Zadzwoń teraz:
Ogólne

Przerejestrowanie pojazdu 2020 – o czym warto wiedzieć?

Przerejestrowanie pojazdu to procedura, która dotyczy zmiany właściciela pojazdu. Każdego roku jednak zmieniają się rozmaite przepisy – tym razem jeden z nich dotyczy właśnie tej czynności. Czy przerejestrowanie pojazdu 2020 uległo zmianie w stosunku do roku poprzedniego?

Przerejestrowanie pojazdu 2020 – jakie zmiany w przepisach?

W tym roku zmianie uległo wiele przepisów, w tym kilka dotyczących ruchu drogowego. Inne zasady dotyczą także konieczności przerejestrowywania pojazdów. Jak wygląda sytuacja? Otóż na przerejestrowanie pojazdu ustawa przewiduje 30 dni. Zmiana, którą wprowadzono, dotyczy mandatu, który od tego roku grozi za niedopełnienie tej formalności. Otóż za nieprzerejestrowanie samochodu w terminie grozi obecnie grzywna wysokości aż 1000 zł! Jednak nie wszyscy podlegają tym przepisom. Nowa zasada i groźba kary przewidziana jest tylko w przypadku zmiany właściciela samochodu po 31 grudnia 2019 roku. 

 Przerejestrowanie pojazdu 2020

Kiedy konieczne jest przerejestrowanie pojazdu?

Przerejestrowanie pojazdu to konieczność, która pojawia się wraz ze zmianą właściciela auta. Najczęstszą przyczyną przerejestrowywania samochodu jest sprzedaż samochodu, a więc podpisanie umowy kupna-sprzedaży.

Przeczytaj także: Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinna zawierać? Pobierz wzór!

Ale sprzedaż czy kupno pojazdu nie jest jedyną sytuacją, kiedy pojawia się konieczność przerejestrowania. Inną sytuacją, w której powstaje taki obowiązek, jest podarowanie auta w darowiźnie. Jednak omawiając tę sytuację warto zauważyć, że nie w każdym przypadku podarowanie komuś samochodu oznacza zmianę jego właściciela. Możliwe jest bowiem przekazanie w darowiźnie tylko części samochodu – określonego procentu jego wartości. Wówczas nie tyle potrzebna jest zmiana właściciela pojazdu, co dopisanie dodatkowego. Taka zmiana oznacza także konieczność dopełnienia dwóch innych formalności:

 • zapłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych,
 • ponowne wyliczenie składki ubezpieczeniowej.

Przeczytaj także: Współwłaściciel samochodu – jak go dopisać?

Wysokość składki za ubezpieczenie OC przy kolejnym właścicielu samochodu

Trzeba się liczyć z tym, że jeśli nowym współwłaścicielem auta zostaje młody, niedoświadczony kierowca, wysokość ceny za ubezpieczenie obowiązkowe OC wzrośnie. Dla ubezpieczyciela jest to bowiem sygnał, że zmniejsza się bezpieczeństwo. Jeśli poprzedni właściciel nie powodował żadnego zagrożenia, miał duże doświadczenie i wypracował maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę – a teraz autem będzie jeździł młody, niedoświadczony kierowca, który jeszcze nie czuje się pewnie na drodze, ryzyko konieczności wypłaty odszkodowania wzrośnie, a wraz z nim także cena ubezpieczenia.

Przeczytaj także: OC dla młodego kierowcy – poznaj sposoby, by płacić mniej

Przerejestrowanie pojazdu 2020 – jak dopełnić formalności?

Samo złożenie wniosku nie powinno stanowić dla nikogo problemu. Wzór dokumentu, który wystarczy wypełnić, znajduje się w Wydziałach Komunikacji. Muszą się w nim znaleźć przede wszystkim dane właścicieli samochodu – tego poprzedniego, oraz nowego, jeśli auto zostało sprzedane. Trzeba uwzględnić:

 • imię i nazwisko,
 • PESEL,
 • adres zamieszkania.

Przy składaniu wniosku należy jednak pamiętać, aby mieć przy sobie rozmaite dokumenty. Powinny być to:

 • dowód osobisty,
 • umowa kupna-sprzedaży,
 • dowód rejestracyjny pojazdu.
 • dowód posiadanego ubezpieczenia OC,
 • tablice rejestracyjne,
 • potwierdzenie wniesienia opłaty za przerejestrowanie samochodu.

W określonych przypadkach należy mieć przy sobie także dodatkowe dokumenty i uwzględnić we wniosku dołączenie załączników. Mogą być to:

 • karta pojazdu,
 • pełnomocnictwo.

Ile kosztuje przerejestrowanie pojazdu 2020?

Przerejestrowanie pojazdu wiąże się oczywiście z opłatą, jaką trzeba wnieść do urzędu. Obejmuje ona między innymi nowe tablice rejestracyjne oraz koszt samej procedury. Ile trzeba zapłacić?

Przykład
Jeśli kierowca rejestruje samochód na stałe i decyduje się na losowo wybrane numery rejestracyjne, będzie musiał zapłacić:
– 80 zł za tablice,
– 13,50 zł za pozwolenie czasowe,
– 54 zł za dowód rejestracyjny,
– 18,50 za naklejkę rejestracyjną,
– 12,50 zł za znak legalizacyjny,
– 2 zł  za opłaty ewidencyjne.

Przeczytaj także: Jak nakleić naklejkę rejestracyjną?

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!