Zadzwoń teraz:
Ogólne

Ile kosztuje przegląd techniczny w 2020 roku?

Każdy właściciel samochodu wie, że z posiadania auta wynikają pewne obowiązki. Jednym z nich jest regularne sprawdzanie stanu pojazdu. Niestety – związane jest to z kosztami. Ile kosztuje przegląd techniczny w 2020 roku?

Przegląd techniczny – co to jest?

Przegląd techniczny pojazdu to coroczne badanie, które sprawdza, czy pojazd faktycznie nadaje się do ruchu. Od 2019 roku zmieniła się nieco procedura przeglądów. Wprowadzono bowiem zasadę, w myśl której opłata za przegląd musi być uiszczona najpierw, zanim diagnosta sprawdzi stan pojazdu. Jeśli badanie wykaże, że pojazd nie nadaje się ro dopuszczenia do ruchu drogowego i wymaga napraw – wówczas wpłacona kwota nie zostanie zwrócona. Dlatego przed odwiedzeniem Stacji Kontroli Pojazdów warto sprawdzić, czy samochód na pewno jest sprawny, posiada wszystkie niezbędne dokumenty i elementy wyposażenia.

Przeczytaj także: Wyposażenie samochodu – co trzeba mieć, aby nie dostać mandatu?

Co trzeba wiedzieć o przeglądzie technicznym?

Zmiany, które wprowadzono w 2019 roku dotyczą nie tylko zmiany sposobu opłacania badania. Nowością jest także to, że wszystkie wykryte usterki zostaną odnotowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Dzięki temu nie ma zagrożenia, że samochód, który nie przeszedł badania w jednej Stacji Kontroli Pojazdów ze względu na posiadane usterki, będzie się starał o stosowną pieczątkę gdzie indziej. Celem zmiany ma być eliminacja tych aut, które ze względu na zły stan techniczny stanowią zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. 

Jakie jeszcze dane trafią do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców?

Do bazy CEPiK trafią nie tylko informacje o złym stanie technicznym pojazdu i lista usterek, które posiada. Od zeszłego roku trafia tam także informacja o przebiegu pojazdu. Celem tej zmiany jest wyeliminowanie przypadków cofnięcia licznika. Za taki proceder nałożone także zostają wysokie kary.

Przeczytaj także: Wzrost kar za cofanie licznika w samochodzie – co grozi za to przewinienie według nowych przepisów?

Kiedy trzeba wykonać badanie?

Za każdym razem diagnosta wbijający pieczątkę do dowodu rejestracyjnego wpisuje w nim także datę ważności obecnego przeglądu. Od ubiegłego roku można jednak kolejne badanie techniczne wykonać wcześniej. Już 30 dni przed upłynięciem ważności poprzedniego przeglądu można udać się do Stacji Kontroli Pojazdów, a przegląd, który zostanie wykonany – będzie ważny rok od daty ostatniego badania. Oznacza to, że obecnie przegląd techniczny można wykonać aż na 13 miesięcy. 

Zmiany cen – ile kosztuje przegląd techniczny w 2020 roku?

W rozpoczętym niedawno roku kalendarzowym za przegląd techniczny trzeba zapłacić więcej. Stawki, które są obowiązujące w danym roku, ustala Ministerstwo Infrastruktury. Nie ma więc znaczenia, którą stację diagnostyczną odwiedzi kierowca – cena badania będzie taka sama. W 2020 roku, w zależności od rodzaju pojazdu, trzeba zapłacić:

 • samochód osobowy – 98 zł;
 • samochód zasilany gazem – 162 zł;
 • motocykl – 62 zł;
 • samochód ciężarowy – 153 zł.

Jeśli samochód nie przejdzie przeglądu technicznego, usterki, które wykazano należy naprawić i powtórzyć badanie – ale nie całe. Wykonywany jest wówczas przegląd cząstkowy. Koszt sprawdzenia poszczególnych elementów wynosi:

 • hamulce – 20 zł;
 • światła – 14 zł;
 • układ kierowniczy – 20 zł;
 • toksyczność spalin – 14 zł;
 • poziom hałasu – 20 zł;
 • geometria kół jednej osi – 36 zł;
 • amortyzatory jednej osi – 14 zł.

Ile kosztuje przegląd techniczny w 2020 roku wykonany po terminie?

Trzeba pamiętać, aby dotrzymywać terminów badania technicznego. Jeśli właściciel pojazdu spóźni się z odwiedzeniem stacji diagnostycznej o 30 dni, będzie musiał zapłacić za badanie więcej – bo 126 zł. Ale jeśli od planowanego terminu minęło więcej niż 45 dni – trzeba będzie zapłacić aż 50% więcej, niż za badanie wykonane w terminie. Jeśli zaś samochód nie przejdzie pozytywnie przeglądu i pewne usterki trzeba naprawić, jest na to 14 dni. Spóźnienie się z terminem ponownego badania o więcej niż dwa tygodnie oznacza, że całą kwotę trzeba zapłacić ponownie.

Ubezpieczenie OC i AC 

Ile kosztuje przegląd techniczny w 2020 roku?
5 (100%) 8 glos[y]
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!