Ubezpieczenia mieszkania

Silne burze w 7 województwach – ubezpieczenie domu i mieszkania to podstawa!

Tego roku letnia pogoda jest powodem wielu problemów – ale w przeciwieństwie do poprzednich wakacji nie chodzi o upały. Tych prawie nie ma. Znacznie większym problemem są gwałtowne burze i częste opady deszczu. Ubezpieczenie domu i mieszkania to zatem podstawowy obowiązek każdego właściciela nieruchomości!

Ostrzeżenia meteorologiczne

Ostatnie dni lipca przyniosły wiele alertów pogodowych związanych z przewidywanymi burzami oraz silnym wiatrem. 

Uwaga! Dziś (28.07) oraz w nocy silny wiatr i burze z gradem. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr.

Tak brzmiał komunikat – niestety nie pierwszy w tym roku. Coraz częściej zdarzają się tego typu anomalie pogodowe i wzrasta zagrożenie związane z konsekwencjami burz. Tym razem powiadomienie dostali mieszkańcy aż 7 województw:

  • łódzkiego,
  • opolskiego,
  • mazowieckiego,
  • śląskiego,
  • małopolskiego, 
  • świętokrzyskiego,
  • lubelskiego (w tym przypadku ostrzeżenie nie dotyczyło całego województwa).

Czy należy bać się burzy?

Ostrzeżenia zwykle oznaczają, że na danym terenie spodziewane są większe niż zwykle opady deszczu, silny wiatr oraz grad. Każde z tych zjawisk może spowodować poważne szkody, a także stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Watro więc wiedzieć, jak zachować bezpieczeństwo. Aby zmniejszyć ryzyko nieszczęśliwego zdarzenia, należy przede wszystkim:

  • znaleźć bezpieczne miejsce na przeczekanie burzy,
  • nie chować się pod drzewami ani na otwartej przestrzeni,
  • unikać dotykania przedmiotów wykonanych z metalu,
  • reagować na niebezpieczne sytuacje – w razie potrzeby wezwać odpowiednie służby.

Uważać należy także na drodze. O tym, jak zachować bezpieczeństwo, przeczytasz w artykule: Burze i silne deszcze – jak jechać bezpiecznie?

Ubezpieczenie domu i mieszkania to podstawa!

Nie tylko jednak ludzie, zwierzęta czy samochody są narażone na niebezpieczeństwo. Burze są także dużym zagrożeniem dla nieruchomości. Naprawa zniszczeń może zaś kosztować majątek, dlatego warto pomyśleć o dobrej polisie. To jedyny sposób, aby zyskać pewność, że w razie problemów koszty remontów nie będą problemem. Jak jednak wybrać najlepsze ubezpieczenie?

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie domu i mieszkania

Wybór odpowiedniej polisy nie jest rzeczą łatwą – choć produktów na rynku jest wiele, część z nich jest nawet reklamowana – czy faktycznie są to najlepsze polisy? Tak naprawdę jedyną możliwością na wybranie odpowiedniego produktu jest poświęcenie czasu na zdobycie informacji o tym, na co trzeba zwrócić uwagę oraz przeczytanie ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) wybranych polis. Alternatywą dla tego rozwiązania jest skorzystanie z porad zaufanego doradcy. Z pewnością wiele rozwiązań są w stanie polecić nasi konsultanci dostępni.

Co powinno charakteryzować dobrą polisę mieszkaniową?

Decydując się jednak na samodzielne poszukiwania warto wiedzieć, co powinna zawierać polisa, aby faktycznie mogła zapewnić bezpieczeństwo.

  • Odszkodowanie

Przede wszystkim należy sprawdzać sumy ubezpieczenia. Dobra polisa powinna zapewnić na tyle wysokie odszkodowanie, żeby można było za otrzymane pieniądze naprawić szkodę – a w skrajnych przypadkach nawet odbudować dom.

  • Definicje

Warto poznać także różnice między wartością odtworzeniową oraz wartością rzeczywistą i sprawdzić, co oferuje polisa. Może się to okazać kluczowe przy wyliczania należnego odszkodowania.

  • Porównanie

Nie należy także wybierać polisy tylko dlatego, że ma interesującą reklamę. Należy porównać kilka ofert – sytuacja na rynku często się zmienia, pojawiają się nowe produkty – polisa, która była najlepsza kilka lat temu nie musi już taka być.

  • Zakres ubezpieczenia

Warto także spisać wszystkie elementy, które także są cenne – na przykład pomieszczenia dodatkowe czy ruchomości oraz sprawdzić, czy ubezpieczenie oferuje ochronę także dla nich. 

  • Zagrożenia

Każda nieruchomość może być także bardziej narażona na poszczególne szkody. Jeśli na przykład latem pojawiają się gwałtowne burze, warto ubezpieczyć dom przed zalaniem. A jeśli budynek jest duży i oznacza wielu sąsiadów – warto sprawdzić w jaki sposób lokal jest zabezpieczony przed ogniem.

Jaką polisę wybrać?

Choć dla każdego inne ubezpieczenie będzie najlepsze i dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy agenta, warto zwrócić uwagę na produkt, którym jest ubezpieczenie domu i mieszkania w Generali. Niewiele wyłączeń, przy jednocześnie szerokim zakresie ochrony (także domu w budowie), a także ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) sprawiają, że polisa ta jest warta wzięcia pod uwagę przy analizie dostępnych ofert.

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC