Ogólne, Ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenie od utraty pracy – czy pomoże w czasie epidemii?

5/5 - (1 vote)

Epidemia koronawirusa spowodowała, że wiele osób straciło pracę i ma poważny problem ze spłatą rat kredytów czy innych zobowiązań finansowych. Wiele z nich można odroczyć – ale nie rozwiązuje to wszystkich problemów. Czy ubezpieczenie od utraty pracy może pomóc w takiej sytuacji?

Ubezpieczenie od utraty pracy – co to za produkt?

Ubezpieczenie od utraty pracy to polisa, którą można kupić zarówno w formie grupowej, jak i indywidualnej. 

  • Polisa grupowa

Ubezpieczenie w  formie grupowej oferowane jest najczęściej przez banki, jako dodatek do kredytów. W ten sposób kredytodawca zabezpiecza się na wypadek utraty pracy przez kredytobiorcę – a co za tym idzie – niemożliwością spłacania ustalonych rat.

  • Ubezpieczenie indywidualne

Ubezpieczenie od utraty pracy może być także rozszerzeniem ubezpieczenia na życie. W takim przypadku będzie ono chronić przed niezdolnością do pracy wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Ubezpieczenie od utraty pracy - czy pomoże w czasie epidemii?

Przed czym chroni ubezpieczenie od utraty pracy?

W czasie epidemii poczucie bezpieczeństwa jest szczególnie ważne – szacunki mówią, że z powodu koronawirusa może stracić pracę nawet 2 miliony Polaków. W takiej sytuacji zapewnienie ciągłości finansowej jest szczególnie ważne. Pieniądze z ubezpieczenia mogą ją zapewnić. Ale nie w każdej sytuacji polisa może pomóc. Dobrze dobrany produkt może pomóc w sytuacjach, gdy:

  • stosunek pracy zostanie rozwiązany,
  • przedsiębiorstwo ogłosi upadłość,
  • zaprzestanie działalności przez przedsiębiorstwo.

Głównym zadaniem polisy jest zapewnienie w takich sytuacjach ciągłości finansowej, a więc przede wszystkim niedopuszczenie do powstania zadłużenia w banku, który udzielił kredytu. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że właśnie z tego powodu w przypadku niektórych kredytów takie zabezpieczenie jest obowiązkowe. Często tak się właśnie zdarza w przypadku dużych zobowiązań, na przykład kredytów mieszkaniowych. W takiej sytuacji ubezpieczenie może zapewnić spłatę aż 12 kolejnych rat – dzięki czemu kredytobiorca zyskuje czas na znalezienie nowej pracy.

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia?

Dokładne warunki przyznawania świadczenia są opisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), które należy bezwzględnie przeanalizować przed podpisaniem umowy. Niektóre sytuacje jednak w każdym przypadku są podstawą do wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela lub nie są przypadkami, w których chroni polisa. Odszkodowanie nie będzie wypłacone, jeśli:

  • pracownik był związany z pracodawcą jedynie umową zleceniem lub wykonywał obowiązki w oparciu o umowę o dzieło,
  • pracownik zrezygnował z pracy,
  • ustanie stosunku pracy nastąpiło za porozumieniem stron,
  • umowa o pracę wygasła,
  • bliska osoba pracownika jest udziałowcem w zatrudniającej firmie,
  • powodem utraty pracy są działania wojenne lub strajki.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać odszkodowanie?

Ubezpieczenie od utraty pracy spowoduje wypłatę świadczenia tylko wtedy, gdy spełnione zostaną określone w umowie warunki. Wbrew pozorom jest ich dużo. Przede wszystkim ubezpieczenie określa, jak długo musi być objęty ochroną pracownik, aby otrzymać odszkodowanie. Zwykle czas ten wynosi 3 miesiące. Ale wymóg dotyczy także czasu zatrudnienia w danej firmie. Wiele polis zastrzega, że staż pracy ubezpieczonego pracownika musi wynosić przynajmniej 12 miesięcy. Ważną rzeczą, na którą wiele osób nie zwraca uwagi, a może być kluczowa przy decyzji o wypłacie świadczenia jest to, że popularnym zapisem w umowach jest wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela w sytuacji, gdy pracownik pracuje w innym miejscu pracy, na przykład na część etatu.

Ubezpieczenie od utraty pracy – czy może być zabezpieczeniem dla przedsiębiorców?

Jeszcze więcej wymagań ubezpieczyciele stawiają przed przedsiębiorcami, którzy chcą się zabezpieczyć polisą przed utratą płynności finansowej. Przede wszystkim głównym warunkiem wypłaty świadczenia jest rejestracja w Urzędzie Pracy – przedsiębiorca musi stać się bezrobotnym. Także czas prowadzenia firmy może być znacznie dłuższy, niż staż pracy na etacie.

Czy warto inwestować w ubezpieczenie od utraty pracy?

Warto jednak pamiętać, że mimo wielu warunków, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie, może ono stanowić ogromną pomoc w sytuacji utraty pracy. Dziś, w czasie epidemii, wiele osób staje przed widmem niepewnej przyszłości i dla nich takie ubezpieczenie może być gwarancją, że w razie utraty pracy świadczenie pomoże przetrwać najtrudniejszy czas.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie od utraty dochodu – co daje ochrona?

Ubezpieczenie na życie 
The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC