Ogólne

Regulacja działalności firm odszkodowawczych – jakie zmiany pojawią się w 2019 roku?

Ubezpieczenia mają o tyle sens, o ile faktycznie można liczyć na otrzymanie odszkodowania. Jeśli obawiasz się, że świadczenie naliczone przez ubezpieczyciela jest zbyt niskie, możesz skorzystać z usług firmy odszkodowawczej, która w Twoim imieniu zadba o korzystne dla Ciebie rozstrzygnięcie sprawy. Tak jest w teorii – co pokazuje praktyka?

Firmy odszkodowawcze – do czego są potrzebne?

Firmy odszkodowawcze to nic innego jak podmioty pośredniczące w uzyskaniu świadczenia od ubezpieczyciela, z którym zawarta została umowa przed powstaniem szkody. Jeśli wydarzył się wypadek, a Ty nie czujesz się na siłach, by samodzielnie dochodzić swoich praw wynikających z posiadania polisy, możesz skorzystać z pośrednika, który zadba o Twoje interesy. Pomoc takiej firmy okazuje się nieoceniona, gdy w wyniku wypadku niezbędna jest hospitalizacja i długie leczenie uniemożliwiające dopełnienie formalności. Innym przypadkiem, kiedy warto skorzystać z pomocy pośrednika, jest sytuacja, gdy poszkodowany nie ma świadomości, jakie dokładnie świadczenia może uzyskać i jak się o nie ubiegać. Firmy odszkodowawcze zatrudniają zwykle specjalistów, którzy mając duże doświadczenie i znając niezbędne przepisy, potrafią sprawnie doprowadzić sprawę do końca z minimalnym tylko udziałem poszkodowanego. Co więcej, będą potrafiły określić wysokość sumy, o jaką można się ubiegać – poszkodowany nie zawsze potrafi określić wysokość należnego odszkodowania, a tym bardziej zadośćuczynienia, które nie wynika z ustalonych tabel, gdyż dotyczy spraw niewymiernych. (Więcej informacji dotyczących zadośćuczynienia znajdziesz w artykule: Zadośćuczynienie – jak wycenić ból?)

Firmy odszkodowawcze – dlaczego potrzebne są regulacje?

Niestety – mimo bezwzględnej potrzeby pomocy firm odszkodowawczych w wielu przypadkach, pojawiają się też niejasności związane z ich funkcjonowaniem. Często działają one bowiem na granicy prawa wykorzystując swoją pozycję. Nikogo nie dziwi obecność przedstawicieli takich firm na korytarzach szpitalnych czy ich pojawianie się znienacka na miejscu wypadku samochodowego. Osoba poszkodowana zwykle zajęta jest czymś innym i niezbyt dokładnie czyta postanowienia umowy podsuwanej przez przedstawiciela. Na jakie zapisy trzeba uważać?

firmy odszkodowawcze

  • Wysokość prowizji

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wysokość opłat, jakie naliczy taka firma za świadczone usługi. W niektórych przypadkach może to być nawet 30 czy 50% uzyskanego odszkodowania.

  • Rodzaj prowizji

Trzeba także zwrócić uwagę na sposób naliczania prowizji. W zależności od uzyskanych świadczeń, może się okazać, że kancelarii, która występowała w Twoim imieniu, należy się także procent od renty, która została Ci przyznana.

  • Dodatkowe usługi

W wielu przypadkach firmy odszkodowawcze oferują swoim klientom dodatkowe usługi, takie, jak na przykład dowóz na rehabilitację czy zlecone zabiegi. Zwykle jednak są one bardzo kosztowne i pochłaniają znaczną część uzyskanego świadczenia.

Regulacje dotyczące firm odszkodowawczych

Pobierane prowizje w ostatnich latach znacząco się zmniejszyły – jeszcze kilka lat temu 30% nie było zdumiewającą stawką, dziś standardowe kwoty to 15-20% wysokości uzyskanego świadczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że ich działalność w wielu aspektach wydaje się nie do końca akceptowalna. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że kancelarie odszkodowawcze reprezentują osoby, które znalazły się w bardzo trudnym momencie – są poszkodowane w wypadku lub straciły bliską osobę. Oznacza to, że nie są w stanie zadbać należycie o swoje interesy. Dziś działania firm odszkodowawczych nie podlegają żadnym regulacjom, co oznacza, że interesy ofiar nieszczęśliwych zdarzeń korzystające z ich usług nie są w żaden sposób chronione przez prawo. Dlatego niezbędne jest wprowadzenie przepisów regulujących te obszary, na których działają takie kancelarie. W minionym roku (2018)  powstał więc projekt ustawy, która ma uporządkować działalność firm odszkodowawczych. Można mieć nadzieję, że nowe przepisy wejdą w życie w I kwartale 2019 roku. Jakich zmian można się spodziewać?

  • Sposób zapłaty odszkodowania

Pierwszą i najważniejszą kwestią, która wymaga regulacji, jest problem wypłaty świadczenia. Obecnie powszechną praktyką jest przelew na konto firmy odszkodowawczej, nowa ustawa ma to zmienić. Pieniądze trafią bezpośrednio do poszkodowanego i dopiero wówczas zapłaci on ustaloną kwotę kancelarii, która go reprezentowała.

  • Wysokość wypłaty

Do tej pory wysokość naliczanej prowizji była regulowana jedynie prawami rynku. Po wejściu w życie ustawy wysokość prowizji będzie ustalona na stałe – nie będzie ona mogła przekroczyć 20% uzyskanego świadczenia. Poszkodowani zyskają też gwarancję, że prowizja firmy odszkodowawczej nie zmniejszy kwoty przeznaczonej na rehabilitację.

  • OC dla firmy odszkodowawczej

Kolejnym ważnym zapisem będzie objęcie kancelarii odszkodowawczych obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

 

Regulacje działalności firm odszkodowawczych – negatywne opinie

Mimo, że większość osób, w tym sami poszkodowani, widzi korzyści wynikające z powstania nowych przepisów, pojawiają się także negatywne głosy na temat nowej ustawy. Dotyczą one przede wszystkim ograniczenia w ustalaniu wysokości prowizji. Maksymalną kwotą, jaką trzeba będzie zapłacić pośrednikowi, będzie 20% uzyskanego z jego pomocą świadczenia. Pojawiają się głosy, że może to stanowić zagrożenie interesów poszkodowanych. Co prawda za usługę trzeba będzie zapłacić mniej, ale istnieje ryzyko, że kancelarie pomagające dochodzić swoich praw poszkodowanym, nie będą przyjmować trudnych spraw. Będzie to bowiem po prostu nieopłacalne. Jeśli koszty poniesione w związku z uzyskaniem świadczenia będą duże, bo sprawa, która nie jest oczywista może ciągnąć się wiele miesięcy, firmy odszkodowawcze mając na względzie ograniczenia w naliczaniu wynagrodzenia odrzucą sprawę. W ciężkiej sytuacji znajdą się więc Ci poszkodowani, którzy będą mieć największy problem z uzyskaniem należnego świadczenia. Nie będą mogli oni otrzymać pomocy.

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC