Zadzwoń teraz:
Ogólne

Silny wiatr – jakie ubezpieczenie może się przydać?

W ostatnich dniach w wielu miejscach Polski wieje bardzo silny wiatr. Prognozy pogody zapowiadają, że ta sytuacja szybko się nie zmieni. Jak zabezpieczyć się w takiej sytuacji? Jakie ubezpieczenie może się przydać?

Jakie zagrożenia niesie silny wiatr?

Siny wiatr bywa niebezpieczny, dlatego kiedy ma się pojawić, wydawane są ostrzeżenia. Pogoda może się zmienić z minuty na minutę, gdyż wraz z wiatrem napływają chmury, które mogą zasłonić słońce – albo sprawić, że przez chwilę mamy wrażenie, że przyszła wiosna. Ale silny wiatr to także zagrożenia. Pierwszym sygnałem, że robi się niebezpiecznie, może być zapowiedź wiatru o prędkości 70 km/h. Ale przy 90 km/h trzeba przygotować się na poważne zagrożenie. Na co trzeba uważać? Jakie ubezpieczenie może się przydać w takiej sytuacji?

Ubezpieczenie nieruchomości przed silnym wiatrem

Pierwszą polisą, jaka wydaje się przydatna, gdy na dworze bardzo wieje, jest ubezpieczenie nieruchomości. Silny wiatr może bowiem spowodować spore zniszczenia w mieniu – w skrajnym wypadku nawet zerwać dach. Zagrożeniem mogą być także porwane przedmioty – ich uderzenie w okno może przecież nawet wybić szybę! Jak ubezpieczyć się, aby taka sytuacja nie spowodowała znacznych problemów? Okazuje się, że już podstawowe ubezpieczenie nieruchomości, pozbawione wszelkich dodatków, może być zbawienne w przypadku zniszczeń dokonanych przez silny wiatr. Ale trzeba pamiętać, ze w najprostszym wariancie ubezpieczenia chronione są tylko mury i konstrukcja. Zatem jeśli wiatr zniszczy sprzęty domowe – na przykład wtedy, gdy stłuczone zostanie okno – taka polisa nie wystarczy. Na szczęście towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają rozszerzenie ochrony, które zwykle nie stanowi bardzo dużego kosztu. Wystarczy wybrać umowę dodatkową. Do najpopularniejszych, które mogą być przydatne przy ochronie przed wiatrem, należą:

  • ochrona przed upadkiem drzewa,
  • zabezpieczenie przed deszczem nawalnym, który może towarzyszyć wichurom,
  • ochrona przed uderzeniem pojazdu w budynek,
  • ubezpieczenie przed trzęsieniem ziemi lub tąpnięciami,
  • ochrona przed eksplozją.

Aby jednak zabezpieczyć – oprócz samego budynku – także sprzęty domowe, warto poszukać także rozszerzenia, które zapewni im bezpieczeństwo. 

Przykład:

Ubezpieczenie domu znajdującego się w centrum Warszawy, w przypadku wyboru ochrony ruchomości, a także przedmiotów przed stłuczeniem, kosztuje 1858 zł rocznie. W tym ochrona ruchomości stanowi koszt 610 zł. Za każdy miesiąc jest to zatem niewiele ponad 50 zł.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie domu od burzy – jaką polisę wybrać?

Silny wiatr - jakie ubezpieczenie może się przydać?

Ubezpieczenie samochodu przed silnym wiatrem

Silny wiatr może także spowodować koszty związane z naprawą – a w skrajnym wypadku – kasacją pojazdu. Tak dzieje się na przykład wtedy, gdy na samochód spadnie drzewo. Wówczas rozwiązania są dwa:

  • ubieganie się o odszkodowanie od właściciela posesji, na której stało drzewo,
  • skorzystanie z własnej polisy AC.

Przeczytaj także: Szkoda całkowita – co zrobić z wrakiem?

Może się okazać, że powstaniu szkody winny jest właściciel posesji, na której stało drzewo. Jeśli posiada on ubezpieczenie OC – najłatwiej będzie otrzymać odszkodowanie zgłaszając szkodę właśnie temu ubezpieczycielowi. W praktyce jednak tego typu uszkodzenia najczęściej naprawiane są z wykorzystaniem odszkodowania Autocasco właściciela pojazdu. Jednak trzeba pamiętać, że nie każde AC może stanowić zabezpieczenie na taką okoliczność. Przy wyborze polisy trzeba zwrócić uwagę na to, czy  chroni ona przed szkodami wyrządzonymi przez siły natury. Trzeba także pamiętać, że gdy wieje silny wiatr, mogą mu towarzyszyć inne zjawiska, jak na przykład silny deszcz. Jeśli wnętrze samochodu zostanie zalane, będzie potrzebna specjalna ochrona, aby ubezpieczyciel pokrył koszty naprawy. Ubezpieczenie samochodu przed silnym wiatrem nie jest więc sprawą prostą, trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Pomocne w tym zakresie może być zatem skorzystanie z rankingu ubezpieczeń lub pomoc agenta ubezpieczeniowego.

Przeczytaj także: Dlaczego warto się spotkać z agentem? Rozmawiamy z agentem ubezpieczeniowym

Kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!