Ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenie na życie bez badań lekarskich

5/5 - (1 vote)

Ubezpieczenie życia to bardzo dobry sposób na zabezpieczenie przyszłości swoich bliskich i otoczenie ich opieką w najbardziej dramatycznym momencie, jakim jest śmierć jednego z członków rodziny. Szczególnie istotne jest tutaj otoczenie ochroną osoby, która stanowi główne źródło dochodów w rodzinie. Jeżeli takiej osoby zabraknie, to problemy emocjonalne zostaną bowiem spotęgowane przez trudności finansowe.  

Ubezpieczenie na życie bez badań

Zawarcie ubezpieczenia na życie wiąże się z kilkoma różnorodnymi formalnościami. Wśród nich znajduje się między innymi podanie swoich danych kontaktowych, ale też przekazanie informacji o swoim stanie zdrowia. Jest to konieczne dla prawidłowego zawarcia polisy.  

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych wymaga w pierwszej kolejności uzupełnienia ankiety medycznej. Znajdują się tam pytania dotyczące stanu zdrowia przyszłego ubezpieczonego. Podejmowane są takie zagadnienia, jak waga ciała i wzrost, które pozwalają na określenie prawidłowych proporcji ciała. Zawarte są pytania o spożywanie alkoholu i palenie papierosów, które mogą stanowić większe ryzyko zachorowania na różne choroby. Padają też pytania o choroby przewlekłe ubezpieczonego oraz o to, czy już kiedyś wcześniej leczył się na jakieś poważne schorzenie. Jeżeli udzielone odpowiedzi sugerują, że klient jest zdrowy i nie niesie ze sobą podwyższonego ryzyka ubezpieczeniowego, to polisa zazwyczaj zostaje bez przeszkód zawarta.  

Jeżeli jednak któraś z odpowiedzi będzie dla towarzystwa ubezpieczeniowego niepokojąca, to może ono zlecić konieczność wykonania badań w placówce wskazanej przez firmę ubezpieczeniową. Koszty badań pokrywa firma ubezpieczeniowa, nie ma więc obaw, że trzeba będzie za to dodatkowo zapłacić. Jednakże, co warto wiedzieć, takie badania mogą pokazać, że przyszły ubezpieczony niesie ze sobą zwiększone ryzyko ubezpieczeniowe. Wobec takich informacji firma ubezpieczeniowa ma dwa wyjścia. Z jednej strony może ubezpieczyć, ale za wyższą składkę, ale też może odrzucić takiego klienta z uwagi na to, ze ryzyko jest zbyt duże. 

Jest jednak jeszcze jedno wyjście. Jest to zawarcie ubezpieczenia, w którym towarzystwo ubezpieczeniowe nie tylko nie wymaga badań lekarskich, ale nawet nie wymaga wypełniania ankiety medycznej. To oznacza, że niezależnie od stanu zdrowia danego klienta, zostanie on przyjęty do polisy, a umowa zostanie skutecznie zawarta.  

Jakie polisy nie wymagają badań

Skoro tak, warto się zastanowić, które polisy ubezpieczeniowe oferowane są bez badań lekarskich. Może się bowiem okazać, że dla niektórych zainteresowanych ubezpieczeniem, jest to jedyne wyjście i jedyny sposób na to, żeby w ogóle zyskać ubezpieczenie.  

Co do zasady, polisy ubezpieczeniowe, które w zakresie oferowanej ochrony mają opcję zabezpieczenia zdrowia, ustalają aktualny stan zdrowia ubezpieczonego, ponieważ ochrona odpowiada wyłącznie za zdarzenia, do których dojdzie po zawarciu ubezpieczenia, a za choroby wcześniejsze nie odpowiada. Natomiast, jeżeli polisa ubezpieczeniowa ma wyłącznie charakter wypadkowy, to firma nie musi pytać o aktualny stan zdrowia, ponieważ warunkiem wypłaty odszkodowania jest i tak nieszczęśliwe zdarzenie. Co to oznacza? Jeżeli ubezpieczony, który wykupi polisę wyłącznie wypadkową, zachoruje na jakąś poważną chorobę, to i tak nie otrzyma wypłaty świadczenia, niezależnie od tego, czy na skutek tej choroby trafi do szpitala, czy przejdzie operację, czy będzie musiał przejść jakieś inne rodzaje leczenia.  

Jeżeli natomiast spadnie z wysokości, zostanie potrącony przez samochód, przewróci się, czy zdarzy się inne nieszczęście, które spowoduje, że konieczna będzie operacja lub hospitalizacja, to oczywiście pieniądze zostaną wypłacone. Skoro zaś mowa o ubezpieczeniu na życie, to w ramach tej polisy pieniądze zostaną wypłacone niejako w trzech przypadkach: 

  • Śmierci w ogóle; 
  • Śmierci w wypadku komunikacyjnym; 
  • Śmierci w nieszczęśliwym wypadku. 

Nie będzie natomiast wypłaty, gdy przyczyną śmierci będzie zawał serca lub udar mózgu, ponieważ to nie są przyczyny wypadkowe, ale zdrowotne.  

Jak zatem wybrać dobrą polisę na życie bez badań lekarskich?

Wybór odpowiedniej polisy jest niezwykle ważną kwestią, jeżeli ubezpieczenie ma być naprawdę przydatne i dopasowane. Warto poświęcić na to trochę czasu i przyjrzeć się możliwościom, które są dostępne na rynku. W ten sposób znacznie łatwiej będzie dokonać właściwego wyboru i określić swoje oczekiwania. A to pierwszy krok do słusznej decyzji. Co ważne, bardzo pomocny może być tutaj ranking ubezpieczeń na życie 2018. Zgromadzone w nim polisy uszeregowane zostały zależnie od różnorodnych kryteriów, a to pomaga zobaczyć, jakie mocne strony ma dane ubezpieczenie, a w jakich elementach oceniane jest gorzej. Po takim przeanalizowaniu i porównaniu ubezpieczeń, łatwiej podjąć odpowiednią decyzję i wybrać najlepszą dla siebie polisę, która będzie spełniać maksymalnie dużo oczekiwań.  

 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC