Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie quada – czterokołowiec to nie zabawka

Pojazdy typu quad to coraz częściej spotykane, szczególnie na terenach podmiejskich, pojazdy, którymi poruszają się nie tylko dorośli. Mało tego, quady są bardzo często wręczanym prezentem komunijnym dla dzieci. O ile faktem jest, że nie osiągają one zawrotnych prędkości, o tyle nie wolno zapominać o tym, że nie są to zabawki.

Quady

Quady to pojazdy czterokołowe z silnikiem, którymi można się bardzo sprawnie poruszać po drogach szczególnie piaskowych, utwardzonych czy w pewnym sensie „dzikich”. Właśnie dlatego na wsiach, na przedmieściach czy terenach podmiejskich są one często spotykane. W mieście takie pojazdy się po prostu nie sprawdzają. Prowadzenie quada nie wymaga szczególnych umiejętności, a co ważne, nie wymaga prawa jazdy. Na quady lekkie należy mieć uprawnienia kategorii AM, które można uzyskać po ukończeniu 14 lat, a na quady ciężkie uprawnienia B1, dostępne po ukończeniu 16 roku życia. To, że quady nie rozwijają dużych prędkości, nie oznacza, że nie mogą one spowodować szkód i nie niosą ze sobą zagrożenia. Wielokrotnie w telewizji słychać było o sytuacjach, w których doszło do wypadku z udziałem quada. Były nawet takie ze skutkiem śmiertelnym potrąconego.

Ubezpieczenie quada

Właśnie dlatego należy pamiętać o tym, by ubezpieczyć taki pojazd wchodząc w jego posiadanie. Jest to nie tylko działanie zdroworozsądkowe, ale również wymagane przepisami prawa o ruchu drogowym, ponieważ pojazdy te podlegają jego regulacjom. Quad musi więc mieć tablice rejestracyjne, homologację oraz ważne ubezpieczenie OC.

Polisa ubezpieczeniowa OC dla quada zależna jest od jego rodzaju. Inne ubezpieczenie będzie odpowiednie dla pojazdu lekkiego, inne dla ciężkiego. Znaczenie ma również to, kto będzie jego głównym użytkownikiem. Od tych czynników zależna jest również składka ubezpieczeniowa. Chcąc sprawdzić, z jakimi kosztami trzeba się będzie liczyć można wykorzystać przygotowany pod ubezpieczenie quada kalkulator. Należy wprowadzić do niego dane techniczne pojazdu oraz dane właściciela i system wyliczy odpowiednią składkę.

Dzięki temu, że pojazdy te zostały objęte obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym OC, osoby poszkodowane w wypadkach spowodowanych przez nieostrożną jazdę quadem mogą liczyć na otrzymanie odszkodowania. Kalkulator OC pomoże wyliczyć koszty ubezpieczenia, a w niektórych firmach można nawet uzyskać łączone ubezpieczenie OC/AC. Jak podczas kierowania samochodem, tak i podczas kierowania quadem najważniejsze jest jednak rozsądne podejście i zachowanie bezpieczeństwa. Mimo stosunkowo niewielkich gabarytów są to jednak pojazdy mechaniczne, wymagające uprawnień i podlegające przepisom ruchu drogowego. W nieodpowiedzialnych rękach niosą ze sobą również duże zagrożenie, jak każdy inny pojazd znajdujący się na drodze.

Oceń artykuł
The following two tabs change content below.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!