Ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenie na wypadek śmierci 

Zabezpieczenie przyszłości bliskich osób to troska większości z nas. Chcemy przygotować dzieci na rozpoczęcie dorosłego życia, a małżonków chcemy tak ochronić, by w razie śmierci partnera nie musieli borykać się przynajmniej z problemami finansowymi. Nie jest to łatwe. W tym celu zakładamy różnorodne konta oszczędnościowe, decydujemy się na długoterminowe inwestycje i zamrażamy swoje środki finansowe, by można z nich było skorzystać w tym najbardziej dramatycznym momencie. Jest jeszcze jeden sposób na to, by ochronić najbliższe osoby.  

Ubezpieczenie na wypadek śmierci rodziców

Bardzo wygodnym i jednocześnie prostym rozwiązaniem jest zabezpieczenie swoich dzieci na wypadek śmierci rodziców. Służy temu polisa ubezpieczeniowa. Wystarczy, że rodzice wykupią dla siebie taką polisę i dzieci ustanowią jako osoby uposażone i można nieco odetchnąć.  

Taka polisa na życie może też dodatkowo zostać rozszerzona o możliwość objęcia ochroną zdrowia ubezpieczonego, co nie stanowi dużo większego kosztu, a powoduje, że polisa jest bardziej praktyczna i użyteczna.  

Każda polisa na życie i zdrowie składa się niejako z dwóch części. Pierwszą z nich stanowi właśnie ochrona życia. Dzięki temu elementowi, w razie śmierci ubezpieczonego, pieniądze z polisy trafiają na konto osób, które wskazane są jako osoby uposażone. Uposażony może być jeden, a może ich być kilku. Środki z ubezpieczenia można rozdzielić po równo dla wszystkich wskazanych, a można też rozłożyć je nierównomiernie procentowo. W niektórych sytuacjach, świadczenie ubezpieczeniowe jest przeznaczane w 50 % małżonkowi, a pozostałe 50% dzielone jest na dzieci po równo. Jest to całkiem dobre rozwiązanie, ponieważ małżonek może środki wypłacić od razu po zgłoszeniu zdarzenia ubezpieczeniowego, natomiast dzieci mogą skorzystać z pieniędzy dopiero po uzyskaniu pełnoletniości. Oczywiście, warunek ten można sądownie obejść. Jednakże opiekun prawny, który otrzyma pieniądze przeznaczone na dzieci, musi rozliczyć się z tego, że przeznaczył je właśnie na zaspokojenie potrzeb finansowych małoletnich uposażonych.  

Drugim elementem jest ochrona zdrowia ubezpieczonego. W ramach tej części polisy, to ubezpieczony otrzymuje wypłatę świadczenia, którą może przeznaczyć na swoje leczenie.  

Jak wybrać dobre ubezpieczenie na życie

Nawet jeżeli ubezpieczony decyduje, że jedyną opcją, jaka ma zostać ujęta w polisie jest ochrona życia, to i tak warto przyłożyć uwagę do tego, którą z ofert dostępnych na rynku się wybiera. Polisa polisie nie jest bowiem równa i warto się zastanowić, która opcja będzie w tym przypadku najkorzystniejsza.  

Dostępne polisy oferują w zakresie ochrony zdrowia bardzo różne możliwości za bardzo różne składki. Warto je między sobą porównać, bo to pomoże w podjęciu najwłaściwszej decyzji. Ochrona życia może dotyczyć wyłącznie śmierci z naturalnych przyczyn. Dodatkowo, można ją jednak rozszerzyć o zabezpieczenie w razie nieszczęśliwego wypadku, śmierci z powodu zawału lub udaru lub z powodu wypadku komunikacyjnego. Zazwyczaj, polisa działa w ten sposób, że oferuje świadczenie w określonej wysokości za sam fakt śmierci ubezpieczonego. Jeżeli natomiast dojdzie do niej z powodu nieszczęśliwego wypadku, kwota ta zostaje podwojona, a jeżeli z powodu wypadku komunikacyjnego (który jest też wypadkiem nieszczęśliwym), kwota zostanie potrojona. Dzięki temu można znacząco wesprzeć bliskich po stracie członka swojej rodziny.  

Naturalnie, żadne pieniądze nie ukoją bólu po stracie najbliższych. Natomiast problemy finansowe mogą znacząco pogłębić cierpienie. Polisa ubezpieczeniowa, która chroni w zakresie trudności materialnych, pomoże uporać się przynajmniej z podstawowymi problemami egzystencjalnymi.  

W wyborze najlepszego ubezpieczenia może tu pomóc ranking ubezpieczeń na życie. To zestawienie polis dostępnych na rynku, które prezentuje najlepsze i najwyżej oceniane ubezpieczenia. Kryteria, na podstawie których stworzono ranking są różne. Niekiedy jest to łatwość uzyskania świadczenia, innym razem zakres ochrony i dostępność polisy. Wystarczy określić, która cecha ubezpieczenia jest dla przyszłego ubezpieczonego najważniejsza i na tej podstawie znaleźć ochronę idealną dla siebie.  

Decydując się na zakup polisy na życie warto rozważyć możliwość jej rozszerzenia o dodatkową ochronę, na przykład w zakresie ubezpieczenia również zdrowia. Koszty, jak wspomniano, nie są dużo wyższe, a polisa staje się znacznie bardziej przydatna i użyteczna.  

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC