Najtańsze ubezpieczenie na życie

Najtańsze ubezpieczenie na życie nie zawsze zapewnia kompleksową ochronę, ale w niektórych sytuacjach znalezienie takiej polisy jest dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim zapewni ona świadczenie najbliższym w razie śmierci ubezpieczonego. Kiedy najtańsze ubezpieczenie na życie jest odpowiednim produktem? Czy zawsze warto podpisywać umowy dodatkowe? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź w tym artykule.

Najtańsze ubezpieczenie na życie – co zapewnia taka polisa?

Najtańsze ubezpieczenie na życie zapewnia podstawową ochronę ubezpieczeniową. Trzeba więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie ona jest. Przed czym chroni polisa? W podstawowej wersji ubezpieczenie na życie (wbrew nazwie, która ma charakter marketingowy i zakorzeniła się już w świadomości ubezpieczonych), zapewnia ochronę na wypadek śmierci. Najtańsze ubezpieczenie na życie zapewnia tylko taki, wąski zakres ochrony. Celem wykupienia polisy jest zapewnienie najbliższym wypłaty świadczenia, dzięki któremu ich poziom życia się nie zmieni, mimo śmierci ubezpieczonego. Kto zatem najczęściej kupuje najtańsze ubezpieczenie na życie? To polisa wybierana przede wszystkim  przez osoby, których dochód stanowi znaczną część budżetu domowego.

Kiedy najtańsze ubezpieczenie na życie jest dobrym rozwiązaniem?

Najtańsze ubezpieczenie na życie gwarantuje jednak tylko podstawową ochronę. Świadczenie zostanie wypłacone wyłącznie w sytuacji, gdy ubezpieczony umrze. Istnieją na rynku ubezpieczenia na życie zapewniające znacznie więcej sytuacji, za które należne będzie odszkodowanie. Dlaczego najtańsze ubezpieczenie na życie bywa dobrym rozwiązaniem?

  • Cena polisy

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na fakt, że im szerszy zakres ochrony, tym wyższa składka ubezpieczeniowa. Nie każdy może pozwolić sobie na poniesienie tak wysokich kosztów, a jednak wiele osób mimo to chce zabezpieczyć bliskich. W takiej sytuacji najtańsze ubezpieczenie na życie może być dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie jest możliwy zakup polisy, gwarantującej kompleksową ochronę – warto zadbać przynajmniej o bezpieczeństwo rodziny na wypadek najgorszej sytuacji, jaką jest śmierć.

  • Ubezpieczenie pod kredyt

Drugą sytuacją, w której najtańsze ubezpieczenie na życie jest odpowiednią polisą, jest chęć zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego. Ale nie tylko takiego – w przypadku innych zobowiązań wobec banku także polisa bywa wymagana. Kredytobiorca nie zawsze jest zainteresowany podpisaniem umowy, a jedynym powodem, dla którego się na to decyduje, jest uzależnienie od tego decyzji kredytowej. W takim przypadku najtańsze ubezpieczenie na życie jest dobrym rozwiązaniem, taka polisa bowiem wystarczy, aby możliwa była współpraca z bankiem.

Gdzie można znaleźć najtańsze ubezpieczenie na życie?

Najtańsze ubezpieczenie na życie jest wbrew pozorom nie takie trudne do znalezienia. Aby osiągnąć ten cel nie trzeba nawet wychodzić z domu! Wystarczy skorzystać z nowoczesnych narzędzi, jakie oferuje internet. Dziś w sieci można znaleźć niemal wszystko. Nie tylko zakupy online stały się codziennością – załatwiane jest tą drogą także coraz więcej spraw urzędowych. Nic zatem dziwnego, że możliwości internetu znalazły zastosowanie także w przypadku polis ubezpieczeniowych. Najtańsze ubezpieczenie na życie można więc znaleźć korzystając z porównywarki ubezpieczeń na życie. Jest to narzędzie o takiej samej strukturze, jak kalkulatory ubezpieczeń OC czy nieruchomości. Jednak w tym przypadku wynikiem wypełnienia formularza nie jest prezentacja konkretnych ofert z podaniem ceny. To bowiem, ile kosztować będzie ochrona, zależne jest od bardzo wielu czynników. Dodatkową trudnością jest to, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe w nieco inny sposób szacuje ryzyko, od którego zależna jest cena.

Czy najtańsze ubezpieczenie na życie można znaleźć za pomocą porównywarki? Jak ona działa?

W takiej sytuacji nie jest możliwe stworzenie formularza, który zbierze wystarczająco dużo danych o ubezpieczonym, aby przedstawić mu wysokość składki. Aby więc znaleźć najtańsze ubezpieczenie na życie, trzeba w owym formularzu wypełnić pola dotyczące danych osobowych. Dzięki temu zapotrzebowanie zostanie zgłoszone agentom ubezpieczeniowym, którzy przygotują ofertę zgodnie z wytycznymi i wstępnie oszacują zakres cenowy. Jeśli zawartość umowy Ci się spodoba, będziesz mógł umówić się z agentem na spotkanie, aby poznać szczegóły oferty.

Najtańsze ubezpieczenie na życie – od czego zależy cena?

Aby dokładne określenie wysokości składki, agent zapyta przede wszystkim o:

  • charakter, jaki ma mieć ubezpieczenie (wyłącznie ochronny czy może ochronno-inwestycyjny?),
  • ilość osób, które mają podlegać ochronie,
  • sumę ubezpieczenia, a co za tym idzie – wysokość świadczenia, jakie chcesz zapewnić najbliższym,
  • okres, przez jaki ma działać ochrona.

Czy warto kupić najtańsze ubezpieczenie na życie?

Warto pamiętać, że w wielu sytuacjach nieznaczny tylko wzrost ceny polisy pozwala rozszerzyć zakres ochrony. Najtańsze ubezpieczenie na życie może być zatem kupione pochopnie. Warto sprawdzić, ile kosztowałaby ochrona, gdyby na przykład oferowała wypłatę świadczenia podczas zdiagnozowania ciężkiej choroby. Choć w niektórych sytuacjach najtańsze ubezpieczenie na życie jest jedyną możliwością uposażenia najbliższych, przede wszystkim trzeba sprawdzić cenę ubezpieczenia w różnych firmach. Ubezpieczenie na życie jest bowiem polisą dobrowolną i ubezpieczyciele mają pełną dowolność w kształtowaniu zakresu ochrony i wysokości składki. Nie zawsze zatem najtańsze ubezpieczenie na życie to właśnie ta polisa, której szukasz. Być może rozszerzenie ochrony będzie kosztowało zaledwie kilka złotych.

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie na życie?

Aby znaleźć najlepszą polisę, warto wiedzieć ile orientacyjnie ono kosztuje. Niestety nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. W zależności od oceny ryzyka w przypadku konkretnego ubezpieczonego, cena może być inna. Dla przykładu – ochrona wykupiona w firmie MetLife może kosztować już 13 zł za miesiąc – ale to ubezpieczyciel każdorazowo proponuje cenę. W przypadku tej polisy do wyboru są także umowy dodatkowe, na przykład ochrona przed niektórymi chorobami czy trwałymi uszkodzeniami ciała. Rozszerzenia kosztują od kilku złotych miesięcznie – czyli polisa rozszerzona o dodatkową ochronę może kosztować mniej niż 20 zł miesięcznie. Jednak przy ustalaniu wysokości składki ubezpieczyciel weźmie pod uwagę między innymi:

  • wiek ubezpieczonego,
  • stan zdrowia,
  • wykonywany zawód.

Czy zatem najtańsze ubezpieczenie na życie zawsze kosztuje tyle samo? Niestety nie. Nawet, jeśli znajdziesz najlepsze ubezpieczenie na życie – cena nie dla każdego będzie jednakowa.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!