przez MZ, musimy otrzymać zadowalające wyniki testów i skuteczności.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!