Zadzwoń teraz:
Ogólne

Sinice w Bałtyku – gdzie nie można pływać?

Na wielu polskich plażach wciąż powiewa czerwona flaga, która psuje turystom wakacje. Co to są sinice i dlaczego ich obecność w wodzie jest groźna? Gdzie występują sinice w Bałtyku? Które kąpieliska są zamknięte, a gdzie można się już kąpać? Sprawdź, czy Twój urlop przebiegnie bez zakłóceń!

Czy sinice w Bałtyku są niebezpieczne?

Sinice to bakterie (cyanobacteria), dawniej uważane za rośliny ze względu na obecność chlorofilu i zdolność tlenowej fotosyntezy. Dziś już wiadomo, że sinice roślinami nie są. Są natomiast niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Sanepid przypomina, że do wody, w której znajdują się sinice nie wolno wchodzić. Jednokomórkowe organizmy wytwarzają bowiem ogromną ilość toksyn. Dotychczas rozpoznano ponad sto z nich – na liście, oprócz związków powodujących dolegliwości skórne, są tez także te, które niszczą wątrobę i układ nerwowy. Kąpiel w wodzie z sinicami może skutkować nieprzyjemnymi objawami skórnymi, takimi jak:

 • wysypka,
 • świąt skóry,
 • zapalenie spojówek.

Szczególnie niebezpieczne jest połknięcie wody, w której znajdują się sinice – może to powodować niepożądane reakcje organizmu:

 • biegunka,
 • wymioty,
 • duszności,
 • zawroty głowy.

W związku z tym, że wszystkie te objawy mogą także wynikać z innych przyczyn, często trudno jest powiązać je z kontaktem z sinicami. 

Skąd biorą się sinice w Bałtyku?

Powstaje pytanie o przyczyny pojawiania się tych organizmów w morzu. Otóż warto wiedzieć, że sinice są najstarszymi organizmami żyjącymi na ziemi. Długo też stanowiły dominującą formę życia na naszej planecie. Występują w każdym środowisku, we wszystkich szerokościach geograficznych, a Bałtyk to idealne warunki do ich rozwoju. Nie dość, że naturalne ukształtowanie morza sprzyja rozwojowi sinic, to jeszcze Polska produkuje ogromne ilości substancji bogatych w azot i fosfor, które dostają się do wody. W większości są to nawozy z pól uprawnych. 

Gdzie występują sinice w Bałtyku?

Sinice występują niemal w każdym zbiorniku wodnym i same w sobie nie są niebezpieczne. Stanowią jednak zagrożenie, kiedy jest ich zbyt dużo.  W zeszłym roku (2018) z powodu sinic zamkniętych było aż 66 kąpielisk nadbałtyckich. Jak sytuacja wygląda obecnie? Wszystko zależy od kierunku i siły wiatru. Dziś z powodu sinic zamknięte są kąpieliska w Trójmieście i województwie zachodniopomorskim. W związku z szybko zmieniającą się sytuacją sanepid udostępnił interaktywną mapę kąpielisk w Polsce, na której można sprawdzić bezpieczeństwo w wodzie. Znajduje się ona pod adresem: https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sinice w Bałtyku

Jakie warunki powodują, że sinice w Bałtyku zaczynają być niebezpieczne?

W zależności od wiatru czy temperatury ilość sinic w wodzie może się zmieniać, tym samym może pojawić się zagrożenie. Jakie warunki sprzyjają namnażaniu się bakterii?

 • wysoka temperatura wody – powyżej 16*C;
 • duża ilość fosforanów i związków azotu;
 • stojąca woda;
 • brak opadów atmosferycznych.

Jeśli w wodzie pojawią się sinice należy zachować zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy pamiętać, aby:

 • nie kąpać się w wodzie, w której występują sinice;
 • zrezygnować z kąpieli, jeśli woda ma dziwny kolor i zapach;
 • nie używać wody z sinicami do pojenia zwierząt ani podlewania roślin jadalnych.

Sinice w Bałtyku – jak rozwiązać problem?

Aby sinice nie pojawiały się w Bałtyku należałoby przede wszystkim ograniczyć odprowadzanie do wody substancji bogatych w azot i fosfor. Oznacza to konieczność kontrolowania ilości używanych przez rolników nawozów i ich znaczące ograniczenie. Ponadto należałoby sztucznie natleniać wodę. Choć teoretycznie jest to możliwe, rozwiązania byłyby kosztowne i wymagały zaangażowania wielu państw – dlatego w rzeczywistości nie jest możliwe ich zastosowanie. Pozostaje zatem śledzenie komunikatów wydawanych przez Sanepid i zakup dobrego ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem nad morze.

ubezpieczenie turystyczne
Sinice w Bałtyku – gdzie nie można pływać?
5 (100%) 3 glos[y]
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.
Karolina Burzyńska

Ostatnie wpisy Karolina Burzyńska (zobacz wszystkie)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!