Zadzwoń teraz:
Ogólne, Ubezpieczenie dla dziecka

Strajk nauczycieli – jak wpłynie na pracę szkół?

Już za kilka dni odbędzie się zapowiadany strajk nauczycieli. Rok szkolny rozpoczął się bez zakłóceń, ale tym razem nauczyciele zapowiedzieli protest, który ma się rozpocząć 15 października. Nie powinno to jednak wpłynąć na planowe odbywanie się najważniejszych zajęć – protest ma mieć formę strajku włoskiego.

Strajk nauczycieli jako protest włoski

We wrześniu przeprowadzono wśród nauczycieli ankietę, która miała sprawdzić, czy nauczyciele są gotowi na odwołanie zajęć w szkołach. Okazało się, że połowa zapytanych jest raczej skłonna wziąć udział w strajku włoskim. Co oznacza ten termin? Otóż strajk włoski to rozwiązanie stosowane przez te grupy zawodowe, które nie mogą zaprzestać wykonywania swoich obowiązków. Przykładem może być strajk celników, którzy co prawda podejmowali się wykonywania obowiązków, ale tak drobiazgowo sprawdzali każdy samochód, że spowodowali wielokilometrowe kolejki do odprawy. Jak ma to wyglądać w przypadku nauczycieli?

Włoski strajk nauczycieli

Nauczyciele zdecydowali się na taką formę protestu, w której nie ucierpią dzieci uczęszczające do szkół. Zajęcia będą się odbywać, ale nauczyciele zapowiadają zaprzestanie wykonywania jakichkolwiek obowiązków wykraczających poza czterdziestogodzinny tydzień pracy. Oznacza to, że odwołane zostaną wszystkie zajęcia pozalekcyjne, wycieczki szkolne czy zielone szkoły. Nauczyciele będą wykonywali tylko te obowiązki, które są uwzględnione przez przepisy prawa oświatowego.

(…) nie będziemy wykonywali tego, co stało się pewną normą zwyczajową, prawem niepisanym, co weszło w krew i przyzwyczajenia tych, którzy kierują polską edukacją.

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP)

Czego żądają nauczyciele?

Najważniejszym postulatem strajku jest podniesienie pensji nauczycieli do poziomu przeciętnego wynagrodzenia. Walczą oni także o mniejszą biurokrację w szkołach i zwiększenie tym samym poziomu zaufania do członków tej grupy zawodowej. Te postulaty pojawiały się już podczas kwietniowego strajku, który trwał od 8 do 27 kwietnia, i który został zawieszony. Nie zrezygnowano jednak z przedstawionych wówczas postulatów.

Strajk nauczycieli a sytuacja uczniów

Kwietniowy strajk był poważnym problemem dla uczniów i ich rodziców. Pod znakiem zapytania było przeprowadzenie egzaminów maturalnych, co mogło zaważyć na przyszłości młodych ludzi. Do takiej tragedii jednak nie doszło, wszystkie egzaminy odbyły się w terminie, co umożliwiło uczniom składanie podań na uczelnie wyższe i rozpoczęcie studiów w terminie. Co przyniesie strajk tym razem? Oprócz tego, że dzieci zostaną pozbawione kółek zainteresowań, zajęć dodatkowych i wycieczek, ich edukacja powinna przebiegać planowo. 

Czy strajk nauczycieli powinien wpłynąć na stosunek do szkoły?

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że strajki w szkołach powodują, iż sytuacja dzieci szkolnych jest niepewna. Pojawia się pytanie jakie decyzje podjąć w kwestii dodatkowych zajęć dla dzieci czy wyboru właściwego ubezpieczenia. Tym razem rodzice więcej spraw będą musieli załatwić samodzielnie. Zarówno wybór zajęć pozalekcyjnych będzie ich zadaniem – szkoły bowiem nie będą nic w tym zakresie oferować – tak i ubezpieczenie szkolne lepiej wybrać indywidualnie.

ubezpieczenie dla dziecka

The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!